Gerrardina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxGerrardina
alternativní popis obrázku chybí
Gerrardina foliosa
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
ŘádHuerteales
ČeleďGerrardinaceae
RodGerrardina
Oliv., 1870
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gerrardina je jediný rod čeledi Gerrardinaceae vyšších dvouděložných rostlin z řádu Huerteales. Jsou to keře a stromy se střídavými jednoduchými listy a pětičetnými květy. Vyskytují se v počtu 2 druhů v jižní Africe.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zástupci rodu Gerrardina jsou nevelké stromy a šplhavé keře se střídavými jednoduchými listy s palisty. Čepel listů je na okraji pilovitá, ze zpeřenou žilnatinou.

Květy jsou pětičetné, s češulí, v několikakvětých úžlabních vrcholících připomínajících hrozen. Kališní i korunní lístky jsou volné. Tyčinek je 5, jsou posazené naproti korunním lístkům, volné. Semeník je svrchní až polospodní (krátce zanořený do češule), srostlý ze 2 plodolistů, s jedinou komůrkou a 1 čnělkou s hlavatou bliznou. Plodem je bobule.[1]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod Gerrardina zahrnuje pouze 2 druhy. Vyskytuje se roztroušeně v celkem nevelkých a izolovaných oblastech v jižní Africe.[2]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rod byl v minulosti řazen do čeledi Flacourtiaceae a vlastní čeleď Gerrardinaceae byla publikována až v roce 2006. V systémech APG I a APG II tato čeleď nefiguruje. Rod Gerrardina je v systému APG II veden jako součást čeledi vrbovité (Salicaceae), do níž byla převedena většina rodů ze zaniklé čeledi Flacourtiaceae. Čeleď Gerrardinaceae se objevuje až v systému APG III z roku 2009, a to ve zcela novém řádu Huerteales.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants: Gerrardinaceae [online]. Dostupné online. 
  2. STEVENS, P.F. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]