Gerrardina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Gerrardina

Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: Huerteales
Čeleď: Gerrardinaceae
Rod: Gerrardina
Oliv., 1870
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gerrardina je jediný rod čeledi Gerrardinaceae vyšších dvouděložných rostlin z řádu Huerteales. Jsou to keře a stromy, pocházející z Afriky.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Zástupci rodu Gerrardina jsou nevelké stromy a šplhavé keře se střídavými jednoduchými listy s palisty. Čepel listů je na okraji pilovitá, ze zpeřenou žilnatinou.

Květy jsou pětičetné, s češulí, v několikakvětých úžlabních vrcholících připomínajících hrozen. Kališní i korunní lístky jsou volné. Tyčinek je 5, jsou posazené naproti korunním lístkům, volné. Semeník je svrchní až polospodní (krátce zanořený do češule), srostlý ze 2 plodolistů, s jedinou komůrkou a 1 čnělkou s hlavatou bliznou. Plodem je bobule.[1]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod Gerrardina zahrnuje pouze 2 druhy. Vyskytuje se roztroušeně v celkem nevelkých a izolovaných oblastech ve východní a jižní Africe.[2]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rod byl v minulosti řazen do čeledi Flacourtiaceae a vlastní čeleď Gerrardinaceae byla publikována až v roce 2006. V systémech APG I a APG II tato čeleď nefiguruje. Rod Gerrardina je v systému APG II veden jako součást čeledi vrbovité (Salicaceae), do níž byla převedena většina rodů ze zaniklé čeledi Flacourtiaceae. Čeleď Gerrardinaceae se objevuje až v systému APG III z roku 2009, a to ve zcela novém řádu Huerteales.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J.. The Families of Flowering Plants: Gerrardinaceae [online]. . Dostupné online.  
  2. STEVENS, P.F.. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: . Dostupné online.