George Floyd

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
George Floyd
nástěnná malba
Rodné jménoGeorge Perry Floyd Jr.
Narození14. října 1973
Fayetteville
Úmrtí25. května 2020 (ve věku 46 let)
Powderhorn
Příčina úmrtíVražda (kardiopulmonální zástava v důsledku stlačení krku)
Místo pohřbeníHouston Memorial Gardens
BydlištěMinneapolis (2014–2020)
St. Louis Park
NárodnostAfroameričané
Alma materJack Yates High School
Povolánísekuriťák, rapper, řidič kamionu, basketbalista a pornoherec
PříbuzníTerrence Floyd (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

George Perry Floyd, Jr. (14. října 1973 Fayetteville, Severní Karolína, USA25. května 2020 Minneapolis, USA) byl Afroameričan, který zemřel během zatýkání policistou Derekem Chauvinem. Chauvin byl velitelem čtyřčlenné hlídky, která byla přivolána poté, co Floyd v obchodě zaplatil svůj nákup údajně padělanou bankovkou. Policista Chauvin během zatčení klečel Floydovi na krku a na rameni, podle zpráv 9 minut a 29 vteřin. Po Floydově smrti vypukly celonárodní pokojné i násilné protesty proti policejní brutalitě zaměřené zvláště vůči Afroameričanům. Na jeho smrti mohly mít podíl i intoxikace fentanylem a porucha srdečního rytmu, kterou George Floyd trpěl.

Floyd vyrůstal v Houstonu, kde na střední a vysoké škole hrál americký fotbal a basketbal. Věnoval se také rapování a sloužil i jako mentor lokálního církevního sboru. Mezi lety 1997 a 2005 byl osmkrát odsouzen za spáchání různých zločinů. Odseděl si 4 roky ve vězení po přijetí dohody o vině a trestu za loupežné vniknutí se zbraní v ruce.[1] V roce 2014 se přestěhoval na předměstí St. Louis Park v metropolitní oblasti Minneapolis. Zde se živil jako ochranka a vyhazovač v barech. V roce 2020 přišel o zaměstnání kvůli uzavření barů z důvodu pandemie covidu-19.

Po protestech zřídila Floydova rodina dobrovolnou sbírku, při které bylo za jeden týden vysbíráno pro její účely přes 14 milionů dolarů, přičemž sbírka zůstala nadále otevřená.[2] V roce 2021 zaplatilo město Minneapolis pozůstalým odškodné ve výši 27 milionů dolarů (591 milionů korun). Soudní proces s bývalým policistou Derekem Chauvinem začal v březnu 2021 a 20. dubna 2021 soud první instance rozhodl o Chauvinově vině.[3] Proti tomuto rozsudku bylo podáno odvolání. Soud se zbývajícími třemi policisty, kteří u zatčení asistovali, má začít v březnu 2022.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

George Floyd se narodil ve městě FayettevilleSeverní Karolíně v roce 1973. Jeho rodiči byli George Perry a Larcenia Jones Floyd, brzy se však rozešli. Když byly chlapci dva roky, matka se s ním a jeho čtyřmi sourozenci přestěhovala do Houstonu ve státě Texas, kde obývala městský sociální byt. V Houstonu Floyd vyrostl a dlouho tam žil. Jako dítě byl nazýván Perry nebo také Big Floyd (Velký Floyd). Již ve svých 12 letech byl totiž zhruba 1,90 m vysoký a považoval sport za prostředek, jak zlepšit svůj život.[4][5] Posléze navštěvoval střední školu Yates High School v Houstonu. Zde hrál ve školním týmu basketbalu jako křídlo a také v týmu amerického fotbalu; oba týmy vyhrály školní mistrovství státu Texas v roce 1992. Podle výpovědi Jonathana Veala, jeho tehdejšího spolužáka, snil Floyd ve svých 17 letech o angažmá v týmech NBA nebo NFL.[5] Po maturitě byl díky fotbalovému stipendiu přijat na South Florida State College, kam docházel dva roky a kde také hrál basketbal. V roce 1995 přestoupil do týmu na Texas A&M University–Kingsville. Studia na univerzitě ovšem nedokončil.

Dospělost[editovat | editovat zdroj]

Z univerzity se vrátil zpět do Houstonu, kde se v roce 1995 začal živit v dílně na úpravu automobilů a věnoval se také baseballu. V roce 1994 se na chvíli angažoval coby rapper pod pseudonymem Big Floyd ve skupině Screwed Up Click. Později se stal členem skupiny Presidential Playas, které v roce 2000 vyšlo album Block Party, toto album bylo nahráno ve spolupráci s interpretem Nick Gurr.

Později se dostal na cestu trestné činnosti. Většinou šlo o drogové delikty a krádeže; za nejzávažnější trestný čin, ozbrojené loupežné přepadeníHoustonu, byl v roce 2009 odsouzen na pět let odnětí svobody za loupežné vniknutí a ohrožování oběti (ženy) pistolí. V roce 2013 byl po čtyřech letech ve vězení podmíněčně propuštěn.[6][7] Po propuštění se stal aktivním v místním církevním sboru Resurrection Houston, kde se věnoval práci s ohroženými dětmi a propagoval nenásilí.[5] Současně se také zapojoval do dobročinného rozvozu jídla seniorům v rámci nadace Nature Foundation, kterou založil rapper Trae tha Truth.[8] V neposlední řadě pomáhal v rámci charity hledat zaměstnání pro osoby vracející se z vězení.[5]

V roce 2014 se přestěhoval do Minneapolisu na severu USA, kde pracoval nejdříve chvíli v ochrance útulku Armády spásy a později jako vyhazovač v baru.[9][10] V roce 2019 pracoval jako ochranka také v klubu El Nuevo Rodeo, kde si po nocích přivydělával v roli ochranky také policista Derek Chauvin.[11] Snažil se také získat oficiální licenci na řízení nákladních automobilů, to se mu ale nepovedlo. O práci vyhazovače přišel začátkem roku 2020 v důsledku pandemie nemoci covid-19. V dubnu se sám covidem-19 nakazil, z čehož se ale uzdravil.[5] Konstantně bojoval se svou dřívější závislostí na drogy a alkoholu, když se mu střídala období užívání a střízlivosti.[12]

Úmrtí a reakce společnosti[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Smrt George Floyda.
Graffiti Floydovy tváře na zbytku Berlínské zdi v tzv. Mauerparku

Kvůli podezření, že Floyd použil k nákupu cigaret v Minneapolisu dne 25. května 2020 padělanou dvacetidolarovou bankovku, zavolala obsluha obchodu policii. Rychle se dostavila čtyřčlenná hlídka, vedená Derekem Chauvinem. Mezitím Floyd odešel do auta, které měl přistavené poblíž. Podle policejního mluvčího byl Floyd vyzván, ať auto opustí, což zprvu odmítal, ale policista ho nakonec usměrnil, vytáhl z auta ven a nasadil mu pouta.[13][14][15] Ačkoliv byl Floyd spoután, policistům se ho tři minuty nedařilo dostat do policejního auta (zasahujícím policistům mimo jiné řekl, že do auta nechce, že se bojí a že trpí klaustrofobií), došlo ke strkanici a nakonec se Floyd při zákroku svalil na zem.[13][16][17][18][19][20] K Floydovu úmrtí došlo v důsledku dušení způsobeného zásahem policisty Chauvina. Ačkoliv Floyd několikrát řekl, že nemůže dýchat (I can´t breathe), Chauvin mu klečel na krku devět minut a 29 sekund, až Floyd zemřel.[21][22]

V červnu 2020 byla vydána lékařská a pitevní zpráva,[23][24] která potvrdila, že zástavu srdce způsobilo spoutání a škrcení při zatýkání, které opitevní zpráva označila za vraždu.[25] Zpráva ovšem odhalila také jisté problémy se srdcem, které mohly být spojené s nakažením se covidem-19. Rodina proto zajistila ještě jeden posudek, který sepsal patolog Michael Baden, který dříve prováděl pitvu Erica Garnera. Podle této zprávy bylo příčinou smrti dušení způsobené silným tlakem zezadu na krk.[26]

Videa zachycující tento incident vyvolala silnou vlnu zejména pokojných, ale někdy i násilných protestů organizovaných hnutím Black Lives Matter, namířených proti projevům rasismupolicejnímu násilí napříč Spojenými státy americkými i v dalších zemích.[27] Došlo mimo jiné k poškozování či úřednímu odstraňování pomníků osobností z amerických a světových dějin, zejména pak jižanské Konfederace, jež kritici vnímali jako kontroverzní, rasistické, případně vlastnící, obchodující nebo profitující z obchodování s otroky.[28] Z programu byly stahovány starší televizní pořady kritizované pro rasistické vyznění či nekritické zobrazování policie.[29][30]

V roce 2021 zaplatilo město Minneapolis pozůstalým odškodnění v rekordní výši 27 milionů dolarů (591 milionů korun).[31] Soudní proces s v té době již bývalým policistou Derekem Chauvinem začal v březnu 2021. Obviněn byl z vraždy druhého stupně, vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Ke konci dubna 2021 byl porotou shledán viným ze všech bodů obžaloby.[32] Chauvinův právní zástupce Eric Nelson se u soudu neúspěšně snažil dokázat, že Floydovu smrt zapříčinila přítomnost látky fentanyl v jeho těle a nikoliv zákrok jeho klienta. Do vynesení rozsudku zůstává Chauvin ve vazbě. V červnu soudce Peter Cahill nepravomocně odsoudil Chauvina k 22,5 roku odnětí svobody.[33] Soud se zbývajícími třemi policisty, kteří u zatčení asistovali, začne v březnu 2022.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku George Floyd na anglické Wikipedii.

 1. Background Check: Investigating George Floyd’s Criminal Record. Snopes.com [online]. [cit. 2021-04-10]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. SINGH, Olivia. George Floyd's GoFundMe memorial campaign received the most donations in platform's history. www.insider.com [online]. New York: Insider, 2020-06-06 [cit. 2021-04-21]. Dostupné online. 
 3. Expolicista Chauvin je vinen z vraždy George Floyda, rozhodla porota v americkém Minneapolisu. ČT24 [online]. [cit. 2021-04-21]. Dostupné online. (česky) 
 4. VAGIANOS, Alanna. 'He's Gonna Change The World': George Floyd's Family Remembers The Man They Lost. Huffington Post [online]. 2020-06-09 [cit. 2020-07-20]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. a b c d e FERNANDEZ, Manny; BURCH, Audra D. S. George Floyd, From ‘I Want to Touch the World’ to ‘I Can’t Breathe’. New York Times [online]. 2020-06-18 [cit. 2020-07-20]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. Hromotluk Floyd a policista, který ho zatýkal, byli v minulosti kolegové. Novinky.cz [online]. 1. června 2020. Dostupné online. 
 7. LEE, Jessica. Background Check: Investigating George Floyd’s Criminal Record. Snopes.com [online]. 2020-06-12 [cit. 2020-06-15]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. Years Before George Floyd Cried Out for Late Mom in Final Moments, He Nursed Her After Stroke. PEOPLE.com [online]. [cit. 2021-04-10]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. KŘIVÁNEK, Adam. Důvod nepokojů v USA? Z amerických protestů proti policejnímu násilí se klube celostátní problém. Reflex.cz [online]. 2020-05-30 [cit. 2020-07-23]. Dostupné online. 
 10. HAVLÍČKOVÁ, Eliška. Smrt George Floyda: Policista a zatčený se potkávali v práci ve stejném klubu. Iprima.cz [online]. 2020-07-01 [cit. 2020-07-23]. Dostupné online. 
 11. George Floyd and Derek Chauvin worked at same club and may have crossed paths, owner says. www.cbsnews.com [online]. [cit. 2021-04-10]. Dostupné online. (anglicky) 
 12. George Floyd hoped moving to Minnesota would save him. What he faced here killed him.. Star Tribune [online]. [cit. 2021-04-10]. Dostupné online. 
 13. a b EXCLUSIVE - FULL VIDEO: Leaked police bodycam footage shows George Floyd's arrest for the first time [online]. Daily Mail, 2020-08-03 [cit. 2020-08-07]. Dostupné online. 
 14. Konečně je zde celé, nezmanipulované video zatčení kriminálníka George Floyda které dokazuje, že mainstreamová média sprostě lhala! (VIDEO) [online]. CZ 24 News, 2020-08-05 [cit. 2020-08-07]. Dostupné online. (česky) 
 15. Video shows Minneapolis cop with knee on neck of motionless, moaning man who later died. www.cbsnews.com [online]. [cit. 2020-06-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 16. JEMELKA, Petr. Udělejte si obrázek sami: Takhle probíhal policejní zákrok na černocha Floyda - Novinky.cz. www.novinky.cz [online]. [cit. 2020-06-07]. Dostupné online. 
 17. Video napovědělo, jak se odehrály poslední okamžiky před Floydovou smrtí. iDNES.cz [online]. 2020-06-02 [cit. 2020-06-09]. Dostupné online. 
 18. GOULD, Martin. Police bodycam footage shows arrest of George Floyd for the first time. Mail Online [online]. 2020-08-03 [cit. 2020-08-07]. Dostupné online. 
 19. JEMELKA, Petr. Udělejte si obrázek sami: Takhle probíhal policejní zákrok na černocha Floyda - Novinky.cz. www.novinky.cz [online]. [cit. 2020-06-07]. Dostupné online. 
 20. Video napovědělo, jak se odehrály poslední okamžiky před Floydovou smrtí. iDNES.cz [online]. 2020-06-02 [cit. 2020-06-09]. Dostupné online. 
 21. Police chief: Kneeling on Floyd's neck violated policy. Star Tribune [online]. [cit. 2021-04-10]. Dostupné online. 
 22. Přátelé mu říkali ‚Něžný obr‘. Kdo byl George Floyd, kvůli kterému se demonstruje v desítkách měst?. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, rev. 2020-05-30 [cit. 2020-05-31]. Dostupné online. 
 23. https://content.govdelivery.com/attachments/MNHENNE/2020/06/01/file_attachments/1464238/2020-3700%20Floyd,%20George%20Perry%20Update%206.1.2020.pdf
 24. Autopsy Report, George Floyd, Deceased. web.archive.org [online]. 2020-06-04 [cit. 2021-04-10]. Dostupné online. 
 25. George Floyd death homicide, official post-mortem declares. BBC News. 2020-06-02. Dostupné online [cit. 2021-04-10]. (anglicky) 
 26. ENSOR, Josie. Independent autopsy reveals George Floyd died from 'asphyxiation' as lawyers call for first-degree murder charges. The Telegraph. 2020-06-01. Dostupné online [cit. 2021-04-10]. ISSN 0307-1235. (anglicky) 
 27. Live Updates: Protests Swell in U.S. and Beyond as George Floyd Is Mourned Near His Birthplace. The New York Times. 2020-06-07. Dostupné online [cit. 2020-06-07]. ISSN 0362-4331. (anglicky) 
 28. Další sochu otrokáře odstranili v Londýně. Starosta chce přejmenovat ulice. iDNES.cz [online]. 2020-06-10 [cit. 2020-08-20]. Dostupné online. 
 29. LEGASPI, Althea. Rolling Stone [online]. 2020-06-10 [cit. 2020-06-22]. Dostupné online. (anglicky) 
 30. FILA, Kamil. Komentář Kamila Fily: Budeme muset vyčistit kulturu, aby nebyla urážlivá?. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2020-06-11 [cit. 2020-06-16]. Dostupné online. 
 31. Minneapolis vyplatí rodině George Floyda 27 milionů dolarů. ČT24 - Česká televize [online]. [cit. 2021-04-10]. Dostupné online. (česky) 
 32. Expolicista Chauvin je vinen z vraždy George Floyda, rozhodla porota v americkém Minneapolisu. ČT24 [online]. [cit. 2021-04-25]. Dostupné online. (česky) 
 33. Derek Chauvin dostal za vraždu George Floyda 22,5 roku vězení. Proti verdiktu se může odvolat. iROZHLAS [online]. [cit. 2021-06-28]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]