Garegin I.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jeho Svatost
Garegin I.
Patriarcha Arménské apoštolské církve
Katolikos všech Arménů
CírkevArménská apoštolská církev
Jmenování1994
Uveden do úřadu1995
PředchůdceVazgen I.
NástupceGaregin II.
Svěcení
Jáhenské svěcení1949
Kněžské svěcení1952
Biskupské svěcení19. ledna 1964
světitel Khoren I.
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
  • Katolikos koadjutor Kilíkie (1977-1983)
  • Katolikos Kilíkie (1983-1994)
Zúčastnil se
Osobní údaje
Rodné jménoNeshan Sarkissian
(Նշան Սարգիսեան)
ZeměArménieArménie Arménie
Datum narození27. srpna 1932
Místo narozeníKessab, SýrieSýrie Sýrie
Datum úmrtí29. června 1999
Místo úmrtíVagharšapat, ArménieArménie Arménie
Příčina úmrtírakovina
Místo pohřbeníVagharšapat
Národnostsyrská/arménská
Povoláníkněz
Alma materOxfordská univerzita
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Garegin I. (arménsky Գարեգին Ա. Սարգիսյան; 27. srpna 1932, Kessab29. června 1999, Vagharšapat) byl patriarcha Arménské apoštolské církve a Katolikos všech Arménů. V letech 19831994 působil jako Arménský katolikos Kilíkie, se jménem Garegin II.

Studia a arcibiskup[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v 27. srpna 1932 v syrském Kessabu a pokřtěn byl jako Neshan Sarkissian. Základní vzdělání získal ve svém rodném městě. Roku 1946 byl přijat do Teologického semináře arménského katolikátu Kilíkie a roku 1949 byl vysvěcen na jáhna. Roku 1952 po získání vysokoškolských titulů byl vysvěcen na kněze se jménem Garegin. Tím se připojil ke Katolikátu Kilíkie.

Roku 1955 obhájil svou doktorskou práci na téma "Teologie Arménské církve, podle liturgických hymnů Šarakans a byl povýšen do církevního supně vardapet. V příštím roce působil jako člen fakulty teologického semináře v Anteliasu v Libanonu. Dva roky studoval na Oxfordské univerzitě teologii a napsal dílo Chalkedonský koncil a Arménská církev, publikované roku 1965 v Londýně. Po návratu do Libanonu sloužil jako děkan semináře.

Roku 1963 se stal pobočníkem katolikose Khorena I. a v této funkci získal mnoho ekumenických zkušeností. Sloužil jako pozorovatel na Druhém vatikánském koncilu, roku 1968 na Konferenci v Lambethu a na Konferenci v Addis Abebě hlav Východních pravoslavných církví. Přednášel teologii, literaturu, historii a kulturu na univerzitách v Bejrútu, Rumunsku, Moskvě a Kottayamu.

Jeho církevní kariéra postupovala rychle. Roku 1963 byl povýšen na archimadritu a 19. ledna 1964 byl katolikosem Khorenem vysvěcen na biskupa.

Roku 1971 byl zvolen prelátem eparchie New Julfa v Íránu.

Roku 1973 byl povýšen na arcibiskupa a jmenován patriarchálním legátem východních prelátů Arménské Svaté apoštolské církve v Americe a roku 1975 se stal primasem.

Během svého času v USA věnoval zvláštní péči o mladší generace Arménů a hrál klíčovou roli při získávání finančních prostředků pro Libanon 19761977.

Katolikos koadjutor Kilíkie[editovat | editovat zdroj]

Roku 1977 byl zvolen katolikosem Kilíkie a sloužil jako katolikos koadjutor (arménsky Աթոռակից Կաթողիկոս) a to až do smrti katolikose Khorena I. roku 1983.

Katolikos Kilíkie[editovat | editovat zdroj]

Roku 1983 byl intronizován jako Katolikos Garegin II. velkého domu v Kilíkii. Nešetřil zvláštní pozornost náboženské výchově, modernizaci a podpoře teologického semináře. Při apoštolských cestách zavítal do Libanonu, Sýrie, Íránu, Kypru, USA a Kanady a také na Kuvajt a do dalších Arbaských států Perského zálivu.

Dalším důležitým aspektem jako katolikátu byly ekumenické vztahy. Navštívil papeže svatého Jana Pavla II., George Careye, arcibiskupa Canterbury, Šenudu III. koptského papeže ale také Švýcarskou reformovanou církev či Luteránské církve v Německu a Dánsku. Roku 1989 se stal čestným předsedou Rady církví Sředního východu.

Napsal mnoho knih a brožur v arménštině, angličtině a francouzštině a publikoval mnoho článků a studií o teologii, armenologii, filosofii, etice a literatuře.

Často navštěvoval mateřské sídlo Arménské církve a při své návštěvě roku 1988 vyjádřil spolu s katolikosem Vazgenem I. solidaritu kvůli zemětřesení.

Katolikos všech Arménů[editovat | editovat zdroj]

Hrob Garegina I. - Vagharšapat

Po smrti katolikose Vazgena I. roku 1994 byl Národním církevním shromážděním s zvolen Nejvyšším patriarchou a katolikosem všech Arménů a přijal jméno Garegin I.

V listopadu 1998 podstoupil v New Yorku léčbu rakoviny. Zemřel 29. června 1999 ve Vagharšapatu.

Jeho nástupcem se stal Garegin II.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Karekin I na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]