Frédéric Demontfaucon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Frédéric Demontfaucon
Narození 24. prosince 1973 (43 let)
Le Creusot
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Přehled medailí
Judo na letních olympijských hrách
bronz LOH 2000 střední váha
Mistrovství světa v judu
zlato MS 2001 střední váha
Mistrovství Evropy v judu
bronz ME 2001 střední váha
bronz ME 2007 polotěžká váha

Frédéric Demontfaucon [Frederik D'mon'foku], (* 24. prosinec 1973, Le Creusot, Francie) je bývalý reprezentant Francie v judu. Je majitelem bronzové olympijské medaile.

Sportovní kariéra[editovat | editovat zdroj]

V roce 1994 se rozloučil s bohatou kariérou Pascal Tayot a byla otázka kdo ho v kategorii středních vah nahradí. Francie měla dva stejně staré (* 1973), výkonnostně podobné zápasníky v judu, Dmonfokua a Vinčenza Karabetu. Karabeta startoval v roce 1995 na mistrovství Evropy a Dmonfoku na mistrovství světa. V olympijském roce 1996 si to oba měli rozdat o nominaci na olympijské hry v Atlantě. Jenže trenéři se rozhodli využít potenciál talentovaného, ale zlobivého dítěte francouzského juda Darsela Jandziho.

Rok 1997 byl pro něho kritický. V sezóně měl vážné problémy s koleny a ty se zhoršovaly. V roce 1998 stál nad otázkou ukončení kariéry, jenže zabojoval a dokázal se vrátit.

V roce 2000 si svými výsledky ve světovém poháru zajistil nominaci na olympijské hry v Sydney. V prvních kole měl za soupeře velmi kvalitního soupeře z Ukrajiny Mašurenka. Zápas skončil jeho vítězstvím na wazari (penalizace Ukrajince). Ve druhém svedl podobně vyrovnaný boj s Portorikáncem Santiagem, vyhrál na juko. Ve čtvrtfinále porazil Argentince Kostu na ippon po 40s (uči-mata). V semifinále narazil na Brazilce Hunuratua. V zápase dominoval Brazilec a po zásluze vyhrál na wazari (ippon seoi-nage). V boji o třetí místo se utkal s Ázerbájdžáncem Selimov. Věkem teprve junior zápas nezvládl po psychické stránce. Dmonfoku ho po minutě boje hodil technikou eri-seoi-nage na ippon. Získal bronzovou medaili.

Medaile z olympijských her ho dostala do elitní společnosti středních vah, které vládl v Evropě pevnou rukou Nizozemec Hajzincha. Tomu se však na mistrovství světa nikdy nedařilo a jeho opětovný výpadek využil k zisku mistra světa v roce 2001. Ve finále porazil svého budoucího rivala Zviadauriho po jeho hrubé chybě.

Nominaci na olympijské hry v Athénách si zajistil s předstihem. Na turnaj odjížděl s vážným úmyslem získat zlatou medaili. V prvním a druhém kole upáčil několik sekund po začátku Mexičana a Američana a ve čtvrtfinále se utkal s Gruzíncem Zviadaurim. Oba se velmi dobře znali a zápas podle toho vypadal. Francouz si byl vědom toho, že nemůže hrát s Gruzíncem otevřenou partii. Gruzínec pro změnu věděl, kde je síla Francouze (kontry) a po každém nezdařeném útoku se okamžitě stahoval. Snad právě za to obdržel 2 minuty před koncem napomenutí (šido). Dmonfoku však konec zápasu nezvládl. Místo toho aby si pohlídal těsnou výhru aktivní obranou tak v závěru vysloveně utíkal od soupeře. 4 sekundy před koncem rozhodčí přerušil akci a napomenul ho za pasivitu. Zápas šel do prodloužení a rozhodla ho silnější vůle Zviadauriho. Propásnutá šance na postup do semifinále ho psychicky srazila dolů a v opravách podlehl Rusovi Taovovi.

V sezóně 2007 přešel do polotěžké váhové kategorie. V této váhové kategorii se kvalifikoval na olympijské hry v Pekingu v roce 2008. Svou poslední účast na olympijských hrách však zakončil prohrou v prvním kole s Izraelcem Ze-Evim na juko.

V roce 2009 ukončil reprezentační kariéru.

Výsledky[editovat | editovat zdroj]

Turnaj 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008
Olympijské hry - dns - - - 3. - - - úč. - - - úč.
Mistrovství světa
+ bez rozdílu vah
5. - dns - dns - 1. - úč. - dns - úč. -
dns - dns - dns - dns - dns - dns - dns úč.
Mistrovství Evropy dns úč. dns dns dns 5. 3. úč. 7. 5. dns úč. 3. dns

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]