Filip Maxmilián Opiz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Filip Maxmilián Opiz
Narození5. června 1787
Čáslav
České královstvíČeské království České království
Úmrtí20. května 1858 (ve věku 70 let)
Praha
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Alma materČeské vysoké učení technické v Praze
Povoláníentomolog, botanik a mykolog
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Filip Maxmilián (Philipp Maximilian) Opiz (5. červen 1787, Čáslav[1]20. květen 1858, Praha) byl českoněmecký lesník a přírodovědec, jeden z nejvýznamnějších českých botaniků 19. století.

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1819 založil v Praze tehdy naprosto unikátní Výměnný ústav pro výměnu herbářových položek (německy Pflanzentausch-Anstalt). Tento jeho ústav pak vydával v letech 18231830 periodikum Naturalientausch[2], které se stalo významným taxonomickým a floristickým zpravodajem.

V letech 1838 až 1843 byl jedním z tvůrců díla Oekonomisch-technische Flora Böhmens, jehož editorem byl Bedřich Všemír von Berchtold.

Opiz sám byl zejména vynikající botanik soustřeďující se na taxonomii a dokázal rozlišit taxony, které byly definitivně rozpoznány a ustaveny až ve 20. století.

Národnímu muzeu v Praze odkázal finanční fond na nákup přírodovědných sbírek, z něhož se až do 20. let čerpaly částky v řádech desítek tisíců korun[3]

Filip Maxmilián Opiz má v Mezinárodním rejstříku jmen rostlin zkratku Opiz..[4]

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Otec Filipa Maxmiliána Opize, Johann Ferdinand Opiz (1741-1812), patřil mezi osvícence. Na studiích v jezuitské koleji byl jeho spolužákem pozdější profesor matematiky (známý též z Jiráskova F. L. Věka) Stanislav Vydra. Po studiu práv, stal sekretářem knížete Karla Egona Fürstenberka; v roce 1775 se stal finančním úředníkem v Čáslavi. dopisoval si s významnými osobnostmi své doby jako Giacomo Casanova, Josef Dobrovský a další. Je autorem tzv. válečné hry simulující taktiku i strategii války. Opiz do své válečné hry poprvé vložil prvky statistiky a pravděpodobnosti, když v ní zavedl házení kostkami.[5]

Bratr Jiří Emanuel Opitz (1775–1841) byl malíř. Dcera Augusta Opizová (1817–1875) se nikdy neprovdala, působila jako dobročinná pracovnice a spolková činovnice dámských spolků.

Publikace[editovat | editovat zdroj]

Pamětní deska v Čáslavi z roku 1883

Vlastní dílo:

V edici Bedřichem Všemírem von Berchtold:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. [1] digitalizovaná čísla 1 až 10 periodika Naturalientausch na stránkách http://books.google.cz
  3. F.Saturník, Národní museum za války a po válce. Praha 1924, finanční přehled na s. 92-96.
  4. BRUMMITT, Richard Kenneth; POWELL, C. E. Authors of Plant Names. Kew: Royal Botanical Gardens, 1992. Dostupné online. ISBN 1-84246-085-4. (anglicky) Mezinárodní rejstřík jmen rostlin je zapracován do seznamu botaniků a mykologů dle zkratek. 
  5. OPIZ, Johann Ferdinand. Das Opiz´sche Kriegsspiel... [online]. Vojenský historický ústav [cit. 2021-03-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]