Bedřich Všemír Berchtold z Uherčic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bedřich Karel Eugen Všemír hrabě Berchtold z Uherčic
Bedřich Všemír von Berchtold
Bedřich Všemír von Berchtold
Narození 25. října 1781
Stráž nad Nežárkou
České královstvíČeské království České království
Úmrtí 3. dubna 1876 (ve věku 94 let)
Buchlovice
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Povolání botanik, pteridolog, bryolog a lékař
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bedřich Karel Eugen Všemír hrabě Berchtold z Uherčic (německy Friedrich Graf Berchtold, Freiherr von Ungarschitz, 25. října 1781 Stráž nad Nežárkou[1] - 3. dubna 1876 Buchlovice[2]) byl český lékař a botanik.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po promoci v roce 1804 zůstal členem lékařské fakulty v Praze. Vedle vykonávaní lékařské praxe se intenzivně věnoval přírodopisu a botanice. V letech 18341842 procestoval většinu evropských států, severní Afriku, Malou Asii a ještě v roce 1846 Brazílii. Byl vlastencem a národním buditelem. Spolu se svým nevlastním bratrem Leopoldem von Berchtoldem se podíleli na založení Národního muzea. Jejich společné sbírky je možné dodnes vidět i na hradě Buchlově.

Zemřel v roce 1876 na buchlovickém zámku a v roce 1895 byl podle svého přání pochován na hřbitově v Buchlovicích mezi prostými lidmi.

Matka = Anna Marie Weiser Salzburg ( 1779 Žeravice oddána za Prospera Hraběte Berchtolda), rodový erb Labuť a Had Visconti ( tento znak používá i automobilka Alfa Romeo) . Praděd Ignaz Anton von Weiser (z Moudrých), prababička Martha Teresia Brentano. Rodina od Anny Marie Weiser Josef Weiser, jeho syn Rajmund Weiser jeho děti Viktor Weiser Hodonín ( z rodu Cotr ze Strážnice, rodem Thekly Wařeka z Bouzova )[3] , Uh. Hradiště ( nar. v Rohatci, cukrovar Hodonín, obchodník s akciema, bankovní úředník v Praze, popraven v 2. světové válce popraven za hospodářskou sabotáž, konfiskace majetku - odbojová činnost Obrana Národa - manželka Paula Weiser, děti Leopoldina, Ivan, Karel, Viktor a Teresie (Roman Tománek vnuk) . Johann Weiser Hodonín, Osvětimany u Buchlovic - ( Cukrovar Hodonín, obchodník s akciema, bankovní úředník v Praze) za odbojovou činnost Obrana Národa popraven, konfiskace majetku


Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Oekonomisch-technische Flora Böhmens (1838-1843)
  • O přirozenosti rostlin, aneb, Rostlinář (1820-1835)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Bedřich Všemír Berchtold z Uherčic má v Mezinárodním rejstříku jmen rostlin zkratku Bercht..[4]

Pro autorskou značku Bercht. eviduje databáze IPNI tento seznam popsaných rostlin.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. Matriční záznam o úmrtí a pohřbu
  3. http://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?acc=profil_osobnosti&load=5536
  4. BRUMMITT, Richard Kenneth; POWELL, C. E.. Authors of Plant Names. Kew : Royal Botanical Gardens, 1992. Mezinárodní rejstřík jmen rostlin je zapracován do seznamu botaniků a mykologů dle zkratek. Dostupné online. ISBN 1-84246-085-4. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]