Felice Nazzaro

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Felice Nazzaro
Narození 4. prosince 1881
Turín
Úmrtí 21. března 1940 (ve věku 58 let)
Turín
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Felice Nazzaro

Felice Nazzaro (1881, Monteu da Po, Turín21. března 1940, Turín) byl italský automobilový závodník.

Život[editovat | editovat zdroj]

Felice Nazzaro vyrůstal v Turíně. Jako syn obchodníka s uhlím nastoupil v patnácti letech do továrny FIAT, později zde pracoval jako mechanik. Technické nadání a nadšení pro automobily vedlo k tomu, že začal pro firmu závodit, prvním závodem kterého se účastnil byla jízda Padova-Treviso-Padova v roce 1900. Nazzaro a týmový kolega Vincenzo Lancia, který tehdy pro Fiat pracoval, patřili od roku 1905 k nejlepším evropským závodníkům.

V závodě o Pohár Gordona Bennetta v roce 1905 v Auvergne dojel o sedm minut druhý za Léonem Thérym. V roce 1906 se stal známým svým tvrdým soubojem s maďarským jezdcem Ferenczem Sziszem na Renaultu při Grand Prix Francie 1906, která se jela na 103 kilometrů dlouhém okruhu u Le Mans. Nazzaro dojel o 31 minut později než vítězný Szisz. Nazzaro dominoval sezóně 1907 vítězstvím v Grand Prix Francie 1907, při Kaiserpreis v Německu a v závodě Targa Florio. Technické závady mu zabránily v dalších úspěších v následujícím roce, například v závodě o Cenu prince Jindřicha.

Jeho evropská vítězství v roce 1907 vedla k pozvání k účasti Grand Prix USA v roce 1908, která se jela v Savannah, v Georgii. Nazzaro zde dojel třetí. K dalšímu závodu se do Spojených států vrátil v roce 1910, kdy jej poškozená zadní náprava přinutila závod ukončit.

V následujících letech se snažil postavit na vlastní nohy, stejně jako jeho mentor „Censin“ Lancia. V roce 1911 založil se dvěma společníky firmu Nazzaro a pro propagaci svých vozů se s nimi účastnil mnoha závodů. Úspěch se však až na vítězství v Targa Florio v roce 1913 nedostavil. V roce 1916 ukončil svou činnost ve firmě Nazzaro a vrátil se k Fiatu. Pro tuto firmu získal vítězství v Grand Prix Francie 1922, tedy patnáct let po prvním úspěchu. Toto vítězství bylo ale zkaleno smrtelnou nehodou synovce Biagia. Po několika neúspěších v následujících soutěžích ukončil Felice Nazzaro v roce 1925 svou kariéru a až do své smrti v roce 1940 pracoval v závodním oddělení firmy FIAT.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Felice Nazzaro na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]