Kaiserpreis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Kaiserpreis (Císařova cena) byl automobilový závod konaný 14. června 1907, pojmenovaný podle pruského císaře Viléma II.. Stejně jako Cena prince Jindřicha, která se jela v letech 19081911, byla předchůdcem Grand Prix Německa.

Protože v roce 1903 zvítězil v poháru Gordona Bennetta Camille Jenatzy na voze Mercedes, na řadě v pořádání dalšího ročníku závodu bylo Německo. Vybrána byla 117 kilometrů dlouhá trať pohořím Taunus, z Oberurselu do Weilburgu a zpět. Závod vyhrál Léon Théry na voze Richard-Brasier, a Bennettův pohár se vrátil do Francie, kde se konaly ročníky 1905 a 1906.

Na stejné trati jako se jel o tři roky předtím Bennettův pohár, Německo v roce 1907 uspořádalo druhý největší mezinárodní závod tohoto jména - Kaiserpreis (po veslařských a jachtařských závodech). Start byl povolen jen cestovním vozům s objemem motoru menším než osm litrů, přičemž z každé země se mohli zúčastnit pouze tři jezdci. Po dva dni sledovaly trať statisíce lidí. V první kvalifikační části 13. června vyhrál Vincenzo Lancia[1], ve druhé kvalifikaci a celkově v závodě zvítězil italský pilot Felice Nazzaro s vozem Fiat, v konkurenci vozů Opel, Mercedes, Eisenach, Adler, Protos, Argus, Gaggenau, Dürkopp a dalších. Jeho průměrná rychlost byla 84,81 km/h.

Druhý se umístil belgický jezdec Camille Jenatzy.[2] Jako třetí dojel Carl Jörns s vozem Opel 34/65. Němci jej oslavovali jako vítěze a firma Opel se stala císařským dvorním dodavatelem. Pohár vítězi předával na slavnostním ceremoniálu sám císař Vilém, který ovšem doufal ve vítězství německého jezdce na německém stroji. Celkem dojelo do cíle 21 ze 39 startujících závodníků.

V roce 1908 série pokračovala Cenou prince Jindřicha.

Jezdci[editovat | editovat zdroj]

(neúplný seznam)[3]

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Od 31. května do 3. června 2007 se na trati v pohoří Taunus opět uskutečnil závod historických vozů nazvaný Kaiserpreis-Rennen 2007, spojený s přehlídkou elegance.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.kolumbus.fi/leif.snellman/gpw1.htm www.kolumbus.fi
  2. http://www.motor-klassik.de/sport/sporthistorie/hxcms_article_504401_14786.hbs www.motor-klassik.de
  3. http://www.kaiserpreis.de/deu/d_Bildarchiv%20alt/d_bildarchiv%20alt.html www.kaiserpreis.de

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]