Evropská akademie věd a umění

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Evropská akademie věd a umění
Academia Scientiarum et Artium Europaea
znak akademie
znak akademie
Vznik1990
SídloSalcburk, Rakousko
Souřadnice
Členové1 700
PrezidentFelix Unger
ViceprezidentkaBrigitte Tagová
ViceprezidentŠtefan Luby
ViceprezidentMichał Kleiber
Oficiální webwww.euro-acad.eu
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Evropská akademie věd a umění (německy: Europäische Akademie der Wissenschaften und Künste; anglicky: The European Academy of Sciences and Arts) vznikla 7. března 1990 v Salcburku, kde má také sídlo. Jejími zakladateli se stali kardiochirurg Felix Unger[1], vídeňský arcibiskup kardinál Franz König a český šlechtic, politolog a filosof Mikuláš Lobkowicz[2].

K roku 2011 čítala okolo 1 300 členů, kteří jsou předními evropskými vědci, mysliteli a umělci, včetně nositelů Nobelovy ceny. V rámci debat se společně zamýšlejí nad problémy a dalším směřováním Evropy. Výstupem jsou publikace a zprávy.

Prezidentem akademie byl k roku 2011 Felix Unger, čestným prezidentem Nikolaus Lobkowicz a viceprezidenty pak Francisco José Rubia a Erich Hödl.

Organizace[editovat | editovat zdroj]

Členové jsou rozděleni do sedmi skupin v jejichž čele stojí děkani:

Deklarace ke klimatickým změnám[editovat | editovat zdroj]

V březnu 2007 akademie vydala prohlášení, ve kterém uvádí:

„Lidská aktivita je velmi pravděpodobně zodpovědná za globální oteplování. Velká část globálního oteplování za posledních padesát let je pravděpodobně způsobena nárůstem koncentrace skleníkových plynů v atmosféře. Dlouhodobé klimatické výchylky jsou dokumentovány změnami teploty a ledu v Arktidě, rozsáhlými změnami ve srážkovém úhrnu, mořské salinitě, v proudění větrů a extrémním počasí zahrnujícím sucho, velké srážky, teplé vlny a silné tropické cyklóny. Takový rozvoj změn může mít dramatické následky na budoucnost lidstva.“

—European Academy of Sciences and Arts, Let's Be Honest[4]

Proto akademie vítá iniciativy Live Earth a Save Our Selves, které chápe jako počátek mobilizace lidí, kteří chtějí aktivně řešit uvedené problémy.

Čeští členové[editovat | editovat zdroj]

K roku 2017 českými členy byli:[5]


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku European Academy of Sciences and Arts na anglické Wikipedii.

  1. EuroAcad → Organisation → Presidency/Senate/Deans
  2. Nikolaus Lobkowicz → Honorary president 2012
  3. a b c d e f g Presidency / Senate / Deans [online]. European Academy of Sciences and Arts [cit. 2016-12-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-12-28. (anglicky) 
  4. European Academy of Sciences and Arts Let's Be Honest. www.euro-acad.eu [online]. [cit. 2011-01-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-07-29. 
  5. Members: Czech Republic [online]. European Academy of Sciences and Arts [cit. 2017-01-13]. Dostupné online. (anglicky) [nedostupný zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]