Evropská akademie věd a umění

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Evropská akademie věd a umění (německy: Europäische Akademie der Wissenschaften und Künste; anglicky: The European Academy of Sciences and Arts) vznikla 7. března 1990 v Salzburgu, kde má také sídlo. Jejími zakladateli se stali kardiochirurg Felix Unger[1], vídeňský arcibiskup kardinál Franz König a český šlechtic, politolog a filosof Mikuláš Lobkowicz[2].

K roku 2011 čítala okolo 1 300 členů, kteří jsou předními evropskými vědci, mysliteli a umělci, včetně nositelů Nobelovy ceny. V rámci debat se společně zamýšlejí nad problémy a dalším směřováním Evropy. Výstupem jsou publikace a zprávy.

Prezidentem akademie byl k roku 2011 Felix Unger, čestným prezidentem Nikolaus Lobkowicz a viceprezidenty pak Francisco José Rubia a Erich Hödl.

Organizace[editovat | editovat zdroj]

Členové jsou rozděleni do sedmi skupin v jejichž čele stojí děkani:

Deklarace ke klimatickým změnám[editovat | editovat zdroj]

V březnu 2007 akademie vydala prohlášení, ve kterém uvádí:

„Lidská aktivita je velmi pravděpodobně zodpovědná za globální oteplování. Velká část globálního oteplování za posledních padesát let je pravděpodobně způsobena nárůstem koncentrace skleníkových plynů v atmosféře. Dlouhodobé klimatické výchylky jsou dokumentovány změnami teploty a ledu v Arktidě, rozsáhlými změnami ve srážkovém úhrnu, mořské salinitě, v proudění větrů a extrémním počasí zahrnujícím sucho, velké srážky, teplé vlny a silné tropické cyklóny. Takový rozvoj změn může mít dramatické následky na budoucnost lidstva.“

—European Academy of Sciences and Arts, Let's Be Honest[10]

Proto akademie vítá iniciativy Live Earth a Save Our Selves, které chápe jako počátek mobilizace lidí, kteří chtějí aktivně řešit uvedené problémy.

Čeští členové[editovat | editovat zdroj]

Členy jsou či byli Jiří Bičák, Ludvík Belcredi, Petr Duchek, Jiří Gruša, Tomáš Halík, Jiří Holenda, Cyril Höschl, Helena Illnerová, Zdeněk Johan, Ivo Marek, Jiří Menzel, Ivo Mošný, Jiří Musil, Václav Pačes, František Sehnal, Adriena Šimotová, Vladimír Suchánek, Zdeněk Veselovský, František Volf, Vladimír Vonka a Rudolf Zahradník.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku European Academy of Sciences and Arts na anglické Wikipedii.

  1. EuroAcad → Organisation → Presidency/Senate/Deans
  2. Nikolaus Lobkowicz → Honorary president 2012
  3. Helmut Reinalter → 2012 Dekan Klasse I
  4. Konrad Meßmer → Dekan 2012 Klasse II
  5. Manfred Wagner → 2012 Dekan Klasse III
  6. Branko Stanovic → Dekan 2012 Klasse IV
  7. Brigitte Tag → Dekanin 2012 Klasse V
  8. Momir Djurovic → Dekan 2012 Klasse VI
  9. Kardinal Karl Lehmann → Dekan 2012 Klasse VII
  10. European Academy of Sciences and Arts Let's Be Honest

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]