Eparchie pražská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pražská eparchie
Vznik
Datum1929
MístoPraha
Registrace v ČR
(dosud neregistrováno)
Statutární orgán
(neexistuje)
Odkazy
Web[1]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pravoslavný katedrální chrám svatých Cyrila a Metoděje v Praze

Pražská pravoslavná eparchie (rusky Пражская епархия) je eparchie Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku s ústředím v Praze. Katedrálním chrámem je chrám svatých Cyrila a Metoděje.

Dne 11. ledna 2014 byl Posvátným synodem jmenován pravoslavným arcibiskupem pražským dosavadní titulární biskup hodonínský arcibiskup Jáchym.[1] Bezprostředně poté toto jmenování potvrdil XIII. mimořádný sněm Pravoslavné církve v Českých zemích a na Slovensku, který podle Ústavy tuto kompetenci nemá. Dne 1. února byl v katedrálním chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Praze intronizován co arcibiskup pražský a českých zemí a ujal se úřadu.

Dějiny

Pravoslavná církev v Čechách a na Moravě odvozuje svůj původ od činnosti svatých Cyrila a Metoděje, slovanských apoštolů vzdělání a učitelů v 9. století. Avšak tato činnost byla záhy přerušena. Místo spojení s Konstantinopolským prestolem a bohoslužbami v rodném slovanském jazyce, se v těchto zemích upevnila jurisdikce papeže a latinské liturgie. Roku 973 bylo v Praze zřízeno biskupství římskokatolické církve.

Současná Pražská eparchie je následnickou organizací České pravoslavné eparchie, založené roku 1929, která původně spadala pod jurisdikci Srbské pravoslavná církve. Eparchie byla složena z České pravoslavné obce, která se oddělila z Československé (husitské) církve v roce 1924. Vůdčí duchovní osobností obce byl biskup Gorazd (Pavlík). Obce a farnosti tvořící tehdejší Eparchii byly rozeseté v různých regionech dnešního Česka. Po popravě biskupa Gorazdа nacisty v roce 1942 byla eparchie prakticky zničena nacistickými okupačními silami.

Eparchie byla obnovena v roce 1945. 8. října 1945 se konal eparchiální sjezd v Olomouci a ten se vyslovil pro přechod České pravoslavné eparchie pod jurisdikci Moskevského patriarchátu. Roku 1946 se eparchie změnila v exarchát Ruské pravoslavné církve. Její prvním exarchou se stal arcibiskup Jelevferij (Voroncov), který do Prahy přicestoval v květnu téhož roku.

V roce 1949 po rozhodnutí eparchiálního sjezdu, který se konal v Praze, byla Česká pravoslavná eparchie rozdělena na dvě samostatné eparchie: Pražskou a olomoucko-brněnskou. Od té doby existuje pražská eparchie ve své současné podobě.

Po vyhlášení autokefality Československé pravoslavné církve v roce 1951 až do roku 1992 byli pražští metropolitové zároveň také představenými celé Československé pravoslavné církve. Od prosince 1992 v souladu s novými stanovami může být hlava Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku nejen arcibiskup pražský, ale také arcibiskup prešovský (hlavní katedra Slovenska).

Vedení eparchie

Po smrti metropolity Doroteje († 30. prosince 1999) byl na eparchiálním sněmu 11. března 2000 pražským arcibiskupem zvolen metropolita Kryštof. Dne 25. března téhož roku byl v katedrálním chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Praze vysvěcen do hodnosti arcibiskupa.[2]Od té doby byl hlavou pražské eparchie až do roku 2013, kdy se rozhodl odstoupit kvůli nařčení z údajného porušení slibu mnišství, ačkoli pravdivost těchto nařčení nebyla potvrzena.[3]

Správcem pražské eparchie byl pak jmenován archimandrita Marek Krupica. Ten uvádí, že na základě své funkce je podle církevní ústavy statutárním správcem církve v českých zemích právě on, nikoli olomoucko-brněnský arcibiskup Simeon, který byl po odchodu Kryštofa dočasně pověřen funkcí metropolitního správce pravoslavné církve.[4]

Počátkem října 2013 se arcibiskup Simeon pokusil zbavit Krupicu kněžství, a tím také správcovství pražské eparchie.[5] Posvátný synod však následně označil Simeonovo rozhodnutí za od počátku neplatné, a Marka Krupicu ve funkci ponechal.

Dne 18. května a znovu 19. října 2013 se eparchiální sněm pokusil zvolit nového pražského biskupa, obě volby ale byly neúspěšné. V prosinci byl ve funkci metropolitního správce arcibiskup Simeon nahrazen prešovským arcibiskupem Rastislavem. Eparchiálním správcem byl ponechán až do zvolení nového arcibiskupa Marek Krupica, jinak též duchovní správce církevní obce v Litoměřicích. Dne 11. ledna 2014 byl arcibiskupem jmenován Posvátným synodem dosavadní titulární biskup hodonínský Jáchym Hrdý. Bezprostředně poté toto jmenování potvrdil XIII. mimořádný sněm Pravoslavné církve v Českých zemích a na Slovensku. Dne 1. února byl v katedrálním chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Praze intronizován coby arcibiskup pražský a českých zemí a ujal se úřadu.

Administrativní uspořádání

V současnosti na území pražské eparchie funguje 39 chrámů (z nich jeden ve společném užívání s římskokatolickou církví) a 10 kaplí (1 z nich ve společném užívání s Československou církví husitskou), sjednocených v 31 farností. Farnosti se dále dělí na 5 oblastních protopresbyteriátů (děkanství). V rámci eparchie fungují mužské monastýry v Těšově, Chabařovicích a Mostě, ženské monastýry v Loučkách, Abergu u Karlových Varů a nově v Loděnicích u Berouna.

Biskupové

Pražské biskupství římskokatolické církve (do velkého schizmatu)

Spravující archijerejové:

Biskupové vikáři:

Reference

  1. Nový metropolita Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku [online]. Pravoslávna cirkev na Slovensku, 2014-01-11. Dostupné online. 
  2. Slavnostní uvedení do úřadu arcibiskupa Kryštofa [online]. hlas.pravoslavi.cz, 2000-04-01. Dostupné online. 
  3. Pravoslavný metropolita Kryštof rezignoval, christnet.cz, 12. 4. 2013
  4. Rozhovor s knězem, který si nebere servítky [online]. Červenobílí, 2013-10-01. Dostupné online. 
  5. M. Krupica zbaven kněžství! M. Krupica již není správcem pražské eparchie! [online]. Pravoslavnacirkev.info, 2013-10-08. Dostupné online. 

Externí odkazy