Přeskočit na obsah

Eleuterokok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxEleutherokok
alternativní popis obrázku chybí
Eleutherococcus gracilistylus
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmiříkotvaré (Apiales)
Čeleďaralkovité (Araliaceae)
Rodeleuterokok (Eleutherococcus)
Maxim., 1859
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eleuterokok[1] (Eleutherococcus) je rod 38 druhů trnitých keřů a stromů náležící do čeledi aralkovité (Araliaceae). Je původní ve východní Asii, jihovýchodní Sibiři, a v Japonsku na jih po Filipíny. Největší rozmanitost druhů je ve střední a západní Číně. Do rodu eleuterokok byl vřazen bývalý rod akantopanax (Acanthopanax). Některé druhy, zejména eleuterokok ostnitý (E. senticosus, tzv. sibiřský ženšen), se používají v bylinářství. Některé druhy jsou pěstovány jako okrasné zahradnické rostliny. Několik látek důležitých pro zdravotní diety obsahuje Eleutherococcus senticosus. Členové tohoto rodu mohou mít určité vlastnosti podobné ženšenu, ale je nezbytný další vědecký výzkum.

Trnité stromy a keře se strnulými řídkými větvemi. Listy jsou střídavé, 3-7 četné, kopinaté, zoubkované, pilovité, někdy celokrajné. Květy jsou oboupohlavné, nenápadné, drobné, shloučené v okolíky nebo laty. Plodem jsou dvousemenné peckovice.

Acanthopanax

Požadavky

[editovat | editovat zdroj]

Vyžaduje dobré, přiměřeně vlhké půdy a výslunné stanoviště. Ve stínu nejsou vzhledné. Snášejí zakouřené prostředí. Rozmnožuje se řízkováním.

Jako solitéra. Jako adaptogen.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eleutherococcus na anglické Wikipedii.

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. 
  2. Florius - katalog botanických zahrad [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]