Hybridní trolejbus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Duobus)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Opavský Solaris Trollino 12 AC s pomocným dieselagregátem

Hybridní trolejbus (duobus) je trolejbus s hybridním pohonem. Alternativní pohon mu umožňuje jízdu bez trakčního trolejového vedení, tedy ve funkci autobusu.

Moderní trolejbusy jsou standardně nebo na přání zákazníka vybavovány dieselagregátem nebo akumulátorem, jsou tedy použitelné i mimo úseky trolejového vedení. Tato vlastnost se někdy využívá na městských a příměstských linkách.

V užším smyslu se jako duobusy označují jen trolejbusy vybavené samostatným spalovacím motorem, který může pohánět vozidlo nezávisle na elektromotoru.

Typy hybridních trolejbusů[editovat | editovat zdroj]

Zhruba od začátku 21. století se většina trolejbusů vyrábí s hybridním pohonem.

S pomocným pohonem[editovat | editovat zdroj]

Vozy s pomocným pohonem jsou uzpůsobeny pouze pro krátké pojezdy s cestujícími bez vrchního (trolejového) vedení (koncové úseky linek; v Česku např. v Plzni, ve Zlíně či v Hradci Králové). Rychlost obsazeného vozu při použití pomocného pohonu většinou nepřesahuje 30 km/h[1] (při maximálním výkonu 50 kW), při 100 kW výkonu jsou schopny trolejbusy jet rychlostí přibližně 50 km/h,[1] což je pro městský provoz dostačující.

Jako pomocný pohon se využívá buď akumulátor, nebo mnohem častěji dieselagregát, který pohání trakční motor vozu.

Někteří lidé trolejbusy s pomocným pohonem nepovažují za duobusy v pravém slova smyslu.[2]

S plnohodnotným alternativním pohonem[editovat | editovat zdroj]

Duobusy se samostatným alternativním pohonem umožňují plnohodnotnou jízdu i mimo trolejové vedení.[1] Výkony vozu (rychlost, akcelerace) jsou shodné (nebo téměř shodné) jako při jízdě pod trolejovým vedením. Většinou jsou duobusy článková (kloubová) vozidla vzhledem k vysoké hmotnosti a prostorové náročnosti výkonného dieselagregátu.

Hybridní trolejbusy v Česku[editovat | editovat zdroj]

Z českých trolejbusů mají hybridní pohon typy Škoda 21TrACI, Škoda 24Tr Irisbus a kloubový Škoda 25Tr Irisbus. Typ 21TrACI je vybaven pomocným dieselagregátem sériově, další dva mohou být jím vybaveny na přání zákazníka.

Trolejbusy Solaris Trollino, vyráběné v Ostravě, jsou rovněž na přání vybavovány dieselagregátem.

Provoz[editovat | editovat zdroj]

V Česku jsou hybridní trolejbusy provozovány na některých linkách, jejichž koncové úseky nejsou zatrolejovány. Jedná se například o některé linky ve Zlíně (č. 3 na Louky, č. 11 do Lužkovic a č. 12 do Želechovic), Plzni (linky č. 12 do Letkova, č. 13 do nákupní zóny v Černicích), Hradci Králové (linka č. 1 do Kluk), Opavě (linka č. 221 do Kylešovic a přes zastávku Vrchní) či v Ostravě (některé spoje linky 106 kolem Bazalů a 101 do Petřvaldu).

Trolejbusy a duobusy v českém právu[editovat | editovat zdroj]

V Česku trolejbusy včetně hybridních trolejbusů sice spadají do definice motorového vozidla a tím i do definice silničního vozidla[3], nejsou však zahrnuty do třídění motorových vozidel v zákoně č. 56/2001 Sb. a legislativa týkající se podmínek provozu silničních vozidel s trolejbusy ani v mnoha dalších ustanoveních nepočítá a s jejich provozem mimo trolejbusovou dráhu už vůbec ne. Trolejbusy, ač jsou motorovými vozidly, například nemají registrační značky.

Zároveň jsou trolejbusy včetně duobusů drážními vozidly, a to vozidly na trolejbusové dráze.[4] Na jejich schvalování se tak vztahuje vyhláška č. 209/2006 Sb., stanovující přípustné emise ve výfukových plynech motoru drážního vozidla. Uplatňování této vyhlášky na hybridní trolejbusy, kde se spalovací agregát nebo motor používá výhradně pro jízdu mimo trolejbusovou dráhu, je z právního hlediska sporné.

Z legislativního hlediska se však i nezatrolejované úseky považují za trolejbusové tratě – mimo trolejbusovou trať nesmí trolejbus jezdit.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Prověření možnosti využití hybridních trolejbusů (formát PDF), str. 13, Projekt rozvoje kolejové dopravy a elektrické trakce v Jihočeském kraji, podprojekt 2, Praha, CZECH consult spol. s r. o., listopad 2002, 52 stran
  2. Snažíme se o co největší kvalitu dopravy, podotýká ředitel MDPO Hynek Woitek, iOpavsko.cz, autor neuveden, nedatováno (zveřejněno cca 13.–16. 1. 2006)
  3. § 2 zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích;
    § 2 písm. g) zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích…
  4. srv. § 43 zákona č. 266/1994 Sb., o dráhách
  5. Reakce čtenáře na článek Co je to trolejbus, BUSportál.cz, 2. 5. 2007

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]