Doctor Sax

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Doctor Sax
Autor Jack Kerouac
Původní název Doctor Sax
Jazyk angličtina
Žánr román
Datum vydání 1959
Počet stran 245
ISBN 0-8021-3049-6
Předchozí a následující díl
Dharmoví tuláci (1958) Maggie Cassidyová (1959)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Doctor Sax je román amerického spisovatele Jacka Kerouaca, publikovaný v roce 1959. Kerouac jej sepsal v roce 1952 v době, kdy žil s W. S. Burroughsem v Mexico City. Podobně jako ostatní Kerouacovy romány, i tento román obsahuje autobiografické prvky a Jack zde vystupuje pod svým poměrně častým pseudonymem Jackie Duluoz. Román byl přeložen do češtiny a roku 2011 vydán v nakladatelství Argo.

Námět[editovat | editovat zdroj]

Doctor Sax je truchlivou gotickou pohádkou, směsicí vzpomínek a nočních můr senzitivního chlapce, který si představuje tajemného alchymistu Doktora Saxe. Kniha se vymyká ze všech Kerouacových děl, je z nich nejexpresioničtější. Zmínka o Doktoru Saxovi a jeho připravovaném nápoji pro obrovského hada podsvětí je obsažena již v románu Na cestě [1].

Následující tabulka znázorňuje postavy zachycené v románu Doctor Sax a jejich skutečné předlohy osobností, které Kerouac nacházel mezi svými přáteli.

Skutečná osoba Jméno v knize
Leo Kerouac Emil "Pop" Duluoz
Gabrielle Kerouac Ange
Gerard Kerouac Gerard Duluoz
Caroline Kerouac Catherine "Nin" Duluoz
George "G.J." Apostolos Rigopoulos
Henry "Scotty" Beaulieu Paul "Scotty" Boldieu
Fred Bertrand Vinny Bergerac
"Happy" Bertrand Lucky Bergerac
Leona "Leo" Bertrand Charlie Bergerac
Billy Chandler Dickie Hampshire
Duke Chungas Bruno Gringas
Omar Noel Ali Zaza
Roland Salvas Albert "Lousy" Lauzon

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Základní nosnou kostrou románu je rozvodnění řeky Merrimack v Lowellu (povodeň, která zaplavila tiskárny Jackova otce Lea Kerouaca a odstartovala jeho postupný úpadek). Postava Doktora Saxe je předtuchou smrti, bytostí, která stráví 2 desetiletí přípravou lektvaru, jenž by zahubil Kosmického hada. Toto mýtické zvíře figuruje v hinduistických, aztéckých a raných gnostických legendách jako apokalyptická síla vystupující ze země, aby pohltila vše živé. Tedy indiánská verze Posledního soudu. Tradice gnostiků Kerouaca přitahovaly, neboť naprosto zavrhovaly svět, jenž je podle nich jen vězením a tudíž jeho zákony a podmínky jsou nespravedlivé. Není možné, aby společnost vnucovala osvíceným jakoukoliv zodpovědnost.

Had je držen v opuštěném hradě a opatruje ho hrabě Condu, upírský příbuzný známějších transylvánských hrabat. Jack Duluoz se dozvídá o Obřích hmyzích mužích a unesených chlapcích, paralyzovaných drogou, která je mění v loutky. Hrůzy hraběte Condu a Doktora Saxe jsou nesouvisle stavěny do kontrastu s věcmi z běžného života, jako např. hrbolaté asfaltové zápraží činžáku, v němž Duluoz bydlí a o nichž vypovídají i vzpomínky z Kerouacova vlastního dětství: baseballové zápasy, hokejová utkání s přáteli, biliárové herny, vnitřní úvahy dítěte ponořeného do komiksů a rádia...

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Doctor Sax na anglické Wikipedii.

  1. TYTELL, John. Nazí andělé. Olomouc: Votobia, 1996. ISBN 80-7198-104-4. Kapitola Jack Kerouac: Obhájce spontánnosti, s. 200.