Dharmoví tuláci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dharmoví tuláci
AutorJack Kerouac
Původní názevThe Dharma Bums
PřekladatelJosef Rauvolf
ZeměSpojené státy americké
Jazykangličtina
Žánrromán
Datum vydání1958
Česky vydáno1992 (2002)
Počet stran256
ISBN0-14-004252-0
Předchozí a následující dílo
Podzemníci (1958) Doctor Sax (1959)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dharmoví tuláci (v originále The Dharma Bums) je román amerického spisovatele Jacka Kerouaca, poprvé vydaný v roce 1958. Román je inspirován skutečnými událostmi, které následovaly po událostech vylíčených v Kerouacově předešlém románu Na cestě. Slovo dharma označuje buddhistickou nauku - chápáno jako "cesta".

Ústřední postavou románu je Ray Smith (Kerouac sám) a Japhy Ryder, postava založená na básníku a překladateli Gary Snyderovi. Kniha se z velké části věnuje dualitě v Kerouacově životě a ideálech, zkoumá vztah tuláctví, horolezectví, turistiky a stopu přes celý Západ s jeho "městským životem" - jazzové kluby, čtení poezie a opilecké večírky.

Jedna z nejdůležitějších epizod v této knize je výstup na horu Matterhorn v Kalifornii. Tato příhoda z Kerouacova reálného života byla jeho první zkušeností s tímto typem horolezectví a posloužila jako inspirace pro jeho práci strážce požárů Lesní správy Spojených států na Desolation Peak následující léto. Jedna z dalších nejdůležitějších epizod románu se týká Six Gallery reading, kde Allen Ginsberg poprvé prezentuje svou báseň Kvílení a kde účinkují i další autoři jako samotný Gary Snyder, Kenneth Rexroth, Michael McClure a Philip Whalen.

Ray Smith je v knize ovlivňován Japhy Ryderem, jehož záliba v jednoduchém životě a zenovém buddhismu velmi ovlivnila Kerouaca jen krátce před obrovským a nečekaným úspěchem jeho románu Na cestě. Jeho jednání se posouvá od divoké nespoutanosti až po buddhistický sexuální obřad Yab-Yum, kde Kerouac usiluje o dosažení jistého typu transcendence. Román zakončuje v pozměněném stylu vyprávění, kdy Kerouac pracuje jako osamělý strážce požárů na hoře Desolation Peak.

Následující tabulka znázorňuje postavy zachycené v Dharmových tulácích a jejich skutečné předlohy osobností, které Kerouac nacházel mezi svými přáteli.

Skutečná osoba Jméno v knize
Jack Kerouac Ray Smith
Caroline Kerouac Nin
Carolyn Cassady Evelyn
Neal Cassady Cody Pomeray
Claude Dahlenburg Bud Diefendorf
Allen Ginsberg Alvah Goldbook
Natalie Jackson Rosie Buchanan
Philip Lamantia Francis DaPavia
Michael McClure Ike O'Shay
Locke McCorkle Sean Monahan
John Montgomery Henry Morley
Peter Orlovsky George
Kenneth Rexroth Rheinhold Cacoethes
Gary Snyder Japhy Ryder
Philip Whalen Warren Coughlin

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dharma Bums na anglické Wikipedii.