Tristessa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tristessa
Autor Jack Kerouac
Překladatel Markéta Hančová
Obálku navrhl Vladislav Hanč
Jazyk angličtina
Žánr román
Datum vydání 1960
Česky vydáno 1999
Počet stran 94
ISBN 80-901888-3-4
Předchozí a následující díl
Book of Dreams (1960) Visions of Cody (1960)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tristessa je krátký román amerického spisovatele Jacka Kerouaca. Kerouac tuto knihu napsal v létě roku 1955 a dokončil až o rok později v Mexiku. V příběhu se objevuje i W. S. Burroughs, vystupující pod jménem Old Bull či jen Bull.

Námět[editovat | editovat zdroj]

Kniha je založena na Jackově vztahu k mexické prostitutce. Její skutečné jméno bylo Esperanza (ve španělštině esperanza znamená „naděje“) Villanueva. Tristessa, jak jí říkal Kerouac podle jejího melancholického hlasu a také proto, že byla předmětem neuskutečněné lásky [1] (ze španělského tristeza, tedy „smutek“) je prostitutka od svých šestnácti let, bere morfin i jiné drogy. Kerouac k ní prožívá hluboký cit a detailně jej popisuje. V době psaní románu se Kerouac také intenzivně věnoval studiu buddhismu, což se odráží v celé knize.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Tristessa je psána spontánním stylem, téměř celý román je pouhým pozorováním. Kerouac čtenáře doslova zasypává množstvím rychle za sebou jdoucích informací, pocitů, obrazů a myšlenek, i když děj je poměrně omezený. Kniha vyjadřuje autorovu náklonnost k exotice, Mexiko pro Kerouaca představovalo romantické místo plné nebezpečí a vzrušení starého amerického Západu. To dokládá například popis Tristessina příbytku ve slumu, kde žije se svou starší sestrou Cruz v místnostech plných zvířat – kohout pod postelí, holubice na římse, vyjící čivava, kotě... Společně s El Indiem – obchodníkem s kuriozitami, ve skutečnosti zlodějem a prodavačem morfia se všichni překřikují a popotahují v nahromaděném nepořádku, Cruz zvrací, následuje aplikace drogy - zaškrcování paží, vaření morfia na lžíci a vpichování jehel do těla.

Kerouac z příbytku odchází nad ránem a proplétá se mnohamílovým zástupem lidí v Mexico City, míjí postávající děvky na Panama Street, zevlouny, lidi občerstvující se u stánků, motá se v ulicích osvětlených svíčkami a lucernami...

Druhá polovina Tristessy byla napsána o rok později, poté, co Kerouac strávil léto na Desolation Peak jako požární hlídač. Nálada je daleko zlověstnější a rezignovanější, Tristessa je vykreslena jako zdeptaná a zničená žena nadměrným užíváním Seconalu.

V románu mj. spisovatel dává najevo svou nikdy nenaplněnou touhu po vzájemně obohacujícím partnerském svazku, v postavě Tristessy si představuje ženu, s níž by rád opustil hmotné závazky a utekl do primitivnějšího způsobu existence, což se ovšem také nesplní.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TYTELL, John. Nazí andělé. Olomouc: Votobia, 1996. ISBN 80-7198-104-4. Kapitola Jack Kerouac: Obhájce spontánnosti, s. 214.