Diskuse:Makedonie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Hledá se název státu

Nová republika Makedonie, Konstituční republika Makedonie, Demokratická republika Makedonie, Nezávislá republika Makedonie nebo Republika Horní Makedonie - těchto pět návrhů na nový oficiální název Makedonie předložil v pondělí 17. března 2008 při jednání zástupců Makedonie a Řecka ve Vídni zprostředkovatel OSN Matthew Nimetz.

Jak uvedla 18. března 2008 rakouská média, každý z těchto názvů přinejmenším jedna ze stran zamítla. Spor mezi Řeckem a jednou z postjugoslávských republik s hlavním městem Skopje trvá už od roku 1991. Nyní je však znovu velmi aktuální, protože se blíží summit NATO, na němž by měla být Makedonie přijata za nového člena aliance. Řecko však hrozí, že přijetí zablokuje, pokud nebude problém názvu vyřešen. Řecká vláda poukazuje na to, že část řeckého území na severu země nese rovněž název Makedonie, a namítá, že Skopje by na základě tohoto názvu mohla vznášet vůči Řecku územní nároky.

Skopje užívá název Republika Makedonie a pod tímto názvem ji už uznalo více než 120 zemí celého světa. Trvá na tom, že ve vztahu k těmto zemím bude používat nadále tento název. Je ochotna vystupovat pod jiným názvem pouze vůči Řecku a mezinárodním organizacím. Na mezinárodní scéně používá prozatímní název Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM). Jedině pod tímto názvem totiž zatím Atény nebrání přijetí Makedonie do mezinárodních organizací. Nimetz přes nezdar vídeňských rozhovorů vyjádřil naději, že dohody by mohlo být dosaženo už na konci března 2008 při dalším kole rozhovorů v New Yorku.

Velké písmeno[editovat zdroj]

Proč Republika Makedonie s velkým r? Protože je to součást názvu a je to na jeho začátku? --2. 3. 2013, 23:32 (UTC), Utar (diskuse)

Název článku[editovat zdroj]

Tento článek byl v minulosti několikrát přesunut z Makedonie na Republika Makedonie a zpět, ale diskuse k pojmenování, zdá se, dosud neproběhla. V úvahu přichází i Makedonská republika, tzv. dlouhý název používaný naším Ministerstvem zahraničí.

Makedonská republika a Řecko se totiž o název "Makedonie" přou, protože Makedonie (Řecko) je jeden z Řeckých regionů. OSN i Rada Evropy dokonce oficiálně používají pouze označení "bývalá jugoslávská republika Makedonie", což je poněkud extrémní, ale dává to na srozuměnou, že "Makedonie" jako název státu je minimálně zatím problematická. Řeky bude určitě štvát, pokud pod heslem Makedonie najdou Makedonskou republiku a ne svůj region. Já vím, že máme Německo a Česko, nikoliv Českou republiku, ale Makedonie je opravdu speciální případ, takže kvůli politické korektnosti bych preferoval krátký název pro článek nepoužívat, ale pojmenovat jej Makedonská republika. Pod heslem Makedonie by byl rozcestník. Tak je to i na enwiki. Petr Matas 6. 6. 2017, 02:54 (CEST)

GRE–MKD spor je dlouhodobý a českou Wikipedii v určení primárního názvu článku v podstatě nemusí zajímat. Tady bychom měli vycházet z wikipravidel, tj. doporučení o výchozím názvu, který by čtenář nejspíše čekal. Pod Makedonií by to měl být právě tento článek státního útvaru. Na druhou stranu bych +/- neměl problém s výchozím pojmenováním „Makedonská republika“, i když to jde proti doporučení. Napadl mě podobný geopolitický rozcestník Tchaj-wan, kde je situace IMO odlišná, když nepanuje dominantní význam mezi ostrovem a státním útvarem na něm ležícím, na rozdíl od dominantního státu v případě Makedonie.--Kacir 6. 6. 2017, 03:20 (CEST)

Republika Severní Makedonie nebo Severomakedonská republika ?[editovat zdroj]

Republika Severní Makedonie

Severomakedonská republika

2A00:1028:838E:4D76:F43F:89:339A:8318 17. 6. 2018, 15:36 (CEST)

Počkal bych, co se v praxi víc ujme. Zatím to není nutné řešit, wikipedie není křišťálová koule.--Hnetubud (diskuse) 18. 6. 2018, 22:34 (CEST)

Externí odkazy či reference byly změněny (srpen 2018)[editovat zdroj]

Dobrý den,

právě jsem se pokusil opravit 4 externí odkazy či reference na stránce Makedonie. Prosím, zkontrolujte moje editace. Pokud máte nějaké otázky, potřebujete, abych tyto odkazy nebo dokonce celou tuto stránku ignoroval, prosím vizte seznam často kladených otázek pro další informaci. Provedl jsem následující změny:

. Udělal-li jsem chybu, vizte seznam často kladených otázek.

Děkuji.—InternetArchiveBot (Nahlásit chybu) 21. 8. 2018, 05:50 (CEST)

Externí odkazy či reference byly změněny (srpen 2018)[editovat zdroj]

Dobrý den,

právě jsem se pokusil opravit 2 externí odkazy či reference na stránce Makedonie. Prosím, zkontrolujte moje editace. Pokud máte nějaké otázky, potřebujete, abych tyto odkazy nebo dokonce celou tuto stránku ignoroval, prosím vizte seznam často kladených otázek pro další informaci. Provedl jsem následující změny:

. Udělal-li jsem chybu, vizte seznam často kladených otázek.

Děkuji.—InternetArchiveBot (Nahlásit chybu) 30. 8. 2018, 20:31 (CEST)

Návrh na přesun[editovat zdroj]

Rozhodně ne. Jednak v současnosti jistě jde za primární význam (nějaké makedonsko-řecké spory se nás netýkají), jednak se to stejně třeba zanedlouho změní, a hlavně jsem absolutně proti přesunům na vymyšlené politické názvy typu Republika Česko. Chrzwzcz (diskuse) 30. 9. 2018, 21:34 (CEST)

Primární význam je to možná pro nevzdělané sportovní fanoušky, kteří znají jen názvy států z tabulky loňských sportovních výsledků. Vzdělaný člověk ví (bez ohledu na nynější politické spory), že Makedonie je dnes rozdělena mezi tři státy, a opravdu by si netroufal tvrdit, že dnešní Republika Makedonie je jednoznačně významnější než někdejší makedonské království, resp. říše. A který z těch významů je primární a který druhotný (odvozený), na tom snad ani není nic k diskusi.
Mimochodem, název Makedonská republika je sice užíván českým ministerstvem zahraničí, ale rozhodně je nesmysl tvrdit, že to je oficiální název podle ústavy té republiky. Díky jazykové příbuznosti si můžeme být jisti, že skutečným překladem oficiálního názvu státu je Republika Makedonie, což je také konzistentní s překlady názvů Socialistická republika Makedonie i Bývalá jugoslávská republika Makedonie. Použití tohoto překladu v článku navozuje klamný dojem, že oficiální název se od bývalého názvu o od názvu užívaného OSN liší tím, že je v něm použito adjektivum místo názvu Makedonie, což pak také zamlžuje a zkresluje podstatu nynějších sporů. Je to trochu podobný případ, jako když komunistické země upravovaly název Spolkové republiky Německo na Německou spolkovou republiku, aby jej připodobnily skutečnému názvu Německé demokratické republiky. Tedy ano, můžeme tutu fintu československé diplomacie zmínit, ale rozhodně nemáme důvod její zavádějící překlad označovat za oficiální název státu. --ŠJů (diskuse) 30. 9. 2018, 21:57 (CEST)
Překlad názvu cizího není název český, jen vymýšlení oficiálních názvů překladem cizího, neboli totální šílenství. Pokud nemají ústavu psanou v češtině, je pro naše účely jen cár papíru. Jinak viz Polsko. Současné pojmy jsou očekávanější než nějaké historické exkurzy nehledě na vzdělanost. Chrzwzcz (diskuse) 30. 9. 2018, 22:01 (CEST)
Hm, takže si ten svůj vymyšlený neozdrojovaný název budete prosazovat i do textu článku. No jen si vyhrajte, revert to spraví. Chrzwzcz (diskuse) 30. 9. 2018, 22:30 (CEST)
Samozřejmě musíme zmínit, že české ministerstvo zdravotnictví z politických důvodů užívalo významově zkreslený název státu, ovšem tvrzení v článku, že tento český zkreslený název je názvem podle makedonské ústavy, to už byla vyslovená lež. --ŠJů (diskuse) 20. 10. 2018, 20:40 (CEST)
Samozřejmě že je blbost, že by české názvy byly uvedeny v makedonské ústavě. Jinak mažu zmínky o "Republice Makedonie", nic takového není, jak už jsem psal, maximálně republika Makedonie.Chrzwzcz (diskuse) 21. 10. 2018, 08:48 (CEST)

Zdá se, že přesun bude tak jako tak nutný, ale nikoliv dle toho, co je psáno v šabloně na přesun. Vizte: https://zpravy.idnes.cz/makedonie-zmena-nazvu-parlament-zoran-zaev-republika-severni-makedonie-1am-/zahranicni.aspx?c=A181020_141341_zahranicni_zaz --Fraxinus (diskuse) 20. 10. 2018, 16:54 (CEST)