Diskuse:Dálnice D1

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

věcná připomínka[editovat zdroj]

prosím zveřejňujte své příspěvky chronologicky, popř. s poznámkou, na co / na koho reagujete. Psaní mezi řádky / odstavce je zde sice běžné, je to ale nešvar, který jednak neodpovídá zvykům ve wikipedii, navíc pak zcela znepřehledňuje diskusi (a to i když, což vidím poprvé, se někdo pokusí oddělit to barevně, ale to nefunguje). Dík, -jkb- 13:03, 19. 10. 2005 (UTC)

Diskuse[editovat zdroj]

Celková délka dálnice D1 bude 377 km zde navrhuji změnit slovo bude na měla by být nebo úplně vypustit, těžko může encyklopedie objektivně tvrdit že něco bude:-) Úsek Vyškov – Vrchoslavice byl otevřen 24. října 2005. - nerozumím, proč je zde minulý čas a proč by tu takový údaj, třeba i v budoucím čase, měl být než se samotá událost stane?

Celý dostavec Budoucnost mi přijde jako analýza Ředitelství silnic a dálnic či investora a ne jako nezávislé encyklopedické heslo. Navrhuji jej smazat celý.

Navrhuji celý článek zásadně přepracovat nebo smazat.--Martin Marek 09:33, 19. 10. 2005 (UTC)

  • Ad bude – nevidím jediný důvod, proč by se zde nesměl použít budoucí čas. Ta trasa je již celá územně zakotvena a pokud nedojde k posunu státní hranice, již se nezmění. A pokud by náhodou k nějaké změně přece jenom došlo, prostě se to opraví.
  • Ad úsek Vyškov – Vrchoslavice – k otevření dojde za týden, když už to heslo aktualizuji a doplňji údaje, tak ho přece nebudu za týden zase opravovat. Neřeknu, kdyby šlo o několik týdnů či měsíců, pak by to asi vhodné nebylo.
  • Ad budoucnost – nejsem si vědom žádné informace, která by nebyla NPOV nebo byla neobjektivní. Kapitola popisuje plánovaný harmonogram výstavby (přičemž u termínů používá podmiňovací způsob) a výhledové plány na rozšíření, přičemž zároveň poukazuje na potenciální problémy. Mohl byste prosím uvést co konkrétně se Vám nelíbí? --Petr.adamek
Víceméně souhlasím s panem Adámkem a článek vnímám jako nedokončený, leč v tom co je napsáno, víceméně neutrální. A to píšu jako zapřísáhlý odpůrce dálnic, kamionové a osobní automobilové dopravy.Cinik 11:15, 19. 10. 2005 (UTC)
No tak mazat článek určitě ne, kdybychom měli tento článek považovat za tak špatný, že si zaslouží smazat, tak by ve wikipedii (ale asi ani v jiných, komerčních encyklopediích) moc článků nezbylo :-) Jinak bych si dovolil navrhnout dvě vylepšení, která nesměřují ani tak ke zvýšení NPOV (obdobně jako Cinik jsem odpůrcem dálnic, automobilové dopravy a tak, přesto mne v článku nic nepobuřuje), ale k zvýšení přesnosti:
  • U budoucích rozšíření, termínů apod. skutečně používat "mělo by" (samozřejmě u něčeho, co se stane za týden, to asi smysl nemá). Všiml jsem si, že se v článku píše: Kromě dálnice D47 probíhá v současnosti výstavba krátkého úseku poblíž Kroměříže, který bude uveden do provozu koncem roku 2007. K nedodržení termínu může dojít z hromady důvodů. Jinak bude u budoucí délky je IMO rovněž nevhodné: to, že je trasa již územně zakotvena, ještě vůbec neznamená, že se to skutečně postaví (trasa kanálu Dunaj-Odra-Labe je tuším územně chráněna již pár desetiletí).
Ad trasa dálnice – územním zakotvením je míněno, že je přesně stanovena trasa dálnice (narozdíl od územní ochrany). Pokud se nemýlím, tak s výjimkou posledního krátkého úseku Bohumín – státní hranice již všechna územní rozhodnutí nabyla právní moci (samořejmě je možné proti nim ještě podat správní žalobu). Vzhledem k pokročilosti přípravy výstavby a její realizace, vzhledem k politickým okolnostem a vzhledem k platné mezinárodní smlouvě je dle mého názoru téměř vyloučené, že by k dostavbě této dálnice nedošlo.--Petr.adamek 12:50, 19. 10. 2005 (UTC)
  • U plánů na rozšíření by asi bylo dobré uvádět, kdo to plánuje. Mělo by být jasné, zda jde pouze o jakýsi ideový záměr ŘSD, nebo třeba o plán výstavby schválený vládou apod.
To zní rozumně, pokud se mi příslušné informace podaří získat, určitě je do hesla zahrnu.--Petr.adamek 12:50, 19. 10. 2005 (UTC)
Ale znovu opakuji, článek se mi líbí, tohle míním jako náměty na vylepšení, ne jako kritiku. --Radouch 11:53, 19. 10. 2005 (UTC)
Jsem sice též odpůrcem dálnic, nicméně to v mém názoru nehraje v této chvíli žádnou roli. Jde mi přesně o termíny bude tvrzení jež nepřipouští jiný výklad. A tremíny mělo by být/uvažuje se. Ten první mi přijde nevhodný - encyklopedicky, ty druhé vhodné. Jinak obsahu článu si také cenním.--Martin Marek 12:05, 19. 10. 2005 (UTC)

Děkuji za reakce, nedělám si patent na rozum:-) , přesto však mám na věc jiný pohled. AD: bude + Vyškov – Vrchoslavice - myslím si, že by encyklopedie přesto neměla obsahovat informace "Úsek Vyškov – Vrchoslavice byl otevřen 24. října 2005. to je totiž z pohledu encyklopedie nepravdivé heslo. Argument když už to heslo aktualizuji a doplňji údaje, tak ho přece nebudu za týden zase opravovat je lichý. To bych mohl rovnou začít psát, do článku o počasí že příští týden bude hezky, kde máte jistotu že se tak opravdu stane? Že se termín (třeba kvůli zahraniční cestě ministra) neposune o den? To mi neprijde systematické ani encyklopedicky vhodné!

Srovnání s počasím silně pokulhává, neboť počasí nelze dopředu spolehlivě určit, zatímco v tomto případě lze termín určit poměrně spolehlivě (v současné době jej nemůže posunout ani zahraniční cesta ministra). A pokud by se náhodou posunul (což je nepravděpodobné), tak se to snadno opraví. V žádném případě nehodlám v praxi psaní budoucích hesel pokračovat, ale v tomto případě jsem si chtěl ušetřit práci s formulací vět, které stejně budou za týden jinak. Narozdíl od Vás to nepovažuji za zásadní problém.

Budoucí čas jsem zde myslil tak, že když heslo přepíšete/me na "Úsek Vyškov – Vrchoslavice bude otevřen 24. října 2005. tak je ta informace založená také pouze na budoucím předpokladu a tedy ještě není pravdivá.

Pokud k něčemu dojde s pravděpodobností která hraničí s jistotou, nevidím důvod budoucí čas neužít. Vše, co člověk tvrdí o budoucnosti je založeno na předpokladech, znamená to snad, že se budoucí čas v encyklopedii vůbec nesmí použít.

AD: budoucnost: První odstavec je v pořádku kromě druhé věty: Dálniční obchvat Kroměříže by měl být zprovozněn v roce 2007, celý úsek z Vrchoslavic do Říkovic (jehož součástí je i zmiňovaný obchvat Kroměříže) v roce 2009. Jako poslední bude/nahrdadil bych by měl být uveden do provozu úsek z Říkovic do Lipníku nad Bečvou, jehož otevření je plánováno na rok 2010.

I kdyby došlo k posunutí termínů dostavby (což samozřejmě nelze vyloučit), pořád bude tento úsek otevřen jako poslední, a to z čistě technických důvodů – křižovatka Říkovice je součástí předchozího úseku, takže navazující úsek nemůže být otevřen dříve.

Druhý už ne: Mezitím bude dokončen i navazující úsek dálnice, stavěný jako D47. Průtah Ostravou (z Rudné do Bohumína) bude otevřen v listopadu 2007, celá trasa z Lipníku nad Bečvou na česko-polskou hranici by měla být dokončena v roce 2008. Díky rychlostním silnicím R35 z Lipníku do Olomouce a R46 z Olomouce do Vyškova bude od tohoto roku Ostrava napojena na síť českých dálnic a rychlostních silnic.

Vidíte ten rozdíl, v druhém odstavci je místo by měl být uvedeno tvrzení bude dokončen, bude otevřen. To mi přijde chybné. Domnívám se, že zde platí stejný argument jako výše. Termíny výstavby dálnic se v ČR zásadně nedodržují - to si dovoluji tvrdit z pozice člena Rady Dětí Země:-) --Martin Marek 12:01, 19. 10. 2005 (UTC)

V tomto případě s Vašimi výtkami souhlasím. Ve své původní kritice jste však zpochybňoval délku dálnice a celý odstavec o budoucnosti jako analýzu ŘSD která není nezávislým encyklopedickým heslem a navrhoval smazání celého článku. Přiznám se, že v této problematice stojím spíše na druhé straně barikády (ačkoliv se považuji za ekologicky smýšlejícího člověka), ale nečiní mi v zájmu dosažení NPOV sebemenší problém do článku doplnit i fakta o ekologických aspektech dálnic nebo o kritice ze strany ekologických hnutí. --Petr.adamek 12:35, 19. 10. 2005 (UTC)
Jsem rád že jste takový článek vytvořil, myslím že je objektivní. Jediná výtka se týká opravdu jen tvrzeních že se něco stane Bude. U délky dálnice je to podobné (viz můj příspěvek úplně nahoře). Obsahově si myslím, že je Váš článek kvalitní a nevidím v něm problém, návrh na celkové smazání beru zpět. Samozřejmě doufám, po proběhlé diskusi, že se shodneme na upravení budoucích sloves do podmiňovacího tvaru, což informaci nikterak neochudí + podle koho by to tak mělo být. Příklad: Celková délka dálnice D1 by dle aktuální Strategie rozvoje silniční a dálniční sítě ČR/(to si vymýšlím nevím zda se ten dokument jmenuje přesně tak) měla být 377 km.--Martin Marek 13:04, 19. 10. 2005 (UTC)

Dávám přednost podmiňovacímu způsobu. Projektuju dálnici D47 a z vlastní zkušenosti vím, co jsou to závazné termíny: nedostanou včas stavební povolení, narazí se na neočekávaný kabel a termín se posunuje o celé měsíce - v případě, že už se staví.--JAn 12:54, 19. 10. 2005 (UTC)

Nehody a bezpečnost[editovat zdroj]

Nehody na D1 a její bezpečnost jsou hodně diskutovanými tématy, a v tomto článku je to odbyté asi třemi slovy. Troufal by si někdo napsat o tom samostatný oddíl? Statistiky a vývoj, analýzy, porovnání s jinými dálnicemi, politické diskuse o řešení atd. --ŠJů 13. 8. 2008, 13:42 (UTC)

Modernizace[editovat zdroj]

Začala modernizace dalších úseků, jen nevím, jak změnit barvu v tabulce. Jsou to: Velké Meziříčí, východ - Lhotka (18.3.2017) a Ostředek - Šternov (25.3.). Spravte to někdo. Strašidlo (diskuse) 27. 3. 2017, 14:09 (CEST)

Provedl kolega. --Harold (diskuse) 28. 3. 2017, 18:48 (CEST)

Omluva[editovat zdroj]

Omluovám se za neuvedení zdroje při poslední editaci. Zdroj je leták řsd (nečekaně XDD). Strašidlo (diskuse) 10. 1. 2018, 17:14 (CET)

@Strašidlo:. S tím souvisí dva problémy. Letáky se čas od času mění a tím se mění i url. Data zahájení výstavby uvádí i SFDI (financování) a ne vždy jsou s ŘSD v souladu. Co s tím, nevím. JAn (diskuse) 11. 1. 2018, 06:55 (CET)

Ve výstavbě/ v pláně[editovat zdroj]

Proč nezůstalo předchozí stylizování? Celé pole ve výstavbě a v plánu bylo obarvené, teď tam jsou jen jakési čtverečky a vypadá to hrozně, ldo to proboha vymyslel? --Petruvojta (diskuse) 14. 9. 2018, 19:21 (CEST)

To není věcí tohoto článku. Tyto změny (a další) byly provedeny v šabloně {{Infobox - silnice}}. --Harold (diskuse) 14. 9. 2018, 19:23 (CEST)