Dendromekon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxDendromekon
alternativní popis obrázku chybí
Dendromekon Dendromecon harfordii
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád pryskyřníkotvaré (Ranunculales)
Čeleď makovité (Papaveraceae)
Rod dendromekon (Dendromecon)
Benth., 1834
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Květ Dendromecon rigida

Dendromekon[1] (Dendromecon) je rod rostlin z čeledi makovité. Jsou to dřeviny s celistvými, tuhými, střídavými listy a nápadnými žlutými květy. Plodem je podlouhlá tobolka s mnoha semeny. Rod zahrnuje jen 2 druhy a je rozšířen na jihozápadě USA a v severozápadním Mexiku.

Druh Dendromecon rigida je pěstován v teplejších a sušších oblastech světa jako atraktivně kvetoucí okrasná dřevina. V podmínkách Střední Evropy není mrazuvzdorný.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dendromekony jsou stálezelené keře až nevelké stromy s kožovitými listy, dorůstající výšky 1 až 6 metrů. Šťáva je bezbarvá. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté a mají kopinatou až podlouhlou, nelaločnatou čepel. Jsou celokrajné nebo na okraji drobně zoubkaté. Květy jsou jednotlivé na konci zkrácených větévek. Kalich je opadavý, složený ze 2 volných lístků. Koruna je žlutá, opadavá, čtyřčetná. Tyčinek je mnoho. Semeník je podlouhlý, tvořený 1 nebo 2 plodolisty, s jedinou komůrkou a 2 přisedlými bliznami. Plodem je válcovitá, mnohasemenná tobolka pukající 2 chlopněmi. Semena jsou drobná, hladká, hnědá nebo černá a nesou velké masíčko.[2][3]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod zahrnuje pouze 2 druhy, rozšířené na jihozápadě severní Ameriky. Druh Dendromecon rigida se vyskytuje v Kalifornii a na mexickém poloostrově Baja California. Roste na suchých svazích v nadmořských výškách do 1800 metrů jako součást suchomilné keřové vegetace, známé jako chaparral. Často se vyskytuje na místech po požárech vegetace. Druh Dendromecon harfordii je endemit ostrovů Channel Islands u pobřeží Kalifornie, kde roste na suchých svazích v nadm. výškách do 600 metrů.[4][5]

Ekologické interakce[editovat | editovat zdroj]

Nápadné květy denromekonů jsou opylovány hmyzem, zejména včelami. Rostliny mají kombinovaný způsob šíření semen. Semena jsou nejprve vystřelována do okolí prudce se otevírajícími tobolkami, a to do vzdálenosti asi 3 až 5 metrů. O další šíření se postarají mravenci, kteří je vyhledávají kvůli výživnému masíčku (elaiosom) na jejich povrchu.[5]

Obsahové látky[editovat | editovat zdroj]

V listech druhu Dendromecon rigida byly zjištěny alkaloidy protopin a allokryptopin.[6]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rod Dendromecon je v rámci čeledi Papaveraceae řazen do podčeledi Papaveroideae a tribu Eschscholtzieae. Nejblíže příbuzné rody jsou Eschscholtzia a Hunnemannia. Někdy je druh Dendromecon harfordii řazen jen jako varieta či poddruh druhu D. rigida a rod je v tomto pojetí monotypický.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Sazenice Dendromecon rigida

Druh Dendromecon rigida je pěstován jako okrasná, stálezelená dřevina, bohatě kvetoucí od jara do léta.[7] Je mrazuvzdorný max. do -9°C (zóna 8b až 10b),[8] v podmínkách Střední Evropy tedy není dostatečně mrazuvzdorný. Není uváděn ze sbírek žádné české botanické zahrady.[9]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. 
  2. KUBITZKI, K. (ed.). The families and genera of vascular plants. Vol. 2. Berlin: Springer, 1993. ISBN 978-3-642-08141-5. (anglicky) 
  3. CLARK, Curtis. Flora of North America. Dendromecon [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2017. Dostupné online. (anglicky) 
  5. a b BERG, Rolf Y. Seed dispersal of Dendromecon: Its ecologic, evolutionary, and taxonomic significance. American Journal of Botany. Jan. 1966, čís. 53(1). 
  6. MANSKE, Richard H. F. The alkaloids of papaveraceous plants: XLII. Dendromecon rigida Benth.. Canadian Journal of Research. 1949, čís. 27b(7). 
  7. BRICKELL, Christopher (ed.). Encyclopedia of plants & flowers. [s.l.]: American Horticultural Society, 2011. ISBN 978-0-7566-6857-0. (anglicky) 
  8. Bush Poppy. Dendromecon rigida [online]. Dave's Garden. Dostupné online. (anglicky) 
  9. Florius - katalog botanických zahrad [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]