Demokratická strana zelených

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Demokratická strana zelených
Datum založení 10. 3. 2009
Předseda Jiří Anderle
Sídlo Klenčí pod Čerchovem 34, 345 34, Česko
Ideologie zelená politika, euroskepticismus
Evropská strana
Barvy zelená a žlutá
Volební výsledek 0,62 % (EP 2009)
IČO 71339647 (PSH)
Oficiální web [https://dsz321.webnode.cz/ dsz321.webnode.cz
Zisk mandátů ve volbách
Poslanecká sněmovna
0/200
(PSP ČR 2010)

Demokratická strana zelených (DSZ) je česká politická strana, vzniklá v březnu 2009. Jedná o subjekt hlásící se k prosazování zelené politiky.

Současným předsedou Demokratické strany zelených (DSZ) je Jiří Anderle, zastupitel městyse Klenčí pod Čerchovem. DSZ prosazuje takovou zelenou politiku a snaží se o naplňování politiky ochrany přírody, fauny i flóry, čistých lesů, třídění odpadu.[zdroj?] Její členové poskytují pomoc raněným zvířatům, podporují útulek pro nemocné a opuštěné koně, jsou proti geneticky upravovaným potravinám atd.[zdroj?] DSZ se vymezuje vůči Straně zelených Matěje Stropnického i Liberálně ekologické straně Martina Bursíka, se kterými nesouhlasí stran migrační politiky.[zdroj?]

Většinu členů tvoří bývalí členové Strany zelených, kteří nesouhlasili s jejím tehdejším vedením.[zdroj?] Do strany vstoupila i poslankyně Olga Zubová (zvolená za Stranu zelených, spolu s Věrou Jakubkovou opustila na podzim 2008 poslanecký klub SZ a v březnu 2009 byla ze SZ vyloučena), čímž DSZ získala parlamentní zastoupení.[1]

Prvním předsedou Demokratické strany zelených byl zvolen Vladislav Koval, dříve předseda moravskoslezské organizace SZ, místopředsedou pak Jan Vondrouš, který byl zvolen předsedou liberecké krajské organizace SZ na podzim 2008, ale tato volba byla následně orgány SZ zneplatněna. Na konci června 2009 byla novou předsedkyní DSZ zvolena Olga Zubová.

DSZ neúspěšně kandidovala ve volbách do Evropského parlamentu 2009 ve kterých získala 0,6 % hlasů. Ve volební kampani se DSZ (podle sponzora strany Jaromíra Soukupa) prezentovala na 350 billboardech.[2] Volebním lídrem byl Daniel Solis, nejvýraznější tváří kampaně byla Olga Zubová a známou osobností na kandidátce byl také sociální ekolog Jan Keller. DSZ postavila několik kandidátů i do senátních voleb v roce 2010.

4. července 2011 byla předsedkyně DSZ Olga Zubová představena na tiskové konferenci strany Jany Bobošíkové Suverenita jako nově zvolená předsedkyně Středočeské krajské organizace Suverenity. Dále bylo uvedeno, že spolupráce obou stran trvá již delší dobu. Společně získaly 11 mandátů v komunálních volbách na Domažlicku a Klatovsku.[3]

V roce 2012 tehdejší předseda strany, 23letý Bc. Vojtěch Tomeš v pořadu ČT Politické spektrum ze 7. 4. 2012 oznámil spíše protievropskou orientaci strany a jasně deklaroval postupné směřování ke splynutí se Suverenitou. Další diskutující za NS-LEV21.stol a za Stranu demokratického socialismu v debatě upozornili, že tímto krokem DSZ zcela zpochybňuje "zelenost" strany. Předseda Tomeš připustil v budoucnosti možnost spolupráce i s KSČM.[4]

Historie strany[editovat | editovat zdroj]

DSZ byla iniciována koncem ledna 2009 poté, co čtyři členové tzv. Demokratické výzvy Strany zelených – Petr Bratko, Antonín Kuboš, Daniel Solis a Jiří Šteg – již neviděli prostor pro realizaci své politiky v rámci Strany zelených. Po zajištění 1000 podpisů pod petici byla strana v průběhu března 2009 zaregistrována.

Programové principy DSZ ji charakterizují jako občanskou stranu se silným důrazem na princip demokracie, subsidiarity, sociální soudržnosti a vyvážené existence lidské společnosti. V mezinárodní politice se hlásí k mírové koexistenci a spolupráci mezi státy a regiony a politice odzbrojení.

Volby[editovat | editovat zdroj]

Evropský parlament[editovat | editovat zdroj]

Volby
Lídr Koalice Počet hlasů % Počet mandátů
2009
Daniel Solis
14 761
0,62
0
2019
Bychlová Andrea
-
14 339
0,60
0

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Demokratická strana zelených byla v minulosti kritizována členy a příznivci Strany zelených. Podstatou kritiky je tvrzení, že DSZ byla účelově založena jen proto, aby poškodila SZ ve volbách a rozptýlila její voličskou základnu mezi dva subjekty, kdy ani jeden nepřekročí práh volitelnosti. Paradoxem je pak spolupráce DSZ se Suverenitou, které vyjádřil podporu prezident Václav Klaus, známý kritik zelené politiky. Jak v jednom rozhovoru uvedla poslankyně za SZ Kateřina Jacques: Hlavním tahounem byla Demokratická strana zelených, subjekt založený Olgou Zubovou, jehož jediným cílem bylo poškodit nás ve volbách.[5] Dále je DSZ kritizována za to, že je financována údajně prostřednictvím Jaromíra Soukupa a dalších osob z jeho okolí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ve Sněmovně je šestá strana, Zubová přestoupila k novým zeleným, idnes.cz, 22. března 2009
  2. Josef Kopecký: Zubová visí všude. Díky milionům od muže, který „nerozdýchal“ Bursíka, idnes.cz, 12. května 2009
  3. Zubová: Suverenita nehledá jen mediálně líbivá volební hesla [online]. OUR MEDIA, a.s. [cit. 2011-11-07]. Dostupné online. 
  4. Levici u nás nic nespojuje. Slovensko se opakovat nebude, zaznělo v ČT [online]. OUR MEDIA, a.s. [cit. 2012-04-07]. Dostupné online. 
  5. PAŘÍZKOVÁ, Lucie. Jacques: Za propadákem zelených stál Soukup [online]. Týden.cz [cit. 2011-05-24]. Dostupné online.