Gateway (vesmírná stanice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Deep Space Gateway)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gateway
Loď Orion připojena ke stanici Gateway (umělecká představa)

Loď Orion připojena ke stanici Gateway (umělecká představa)

NASA Artemis Gateway logo.png
Start prvního modulu PPE, HALO: 2024 (plán)
Kosmodrom LC-39A

LC-39B

Nosná raketa Space Launch System
komerční dopravce
Angara 5
Nosný systém Falcon Heavy

SLS Block 1B

Provozovatel USA NASA
Evropská unie ESA
Japonsko JAXA
Kanada CSA
Stav ve vývoji
Obytný objem ≥125 m3 (plánováno)
Perigeum 3 000 km
Apogeum 70 000 km
Doba oběhu ≈7 dní
Gateway-configuration-20180705.jpg

Gateway (dříve: Deep Space Gateway "DSG", nebo taky "LOP-G") je plánovaná vesmírná stanice, která bude umístěna v tzv. cislunárním prostoru poblíž Měsíce. Jedná se o mezinárodní projekt pod vedením NASA, kterého se také účastní Evropská kosmická agentura, Japonsko a Kanada.

Stanice Gateway má být „bránou“ do hlubokého vesmíru. Cílem je podílet se na přípravě pilotovaného letu na Mars a testování nových technologií. Sloužit také bude pro robotické a pilotované výsadky na povrch Měsíce.

Plánování a koncepce[editovat | editovat zdroj]

Koncept stanice Gateway představen na zasedání MCB 5. března 2019

Stavba stanice bude založena na dvou prvcích kosmické dopravy, které v současné době vyvíjí NASA: supertěžká raketa Space Launch System (SLS) a kosmická loď Orion. Stanice bude umístěna na oběžnou dráhu kolem Měsíce; konkrétně půjde o dráhu označovanou jako near-rectilinear halo orbit (NRHO). Gateway bude mnohem menší než ISS a na jeho palubě bude 4členná posádka, přičemž stanice nemá být trvale obydlená jako ISS.

Ruská spoluúčast na projektu[editovat | editovat zdroj]

Společné prohlášení o spolupráci mezi NASA a Roskosmosem bylo oznámeno 27. září 2017 na mezinárodním astronomickém kongresu. Podle Roskosmosu mohou být využity také těžké rakety Angara A5 a později i planovaná supertěžká ruská raketa.[1]

V září 2018 oznámil šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin, že se Rusko pravděpodobně nezapojí do budování stanice Gateway, pokud by na něm hrálo pouze druhořadou roli. Projekt sám Rusko vítá a chce se něm podílet.[2] 5. března 2019 na zasedání Mnohostranné koordinační rady (MCB) byly schváleny plány na další rozvoj stanice Gateway. Byl uvítán záměr každé kosmické agentury, která chce přispět vlastním modulem, prvkem či jinými schopnostmi ke stavbě stanice. Mezi členy MCB patří Spojené státy, Kanada, Evropa, Japonsko a Rusko, které tímto znovu potvrdilo účast na projektu.[3]

V roce 2021 ovšem Roskosmos oznámil, že se na projektu nechce podílet v tak malé míře, a tak projekt opustil. Místo toho bude Roskosmos spolupracovat s Čínou.

Stavba stanice[editovat | editovat zdroj]

Prvním dílem stanice bude pohonný a energetický modul s názvem PPE (Power and Propulsion Element), který postaví společnost Maxar Technologies. Modul bude vybaven solárně elektrickým pohonem a rozvinovacími solárními panely ROSA (Roll Out Solar Array). NASA dodá pro modul anténu pro setkávací a přibližovací operace, dokovací rozhraní a standardizované body pro připojení kanadské robotické paže.[4] Vynesení modulu je plánováno na polovinu roku 2024 společností SpaceX.[5]Společně s modulem PPE bude vynešen i obytný modul HALO.

Seznam modulů
Modul Název mise Nosný prostředek Datum vypuštění Poznámka
PPE (Power and Propulsion Element) Falcon Heavy 2024 (plán) energetický a pohonný modul
HALO (Habitation and Logistics Outpost) Falcon Heavy 2024 (plán) malý obytný modul
ESPRIT SLS Block 1B 2024 (plán) schopnost doplňování paliva, vědecká přechodová komora
I-HAB SLS Block 1B 2026 (plán) mezinárodní obytný modul
U.S. HAB (Habitation module) SLS Block 1B americký obytný modul

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. РОСКОСМОС - NASA. СОВМЕСТНЫЕ ИССЛЕДОВАНИЯ ДАЛЬНЕГО КОСМОСА [online]. Roskosmos, 2017-09-27 [cit. 2019-09-20]. Dostupné online. 
  2. GRIČOVÁ, Andrea. Rusko se nemusí zapojit do budování stanice na Měsíci s NASA [online]. Deník.cz, 2018-09-25 [cit. 2018-11-01]. Dostupné online. 
  3. Multilateral Coordination Board Joint Statement [online]. NASA, 2019-03-05 [cit. 2019-09-21]. Dostupné online. 
  4. HOŠEK, Jiří. Gateway (květen 2019). Kosmonautix.cz [online]. 2019-05-29 [cit. 2019-10-05]. Dostupné online. 
  5. kar. Muskova SpaceX získala zakázku snů: dopraví k Měsíci části budoucí stanice Gateway. ČT24 [online]. Česká televize, 2021-02-13 [cit. 2021-02-13]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]