Deep Space Gateway

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Loď Orion připojena ke stanici DSG

Deep Space Gateway (zkráceně DSG) je plánovaná vesmírná stanice, která bude umístěna v tzv. Cislunárním prostoru poblíž Měsíce. Jedná se o společný projekt NASA a Roskosmos a vznikne jako nástupce současné Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Bude rovněž realizována v mezinárodní spolupráci, projektu se kromě Spojených států a Ruska účastní také ESA, Japonsko a Kanada.

Cílem stanice je podílet se na přípravě pilotovaného letu na Mars a testování nových technologií. Sloužit by také měla pro robotické a pilotované výsadky na povrch Měsíce.

Plánování a koncepce DSG[editovat | editovat zdroj]

  • Stavba stanice bude založena na dvou prvcích kosmické dopravy, které v současné době vyvíjí NASA: Super těžká raketa Space Launch System (SLS) a kosmická loď Orion. Společné prohlášení o spolupráci mezi NASA a Roskosmosem bylo oznámeno 27. září 2017. Podle Roskosmosu mohou být využity také rakety Proton-M nebo Angara.
  • Stanice bude umístěna na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Konkrétně půjde o dráhu označovanou jako NRHO (Near-Rectilinear Halo Orbit). DSG bude mnohem menší než ISS a na jeho palubě bude 4-členná posádka, přičemž stanice nemá být trvale obydlená jako ISS.
  • V září 2018 oznámil šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin, že se Rusko pravděpodobně nezapojí do budování stanice DSG, pokud by na něm hrálo pouze druhořadou roli. Projekt sám Rusko vítá a chce se něm podílet.[1]

Harmonogram[editovat | editovat zdroj]

Harmonogram misí
Název mise Datum vypuštění Popis mise Použití nosiče
EM-1 2020 Otestování rakety SLS a kosmické lodě Orion, nepilotovaná mise k Měsíci. SLS
EM-2 2022 Pilotovaná mise, vynesen první modul stanice - PPE (Power and Propulsion Element) SLS nebo ELV
EM-3 ? Prověření výkonu palubních systémů mimo nízkou oběžnou dráhu při pilotovaném letu a vynesení obytného modulu Hab SLS
EM-4 ? Vynesen modul Logistic pro experimenty a logistiku včetně robotického ramena dodaného Kanadskou kosmickou agenturou (CSA). SLS
EM-5 ? Modul Airlock, přechodová komora umožňující výstupy do kosmu - dodá Roskosmos SLS

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. GRIČOVÁ, Andrea. Rusko se nemusí zapojit do budování stanice na Měsíci s NASA [online]. Deník.cz, 2018-09-25 [cit. 2018-11-01]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]