Freedom (kosmická stanice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kosmická stanice Freedom - představa umělce, 1991

Freedom (česky Svoboda) bylo označení připravované a nerealizované orbitální stanice Spojených států amerických. Místo ní vznikla stanice ISS.

Záměry[editovat | editovat zdroj]

Předchozí americká stanice Skylab dosloužila v roce 1979, Sověti měli sérii stanic Saljut, od roku 1986 novou stanici Mir. Američané se rozhodovali pro svou stavebnicovou orbitální stanici. Agentura NASA připravila projekt stanice s názvem Freedom (česky svoboda), který by byl obsluhován jejich raketoplány. Jeho cena byla stanovena 15 mld.dolarů. Prezident Ronald Reagan program oznámil světu v roce 1988.

Zrušení programu[editovat | editovat zdroj]

Koncepce z roku 1986

Když došlo v letech 1989-1991 k postupnému rozpadu komunistického bloku východní Evropy, existovalo reálné nebezpečí úniku kvalifikovaných vědců bývalého SSSR do států s teroristickými skupinami. Došlo k řadě dohod mezi státy, resp.jejich organizacemi NASA a Eněrgija, že budou na projektech kosmonautiky spolupracovat. Dle jejich dohody z června 1992 měly být lodě Sojuz TM používány u Freedomu jako záchranné lodě. Začalo se s výrobou jednotlivých dílů určených pro Freedom. Plánovaná cena projektu dosáhla postupně dvojnásobku, tedy již 30 mld.dolarů. V dalším roce 1993 v důsledku dalších jednání bylo rozhodnuto projekt i název plánované stanice změnit, nová se měla jmenovat nejdříve Alpha, pak po jednáních s Rusy Mezinárodní vesmírná stanice (International Space Station – ISS). Rusové se na základě společného plánu rozhodli ustoupit od uvažované stavby Miru 2. Američané chtěli společným projektem snížit plánované výdaje na stanici. Projekt ISS, který nahradil plánované Freedom a Mir 2 se podařilo realizovat.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]