Dave Eggers

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dave Eggers, 2011

Dave Eggers (* 12. března 1970, Boston, Massachusetts) je americký spisovatel a lidskoprávní aktivista.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Na základní školu chodil v Chicagu, jeho spolužákem byl herec Vince Vaughn. Nedokončil studia žurnalistiky, živil se jako reklamní grafik a komiksový kreslíř.

Je zakladatelem nezávislého nakladatelství McSweeney's a nadace 826 Valencia, podporující výuku tvůrčího psaní mezi chudinskou mládeží. Jeho manželkou je spisovatelka Vandela Vida, mají dvě děti a bydlí v San Francisco. Angažoval se ve prospěch liberální politiky: kritizoval politiku George W. Bushe, podporoval súdánské utečence, žádal více peněz pro státní školy. V roce 2008 obdržel cenu konference TED pro lidi přinášející plány na zlepšení světa.

Píše pro časopis ESPN články o sportu, hlavně o fotbale. Spolu s mladším bratrem Cristophem napsal knihu nonsensové poezie pro děti Zvířata v oceáně, především chobotnice.

Je autorem scénáře k filmové komedii Všude dobře, proč být doma.

Srdceryvné dílo[editovat | editovat zdroj]

Jeho nejznámějším dílem je Srdceryvné dílo ohromujícího génia (A Heartbreaking Work of Staggering Genius, 2000), autobiografické rodinné drama kombinované se satirickým pohledem na americkou společnost devadesátých let. Vypravěčem je mladý intelektuál, který se po předčasné smrti rodičů musí starat o nezletilého bratra. Odstěhuje se s ním do San Franciska, kde pracuje pro malý undergroundový časopis. Se smyslem pro sebeironii popisuje své milostné nezdary a každodenní trapasy, hádky mezi sourozenci, marnou snahu stát se televizní hvězdou, atmosféru posthipíckého Friska i vliv popkultury na myšlení dnešních lidí. Tragikomická próza využívá postmoderních postupů, jako je mísení fikce se skutečností nebo využívání neliterárních útvarů: např. úřední formuláře, reklamní texty nebo vědecké protokoly.

Kniha se stala bestsellerem, časopis Time ji označil za nejlepší román roku 2000. Eggers byl označen za mluvčího Generace X pro svou reflexi mediálního světa a nesentimentální zobrazení osobní tragédie.

Nick Hornby napsal podle Srdceryvného díla ohromujícího génia filmový scénář, ale dosud nebyl realizován.

Literární tvorba[editovat | editovat zdroj]

  • Srdceryvné dílo ohromujícího génia, přeložila Zuzana Mayerová, Argo, Praha 2001, ISBN 80-7203-401-4
  • Hologram pro krále (vydalo nakladatelství Plus ze skupiny Albatros Media a.s.)
  • Měl bys znát naši rychlost, cestopis zpochybňující účinnost pomoci rozvojovým zemím
  • Přežít spravedlnost, kniha rozhovorů s lidmi neprávem odsouzenými k smrti
  • Zeitoun, autentický příběh amerického muslima perzekvovaného po 11. září

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy na další články o autorovi[editovat | editovat zdroj]