Dům odborových svazů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dům odborových svazů
Dům odborových svazů v Praze na Žižkově
Dům odborových svazů v Praze na Žižkově
Základní informace
Sloh Funkcionalismus
Architekti Karel Honzík a Josef Havlíček
Výstavba 19321934
Stavebník Hlavní město Praha
Poloha
Adresa náměstí Winstona Churchilla 1800/2
Praha 3, Žižkov
130 00  Praha 3, ČeskoČesko Česko
Ulice Náměstí Winstona Churchilla
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 40245/1-1327 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dům Radost (od roku 2019), častěji nazývaný jako Dům odborových svazů, bývalý palác Všeobecného penzijního ústavu, je významná funkcionalistická stavba, která se nalézá v Praze na Žižkově v městské částí Praha 3 na náměstí Winstona Churchilla 1800/2.

Popis budovy[editovat | editovat zdroj]

První pražská výšková budova pochází z let 19321934 a byla postavena na místě bývalé Pražské obecní plynárny podle návrhu mladých architektů Karla Honzíka a Josefa Havlíčka. Budova je vysoká 52 metrů,[1] má křížový půdorys (přestože městské regulační požadavky v té době požadovaly blokový půdorys) a je obložena světlými keramickými deskami o rozměrech 20 x 40 centimetrů,[2] od nich pak také pochází lidová přezdívka této budovy kachlíkárna (poznámka: podobné provedení a tutéž lidovou přezdívku nese i budova Ministerstva vnitra na pražské Letné). V budově bylo postaveno celkem 700 kanceláří, přilehlé křídlo pak původně sloužilo obytným účelům, budova byla vybavena na svou dobu velice moderním a důmyslným ventilačním systémem a ocelovými okny. Celkové náklady na stavbu činily 64 miliónů korun.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ještě před stavbou první městské plynárny se zde nacházely dvě viniční usedlosti Dirixka a Boudečka, které byly v letech 18651867 zakoupeny pražskou obcí i s přilehlými pozemky. Během výstavby plynárny byly do jejích základů zabudovány i zbytky staré Krocínovy kašny, která kdysi stávala na Staroměstském náměstí, tyto zbytky pak byly znovuobjeveny až při výstavbě budovy paláce Všeobecného penzijního ústavu ve 30. letech 20. století. Nová plynárna byla zprovozněna v roce 1867 spolu s novým plynovým osvětlením pražských ulic a svému účelu sloužila až do 20. let 20. století, kdy byla postavena nová moderní Michelská plynárna.

V roce 1951 byl celý tehdejší penzijní systém stranickým rozhodnutím administrativně přidělen československým odborům, od té doby sloužila nejprve Ústřední radě odborů, později Revolučnímu odborovému hnutí a naposledy Českomoravské konfederaci odborových svazů.

V roce 2018 byl dům odbory prodán za více než miliardu[P 1] české společnosti Siko, kterou vlastní Vítězslav Vala.[4][5] Odbory využívaly již jen asi 20 % všech prostor, jež budova nabízí. Nový majitel zde hodlá zřídit nájemní byty, kanceláře, obchodní prostory i sklady, veřejnosti byla zpřístupněna terasa. Projekt nese název dům Radost.[6] V následujících letech projde celý funkcionalistický komplex velkou rekonstrukcí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Přesná cena transakce není známa, je uvedeno jen že cena byla něco přes jednu miliardu korun

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kachlíkárna. [s.l.]: Mrakodrapy Dostupné online. 
  2. http://www.pis.cz/cz/praha/pamatky/dum_odborovych_svazu
  3. http://www.zizkov.cz/clanek.asp?id=340
  4. Odborové svazy prodaly Dům odborových svazů na pražském Žižkově. iDNES.cz [online]. 2018-07-13 [cit. 2018-07-13]. Dostupné online. 
  5. Dům odborových svazů získali majitelé Siko. E15.cz [online]. 2018-07-13 [cit. 2018-07-17]. Dostupné online. 
  6. BEREŇ, Michael. Obchod za miliardu. Dům odborových svazů na Žižkově koupil šéf firmy SIKO. prazsky.denik.cz. 2018-07-13. Dostupné online [cit. 2019-05-24]. (česky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]