RAKO

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
RAKO, a. s.
Základní údaje
Právní forma akciová společnost
Datum založení 1883
Datum zániku 2004
Adresa sídla Šamotka 246, Rakovník, 269 01, Česko
Charakteristika firmy
Oblast činnosti keramika, design
Produkty keramické obkládačky a dlaždice
Mateřská společnost LASSELSBERGER Group
Slogan RAKO…obklady pro další generace
Identifikátory
Oficiální web http://www.rako.cz/
IČO 14803011
Některá data mohou pocházet z datové položky.

RAKO byla společnost se sídlem v Rakovníku, která se zabývala výrobou sanitární keramiky. Dnes je firma součástí rakouské společnosti LASSELSBERGER.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Poté, co povodně v roce 1882 silně poškodily místní černouhelné doly, které již nebylo možné obnovit, rozhodl se vlastník dolů – Moravská důlní společnost – využít zbylé budovy a zařízení pro výrobu keramiky.

V roce 1907 podnik koupil kníže Jan II. z Lichtenštejna, jenž provozoval také keramické závody v PoštornéBřeclavi. Ze spolupráce obou společnosti vznikl významný podnik v Českém království. Generálním ředitelem podniku byl jmenován dosavadní vlastník Emil Sommerschuh, který tuto rakovnickou továrnu na výrobu šamotového zboží a mozaikových dlaždic, tzv. Šamotku, získal už v roce 1898 a spojil ji tehdy se svou pražskou firmou na výrobu keramiky, a jenž výrobu i nadále rozšiřoval. V této době také vzniklo velké množství uměleckých děl z keramiky, jako například výzdoba Obecního domu v Praze, nově otevřený Imperial Hotel v pražské ulici Na Poříčí, sochy před Muzeem východních ČechHradci Králové a mnoho dalších. V roce 1920 kníže z Lichtenštejna firmu prodal Živnobance.

Před válkou RAKO zakoupilo Keram, další rakovnickou továrnu na keramiku, neboť její majitel Artur Brok uprchl v roce 1939 před nacisty do Kanady. Závod se později nazýval RAKO II.

Roku 2002 proběhla fúzerakouskou keramickou rodinnou společností LASSELSBERGER, která RAKO zařadila do svého portfolia, a stala se tak největším výrobcem keramiky v Česku. Akciová společnost RAKO pak byla 1. ledna 2004 vymazána z obchodního rejstříku. Označení „RAKO“ a web rako.cz nyní používá plzeňská společnost LASSELSBERGER, s. r. o., také člen holdingu LASSELSBERGER. Její součástí jsou pak např. i české keramické závody v Chlumčanech (ChKZ) a Horní Bříze (HOB).

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ČIŘMÁŘ, Zeno. RAKO 130 let. RAKO historie od založení 1883 do současnosti. Plzeň: Lasselsberger, 2013. 83 s. ISBN 978-80-270-1361-6.