Hračka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Dětské hračky)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o předmětech používaných ke hře. O filmu pojednává článek Hračka (film).
Na tento článek je přesměrováno heslo Hračky. Další významy jsou uvedeny na stránce Hračky (rozcestník).
Model středověké hračky - dřevěné loďky nalezené ve vykopávkách v Belgii (stáří: 1465). Mušle ústřic byly dírkované a každá byla zavěšena na krátkém provázku, když bylo za provázek zatáhnuto, mušle se začala točit a vydávat bzučivý zvuk
Aibo-DASA.JPG

Hračka je předmět používaný ke hře dětí, ale občas i dospělých. Slouží k upoutání pozornosti dítěte, jeho zabavení, ale také k rozvíjení jeho motorických a psychických schopností. Hračky existují již po tisíce let. Panenky, zvířátka, vojáčci a miniatury nástrojů dospělých jsou nacházeny v archeologických vykopávkách od nepaměti. Inkové měli hračku na kolech i přesto, že jejich kultura dospělých kolo nepoužívala. Až do devatenáctého století patřilo k základní surovině pro výrobu hraček dřevo. Postupem času přibývaly hračky z kovu, porcelánu apod. S vynálezem moderních syntetických materiálů po druhé světové válce, se objevují panenky a další hračky z umělých hmot.

Za zlatou éru hračkářského průmyslu je označován přelom 19, a 20. století[1]. Holčičky dostávaly dárky, jako jsou různé typy panenek, kuchyněk nebo pokojíčků a dalších hraček, které mají děvčata připravit na budoucí úlohu hospodyněk a maminek. Pro chlapce se vyráběly hračky zaměřené technickým nebo vojenským směrem, např. vojáčci, vozíky, autíčka nebo konstrukční stavebnice.

Základní hračky[editovat | editovat zdroj]

Plyšový medvídek

Z hlediska rozvoje dítěte jsou nejlepší hračky tvárné, stačí i pouhá hmota: písek, papír, plastelína, těsto, moderní formy tvarovacích hmot různého složení. Následují jednoduché kostky, potom stavebnice s různými druhy „zámků“, které udrží složený tvar. Nejznámější a velmi oblíbená je stavebnice Lego, která je variabilní a flexibilní v rámci několika velikostí (podle věkových kategorií). Především u těchto základních hraček platí, že pokud je dítěti věnována péče s předvedením různých možností tvorby, dokáže se dítě brzy účelně zabavit samo a aplikuje své poznatky v dalších podobných činnostech.

Módní hračky[editovat | editovat zdroj]

Moderní elektronické hračky, zvířátka a figurky jsou především poplatné vlně reklam a pokud nemají širší možnost hry (převlékání panenky, více programů např. Furby), dítě brzy omrzí nebo vyžaduje módnější záležitost. Jsou finančně nákladné a jejich vlastnictví má pro dítě především společensko-psychologický efekt.

Požadavky na hračku[editovat | editovat zdroj]

  • Hledisko výtvarné – estetická působivost (proporce, barevnost, uplatnění nových materiálů)
  • Hledisko hygienické – sleduje chemický účinek barev při styku s kůží a sliznicí úst, oblé tvary (vlastnosti použitého materiálu, možnost čištění)
  • Hledisko pedagogické – účelnost hračky z pohledu výchovy (stavebnice, variabilní hračky)
  • Hledisko ekonomické – zda je konkurenceschopná
  • Hledisko bezpečnosti – zda je bezpečná (testování)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://blog.obchod-s-darky.cz/hracky-pro-deti-jake-byly-drive-a-co-je-hitem-dnes

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KNÁPEK, Z., TITĚRA, D. (2002): Rukověť sběratele hraček. Rubico, Olomouc ISBN 80-85839-74-1