Cyril Daxner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cyril Daxner
Cyrilbusta.jpg
Narození20. července 1904
Tisovec
Úmrtí7. června 1945 (ve věku 40 let)
Bratislava
Povolánínovinář
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Dům Cyrila Daxner ve Vranově nad Topľou a detail na pamětní desku

Cyril Daxner de Tótzabar (20. červenec 1904, Tisovec7. červen 1945, Bratislava) byl slovenský právník, důstojník, novinář, národní a křesťanský aktivista, účastník Malé války, organizátor Slovenského národního povstání na východním Slovensku.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Dědeček Štefan Marko Daxner de Tótzabar (1822–1891) byl spoluzakladatel Matice slovenské, jeden z představitelů Slovenského povstání 1848–1949 a tvůrce politického programu aktuálního až do roku 1918. Zapsal se do dějin jako obránce Evangelické církve augsburského vyznání Před maďarizací na Gemeru a Honte.

Otec byl Ivan Daxner (1860–1935), který má přímou spoluúčast na vytvoření Československé republiky a byl tajemníkem Slovenské ligy. Podepisoval Clevelandskou a Pittsburskou dohodu, tedy dokumenty vedoucí k vzniku Československé republiky.

Prastarý otec byl Karol Kuzmány, 1. historický místopředseda MS a superintendent Evangelické církve a. v.

Mezi blízké příbuzné např. patří Janko Jesenský (1874–1945) spisovatel, politik a první slovenský nositel titulu národní umělec a také Juraj Janoška (1882–1945) zast. župan, určitý čas předseda Slovenské národní strany, účastník SNP, který zemřel tragicky v roce 1945.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Cyril Svetozár Daxner se narodil 20. července 1904 vTisovci. Už v dětství projevoval zájem o národní věci. Maturoval na Gymnáziu v Martině a pokračoval ve studiu práva na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Po získání doktorátu z práva pracoval také jako redaktor Národních novin v Martine.

Dějinný význam Cyrila Daxner je ve třech oblastech v aktivní účasti v bojích během Malé války (1939), v organizací SNP na východním Slovensku a v kulturní i církevní stopě, kterou zanechal v hornozemplínské oblasti. Vojenskou prezenční službu totiž vykonával jako důstojník dělostřelectva ve městě Vranov nad Topľou. Po složení advokátní zkoušky zde v roce 1934 otevřel kancelář.

Cyril Daxner
Cyril Daxner

Cyril Daxner byl známý originálními názory, společenským, církevním životem, advokátní praxí a pomocí obyčejným lidem. Jeho jméno je v regionu stále známé. Všímal si i evropské politické dění, čemuž mu napomáhaly jazykové znalosti. Ovládal ruštinu, maďarštinu a němčinu. Cyril Daxner nepatřil k žádnému politickému seskupení a jeho jedinou prioritou byla obrana národních práv Slováků. Byl jednoznačně proti nacismu a pangermanizmu.

V březnu 1939 po maďarském obsazení Podkarpatské Rusi se dobrovolně hlásí na velitelství vPrešově u Augustina Malára. Ten nasazuje na frontu narychlo sestavené slovenské jednotky lehkých tanků. Nadporučík dělostřelectva Cyril Daxner přijímá velení nad útočnou vozbou slovenských obrněných vozidel proti postupujícím maďarským jednotkám. Během bojů osobně obsluhuje jedno obrněné vozidlo a po zásahu granátem jen o vlásek ujde smrti. Řadí se k jedním z hrdinů Malé války (1939). K jeho skupině se přidávají i mladí dobrovolníci z prešovského telegrafního praporu. Cyril Daxner a jeho jednotka je nasazena do prudkých bojových v okolí Nižné Rybnice.

Později působí jako advokát v městě Vranov nad Topľou. Organizuje odboj a byl klíčovou postavou občanské rezistence na východním Slovensku s přípojkou na Bratislavu. Organizoval spojení s občanským skupinami vHumenném, Bardějově, Stropkově. Osobně se spolupracoval s Vilémem Žingora a Ludvíkem Kukorelli. Na základě udání Konfidenti ÚŠB byl zrazen a 19. dubna 1944 zatčen spolu s manželkou. Od 15. května 1944 byl vězněn v Ilavě a později vBratislavě. Gestapo ho v únoru 1945 odvlekli do koncentračního tábora Mauthausen-Gusen.

Po osvobození nemocný a podvyživený opouští lodí Rakousko a vrací se do Bratislavy 24. května 1945. Pokouší se dostat k rodinnému příbuznému Janko Jesenský, ale únavou usnul na ulici a z chladného počasí dostal zápal plic. Lékař prof. Sumba se ho snažil do poslední chvíle zachránit. Cyril Svetozár Daxner umírá v nemocnici v Bratislavě na Hlboká cesta 7. června 1945 a je pohřben na hřbitově u Kozí bráně.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Roku 1945 in memoriam vyznamenán Čs. válečným křížem 1939; roku 1946 in memoriam Řádem SNP I.tr .; v roce 1939 vyznamenán Medailí za hrdinství a pamětních medailí za obranu Slovenska v březnu 1939 uděleno za bojové nasazení v Malé válce (1939). Poslední dvě uvedené mu však odebral komunistický režim po roce 1948.


Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Bulletin slovenské advokacie č. 9/2014, č. 10-11 / 2014
  • Malá válka v březnu 1939 a její místo v paměti národa, Sborník příspěvků z vědecké konference organizované ÚPN a městem Spišská Nová Ves ve dnech 19. - 20. března 2015
  • Malá válka (Vojenský konflikt mezi Maďarskem a Slovensku v březnu 1939), Příspěvky a materiály konference v Michalovcích, 30. 3. 1993

Památky[editovat | editovat zdroj]

V centru města Ústí nad Labem byla v roce 1964 odhalena pamětní tabule na domě, kde žil a pracoval. V roce 2015 byla odhalena jeho bronzová busta před evangelickým kostelem a. v. Ducha ve Vranově nad Topľou. Jeho památku si uctila Slovenská advokátní komora, Matice slovenská a Evangelická církev a. v. články věnovanými jeho životu a odkazu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cyril Daxner na slovenské Wikipedii.