Augustín Malár

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Augustín Malár
Augustín Malár
Narození 18. července 1894
Reitern, Rakousko
Úmrtí 1945
Koncentrační tábor Sachsenhausen, Nacistické Německo
Národnost slovenská
Alma mater École spéciale militaire
Povolání voják z povolání
Ocenění Rytířský kříž Železného kříže
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Augustín Malár, (18. července 1894, Reitern, Rakousko – ? 1945, Koncentrační tábor Sachsenhausen, nacistické Německo), byl slovenský generál, během druhé světové války velitel východoslovenské armády.

Život[editovat | editovat zdroj]

Studoval na gymnáziu ve Skalici, později v Šoproni. Nastoupil na vojenskou vysokou školu v Praze. Jeho postup ve vojenských hodnostech byl poměrně rychlý. V roce 1931 se stal majorem, v roce 1936 již byl povýšen na podplukovníka. Tato skutečnost byla pozoruhodná tím, že v československé armádě bylo v té době 1004 podplukovníků a z nich byli pouze dva slovenské národnosti - Augustín Malár a Ferdinand Čatloš. Plukovníkem se stal o 3 roky později a v roce 1942 byl povýšen na generála. Patřil k nejschopnějším slovenským generálům a byl v armádě velmi populární.
V těchto letech byl vojenským velitelem ve Spišské Nové Vsi a Trenčíně, současně byl velitelem Vysokej vojnovej školy v Bratislavě. V letech 1941-1942 se stal velitelem Rýchlej divízie na východní frontě. Za zásluhy ho Němci vyznamenali jako jednoho z mála Slováků Rytířským křížem. Od května 1944 byl velitelem armádního sboru v Prešově.
S ministrem národní obrany generálem Čatlošem připravoval vojenské povstání na záchranu slovenské samostatnosti. Již na východní frontě navázal kontakty se sovětskými veliteli a ilegální SNR ho jako schopného velitele a slovanofila navrhla za velitele povstalecké armády přes odpor Benešovy exilové vlády.
V srpnu 1944 jednal v Piešťanech s umírněnými lidovci o přípravě obrany Slovenska. Po předčasném vypuknutí povstání se oproti očekávání nepřidal k povstalcům. V rozhlasovém projevu se postavil proti povstání a vyzval vojáky, aby se vrátili do kasáren, protože "ešte neprišiel náš čas". Jako vojenský stratég chtěl, aby slovenská akce skončila úspěchem. Svoji činnost však nepromyslel a v důsledku jeho projevu, který sliboval boj proti Němcům v budoucnosti, ho německé bezpečnostní orgány zatkly, když se vrátil do Prešova. Byl odvlečen do Německa, kde po výslechu zemřel v koncentračním táboru Sachsenhausen.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Augustín Malár na slovenské Wikipedii.