Augustín Malár

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Augustín Malár
Augustín Malár
Augustín Malár
Narození 18. července 1894
Reitern,
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 1945
Koncentrační tábor Sachsenhausen,
Německá říšeNěmecká říše Německá říše
Národnost slovenská
Alma mater École spéciale militaire
Povolání voják z povolání
Ocenění Rytířský kříž Železného kříže
Medaile Za statečnost (Rakousko)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Augustín Malár, (18. července 1894, Reitern, Rakousko – ? 1945, Koncentrační tábor Sachsenhausen, Nacistické Německo), byl slovenský generál, během druhé světové války velitel východoslovenské armády.

Život[editovat | editovat zdroj]

Studoval na gymnáziu ve Skalici, později v Šoproni. Nastoupil na vojenskou vysokou školu v Praze. Jeho postup ve vojenských hodnostech byl poměrně rychlý. V roce 1931 se stal majorem, v roce 1936 již byl povýšen na podplukovníka. Tato skutečnost byla pozoruhodná tím, že v československé armádě bylo v té době 1004 podplukovníků a z nich byli pouze dva slovenské národnosti - Augustín Malár a Ferdinand Čatloš. Plukovníkem se stal o 3 roky později a v roce 1942 byl povýšen na generála. Patřil k nejschopnějším slovenským generálům a byl v armádě velmi populární.
V těchto letech byl vojenským velitelem ve Spišské Nové Vsi a Trenčíně, současně byl velitelem Vysokej vojnovej školy v Bratislavě. V letech 1941-1942 se stal velitelem Rýchlej divízie na východní frontě. Za zásluhy ho Němci vyznamenali jako jednoho z mála Slováků Rytířským křížem. Od května 1944 byl velitelem armádního sboru v Prešově.
S ministrem národní obrany generálem Čatlošem připravoval vojenské povstání na záchranu slovenské samostatnosti. Již na východní frontě navázal kontakty se sovětskými veliteli a ilegální SNR ho jako schopného velitele a slovanofila navrhla za velitele povstalecké armády přes odpor Benešovy exilové vlády.
V srpnu 1944 jednal v Piešťanech s umírněnými luďáky o přípravě obrany Slovenska. Po předčasném vypuknutí povstání se oproti očekávání nepřidal k povstalcům. V rozhlasovém projevu se postavil proti povstání a vyzval vojáky, aby se vrátili do kasáren, protože "ešte neprišiel náš čas". Jako vojenský stratég chtěl, aby slovenská akce skončila úspěchem. Svoji činnost však nepromyslel a v důsledku jeho projevu, který sliboval boj proti Němcům v budoucnosti, ho německé bezpečnostní orgány zatkly, když se vrátil do Prešova. Byl odvlečen do Německa, kde po výslechu zemřel v koncentračním táboru Sachsenhausen.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Augustín Malár na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]