Cjurupynsk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Cjurypynsk
Цюрупинск
Poloha
Souřadnice 46°37′ s. š., 32°43′ v. d.
Časové pásmo UTC+2
Stát Ukrajina Ukrajina
oblast Vlajka Chersonské oblasti Chersonská oblast
Cjurypynsk
Red pog.svg
Cjurypynsk
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 60,50 km²
Počet obyvatel 24011 (2004)
Hustota zalidnění 397 obyv./km²
Správa
Oficiální web www.oleshki.org.ua
Adresa obecního úřadu м. Цюрупинськ, вул. Гвардійська, 30
Telefonní předvolba 5542
PSČ 75108
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cjurupynsk (ukrajinsky Цюрупинськ, rusky Цюрупинск / Cjurupinsk) je město v Chersonské oblasti na jižní Ukrajině. Leží na levém břehu jednoho z ramen Dněpru, naproti oblastnímu městu Cherson, jehož satelitem se během 20. století stal. Žije zde přibližně 31 000 obyvatel.

Do roku 1928, kdy bylo město přejmenováno po sovětském politiku Cjurupovi, se sídlo jmenovalo Olešky. V současnosti se očekává návrat města k původnímu názvu. Přestože zde patrně existovalo osídlení již v době Kyjevské Rusi (1084), městem se staly Olešky teprve roku 1854; do té doby byly kozáckou osadou. Rychlý růst na přelomu 19. a 20. století byl zastaven občanskou a druhou světovou válkou. Dnes zde proto nejsou k vidění téměř žádné památky, nedaleko se však nachází největší areál vátých písků v Evropě – Oleškovské písky.

Město je spojeno s Chersonem frekventovanou autobusovou a maršrutkovou dopravou, v roce 2009 se plánuje otevření dlouho projektované trolejbusové trati přes Antonovský most. Železniční stanice na trati Cherson – Džankoj je od města asi 8 km vzdálena.