Cihelna (Hlavňovice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cihelna
Cihelna ze silnice od Hlavňovic
Cihelna ze silnice od Hlavňovic
Základní informace
Charakter sídla malá vesnice
Počet obyvatel 29 (2011)
Domů 21
Nadmořská výška 695 m
Lokalita
PSČ 341 42
Obec Hlavňovice
Okres Klatovy
Historická země Čechy
Katastrální území Horní Staňkov (2,78 km²)
Zeměpisné souřadnice
Cihelna
Cihelna
Další údaje
Kód části obce 39055
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cihelna (německy Antoniendorf) je část obce Hlavňovice v okrese Klatovy v Šumavském podhůří. Ve vesnici se nachází 21 domů. Do roku 1848 byla vesnice poddána zemskému statku Horní Staňkov. V roce 2011 zde trvale žilo 29 obyvatel.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1840.[2] Za války se Cihelna jmenovala Antoniendorf. Existovala kronika obce, bohužel byla ztracena. Za protektorátu patřila Německu.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Cihelna je obsluhována autobusovou linkou 433520 VelharticeSušice a linkou 433620 SušiceHory Matky Boží. Na území Cihelny se nachází zastávky Hlavňovice, Cihelna a Hlavňovice, Cihelna, Zápotočí.

Nejbližšími železničními stanicemi jsou Mokrosuky (5 km) a Kolinec (8 km po silnici, 5, 5 km po žluté turistické trase). Obě tyto stanice leží na železniční trati č. 185 Domažlice – Klatovy – Horažďovice předměstí.

Autobusem je pak dostupná také železniční stanice Sušice na stejné trati.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Turistické rozcestí KČT se nachází u křižovatky v horní části obce, blízko autobusové zastávky. Křižuje se zde červená se žlutou značenou trasou.

Jižním směrem vede červená trasa přes Svojšice a vrchol Svatobor do Sušice, kde se rozděluje na dvě větve: jedna z nich se přiblíží ke státní hranici a podél ní pokračuje až do Děčína, druhá pokračuje do Vimperku, kde se opět dělí do dvou směrů na Horažďovice nebo Volary.

Severním směrem pokračuje červená z Cihelny na Velhartice a Luby, kde se opět dělí do dvou směrů a to na Špičák a do Klatov.

Žlutě značená trasa z rozcestí na Cihelně vede jihozápadním směrem přes Maršovice, Hartmanice až na rozcestí Vodní kanál blízko jezera Laka. Východním směrem tato trasa pokračuje přes Hory Matky Boží k železniční stanici Kolinec.

Zahrada u domu čp. 3
Pohled od Maršovic

Celý region je protkán také hustou sítí cyklistických tras a Cihelna je jejich důležitou křižovatkou. Křižují se zde trasy 2031 a 2092. Začíná zde trasa 2087. Z Cihelny lze tudíž na kole vyrazit celkem do pěti směrů: Horní Staňkov, Drouhavec, Maršovice, Svojšice a Přestanice.

Flusárna[editovat | editovat zdroj]

Dům e. č. 1 stojící na louce pod vesnicí sloužil kdysi jako flusárna. Bylo to místo, kde se z dřevěného popela vyráběl uhličitan draselný - tzv. potaš, neboli flus, který byl důležitou surovinou při výrobě skla.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad. Statistický lexikon obcí České republiky 2013. Praha: Český statistický úřad, 2013. 900 s. Dostupné online. ISBN 978-80-250-2394-5. S. 228. 
  2. Český statistický úřad. Historický lexikon obcí České republiky 1869–2005 (1. díl). Praha: Český statistický úřad, 2006. 760 s. Dostupné online. ISBN 80-250-1310-3. S. 284. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]