Přeskočit na obsah

Chřestotvaré

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxChřestotvaré
alternativní popis obrázku chybí
Chřest lékařský (Asparagus officinalis)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádchřestotvaré (Asparagales)
Link, 1829
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chřestotvaré (Asparagales), zvané také chřestokvěté, jsou velkým řádem jednoděložných rostlin. Zástupci tohoto řádu se vyvinuli ve střední křídě.

Prstnatec májový (Dactylorhiza majalis)

Pojetí řádu

[editovat | editovat zdroj]

Pojetí řádu se v průběhu vývoje systematiky značně měnilo. Starší taxonomické systémy řád neznaly a velkou část zástupců řadily do široce pojaté čeledi liliovité (Liliaceae). Některé novější systémy, jako např. Tachtadžjanův systém mají řád mnohem úžeji pojatý a rozlišují ještě další jako Orchidales, Amaryllidales atd., jiné jako třeba Cronquistův systém ho neznají vůbec. Podle systému APG II sem patří zhruba 14-25 čeledí, podle toho, jak jsou čeledi pojaté; asi 1122 rodů a 26000 druhů (velkou většinu z toho však zabírají vstavačovité).

 vstavačovité (Orchidaceae)

 boriovité (Boryaceae)

 blandfordiovité (Blandfordiaceae)

 Lanariaceae

 bičulovité (Asteliaceae)

 tvrzeňovité (Hypoxidaceae)

 ixiolirionovité (Ixioliriaceae)

 šafránovcovité (Tecophilaeaceae)

 hůlovcovité (Doryanthaceae)

 kosatcovité (Iridaceae)

 Xeronemataceae

 asfodelovité (Asphodelaceae)

 amarylkovité (Amaryllidaceae)

 chřestovité (Asparagaceae)

[1]

Jsou to převážně vytrvalé byliny, často s cibulemi, hlízami či oddenky. Ale někdy mohou být i stromkovitého charakteru s atypickým druhotným tloustnutím, viz třeba žlutokap. Značně jsou mezi nimi zastoupeny sukulenty, jako agáve, aloe aj., zato vodních rostlin je zde málo. Listy jsou jednoduché, často v přízemních nebo vrcholových růžicích, čepele jsou převážně čárkovité až kopinaté, méně často jiného tvaru, žilnatina je převážně souběžná. Někdy mohou být listy funkčně nahrazeny fylokladii, viz třeba chřest nebo listnatec. Květy se nejčastěji skládají ze 6 okvětních lístků, tyčinek bývá nejčastěji 6, gyneceum se skládá ze 3 plodolistů, semeník může být svrchní i spodní. Plodem je nejčastěji tobolka, méně bobule aj.

Přehled čeledí

[editovat | editovat zdroj]
  1. STEVENS, P.F. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: Dostupné online. (anglicky) 
  2. BREMER, B. et al. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG II. Botanical Journal of the Linnean Society. Říjen 2009, roč. 161, čís. 2. ISSN 1095-8339. 
  3. BYNG, James W. et al. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG IV. Botanical Journal of the Linnean Society. 2016, čís. 181. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]