Christia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxChristia
alternativní popis obrázku chybí
Christia vespertilionis
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád bobotvaré (Fabales)
Čeleď bobovité (Fabaceae)
Tribus Desmodieae
Rod Christia
Moench, 1802
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Christia je rod rostlin z čeledi bobovité. Jsou to byliny a polokeře s drobnými květy. Rod zahrnuje 12 druhů a je rozšířen v tropické Asii a Austrálii. Druh Christia vespertilio se rozšířil i do jiných částí tropů. Tento druh je používán v tradiční čínské medicíně a občas je kvůli svému zajímavému vzhledu pěstován ve sklenících botanických zahrad.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zástupci rodu Christia jsou poléhavé nebo vzpřímené byliny a polokeře. Listy jsou trojčetné nebo pouze jednolisté. Květy jsou drobné, 3 až 6 mm velké, obyčejně v koncových latách nebo hroznech. Kalich je zvonkovitý, s 5 laloky. Koruna je zhruba stejně dlouhá jako kalich nebo o něco delší. Tyčinky jsou dvoubratré (9+1). Semeník obsahuje mnoho vajíček a nese zahnutou čnělku zakončenou hlavatou bliznou. Plody jsou nepukavé, rozpadavé na mnoho jednosemenných dílů.[1]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod Christia zahrnuje celkem 12 druhů a je rozšířen v tropické Asii a Austrálii. Největší počet druhů roste v Indočíně. Druh Ch. vespertilionis pochází z tropické Asie z oblasti od jižní Číny přes Indočínu po Malajsii, zdomácněl však i v tropech jiných částí světa.[2] V Číně roste 5 druhů, v Indii jediný druh (Ch. obcordata), který zasahuje do Assamu z Indočíny. Druh Ch. obcordata zasahuje také okrajově do Papuasie, konkrétně na Bismarckovo souostroví.[1][3] V Austrálii roste jen druh Ch. australasica, jehož výskyt je omezen na severní část kontinentu.[4]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rod je řazen v taxonomii čeledi bobovité do tribu Desmodieae.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Druh Christia vespertilionis je používán v tradiční čínské medicíně při ošetřování tuberkulózy, zlomenin a hadího kousnutí.[1] Občas je kvůli bizarním listům motýlovitého tvaru tato rostlina pěstována v botanických zahradách.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c PUHUA, Huang; OHASHI, Hiroyoshi. Flora of China: Christia [online]. Dostupné online. 
  2. The IUCN red list of threatened species. Christia vespertilionis [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky) 
  4. The Atlas of Living Australia [online]. NCRIS. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]