Chrám svatého Alexandra Něvského (Tallinn)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chrám svatého Alexandra Něvského
Pohled na pravoslavný chrám v Tallinnu
Pohled na pravoslavný chrám v Tallinnu
Místo
Stát EstonskoEstonsko Estonsko
Souřadnice
Architektonický popis
Architekt Michail Timofejevič Preobraženskij
Stavební sloh novobyzantský sloh a Russian Revival architecture
Výstavba 1895
Další informace
Oficiální web Oficiální web
Kód památky 1102
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Fasáda Katedrály sv. Alexandra Něvského
Interiér chrámu

Chrám svatého Alexandra Něvského v Tallinnu (rusky Собо́р Алекса́ндра Не́вского в Таллине) je pravoslavný chrám architekta Michaila Timofejeviče Preobraženského, který patří Ruské pravoslavné církvi (patriarchát Moskva). Nachází se na náměstí před bývalým gubernátorským palácem (dnes budova estonského parlamentu).

Historie[editovat | editovat zdroj]

V 19. století se postupně rozšiřovala pravoslavná komunita v dnešní estonské metropoli. Vzniká proto potřeba vybudovat větší pravoslavný chrám. Nový chrám se začal budovat v roce 1895, poté, co byl dne 20. srpna položen jeho základní kámen. Chrám byl vybudován na připomenutí záchrany cara Alexandra III. při železničním neštěstí 17. října 1888, které imperátor zázračně a bez následků přežil. Vybíralo se z osmi návrhů stavby. Chrám byl slavnostně vysvěcen 30. dubna 1900 biskupem z Rigy a Jelgava. Vybudován byl v tradičním ruském (moskevském) architektonickém stylu. Zdobí ho pět pozlacených hlav a mozaiky. Zasvěcený byl sv. Alexandrovi Něvskému, který byl symbolem obránce ruského pravoslaví před náporem ze Západu. Alexandr Něvský představuje pro Rusy a pravoslavné věřící hrdiny, vojevůdce, ale i světce, který se stal před svou smrtí mnichem. Rušné časy čekali chrám po roce 1918. Stál se trnem v oku Estonců, kteří vyhlásili vlastní stát a pravoslavný chrám považovali za symbol ruské okupace. Jen díky úsilí představitelů světového pravoslaví[zdroj?] byl chrám zachráněn. V roce 1924 přešel pod jurisdikci Estonské pravoslavné církve, která byla podřízena přímo pravoslavnému patriarchovi v Konstantinopoli. Během německé okupace Estonska v letech 1941 až 1944 byl nacisty uzavřen.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Po roce 1945 byl znovu otevřen a sloužil pravoslavným věřícím. I v 60. letech se objevily úvahy o jeho zbourání. Velké úsilí o záchranu chrámu vyvinul tehdejší tallinnský biskup Alexej (Ridiger), příští patriarcha Alexej II. Nyní slouží jako důstojný svatostánek pravoslavné církve v Estonsku a i jako muzeum pro tisíce turistů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chrám svätého Alexandra Nevského (Tallinn) na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Chrám svatého Alexandra Něvského ve Wikimedia Commons