Chrám svatého Alexandra Něvského (Tallinn)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chrám svatého Alexandra Něvského
Pohled na pravoslavný chrám v Tallinnu
Pohled na pravoslavný chrám v Tallinnu
Místo
Stát EstonskoEstonsko Estonsko a Ruské impériumRuské impérium Ruské impérium
Souřadnice
Architektonický popis
Architekt Michail Timofejevič Preobraženskij
Stavební sloh Russian Revival architecture
Výstavba 1895
Další informace
Kód památky 1102
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Fasáda Katedrály sv. Alexandra Něvského
Interiér chrámu

Chrám svatého Alexandra Něvského v Tallinnu (rusky Собо́р Алекса́ндра Не́вского в Таллине) je pravoslavný chrám architekta Michaila Timofejeviče Preobraženského, který patří Ruské pravoslavné církvi (patriarchát Moskva). Nachází se na náměstí před bývalým gubernátorským palácem (dnes budova estonského parlamentu).

Historie[editovat | editovat zdroj]

V 19. století se postupně rozšiřovala pravoslavná komunita v dnešní estonské metropoli. Vzniká proto potřeba vybudovat větší pravoslavný chrám. Nový chrám se začal budovat v roce 1895, poté co byl dne 20. srpna položen jeho základní kámen. Chrám byl vybudován na připomenutí záchrany cara Alexandra III. při železničním neštěstí 17. října 1888, které imperátor zázračně a bez následků přežil. Vybíralo se z osmi návrhů stavby. Chrám byl slavnostně vysvěcen 30. dubna 1900 biskupem z Rigy a Jelgava. Vybudován byl v tradičním ruském (moskevském) architektonickém stylu. Zdobí ho pět pozlacených hlav a mozaiky. Zasvěcený byl sv. Alexandrovi Něvskému, který byl symbolem obránce ruského pravoslaví před náporem ze Západu. Alexandr Něvský představuje pro Rusy a pravoslavné věřící hrdiny, vojevůdce, ale i světce, který se stal před svou smrtí mnichem. Rušné časy čekali chrám po roce 1918. Stál se trnem v oku Estonců, kteří vyhlásili vlastní stát a pravoslavný chrám považovali za symbol ruské okupace. Jen díky úsilí představitelů světového pravoslaví[zdroj?] byl chrám zachráněn. V roce 1924 přešel pod jurisdikci Estonské pravoslavné církve, která byla podřízena přímo pravoslavnému patriarchovi v Konstantinopoli. Během německé okupace Estonska v letech 1941 až 1944 byl nacisty uzavřen.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Po roce 1945 byl znovu otevřen a sloužil pravoslavným věřícím. I v 60. letech se objevily úvahy o jeho zbourání. Velké úsilí o záchranu chrámu vyvinul tehdejší tallinnský biskup Alexej (Ridiger), příští patriarcha Alexej II. Nyní slouží jako důstojný svatostánek pravoslavné církve v Estonsku a i jako muzeum pro tisíce turistů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chrám svätého Alexandra Nevského (Tallinn) na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Chrám svatého Alexandra Něvského na Wikimedia Commons