Chrám svatého Alexandra Něvského (Tallinn)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chrám svatého Alexandra Něvského v Talinnu
Pohled na pravoslavný chrám v Tallinnu
Pohled na pravoslavný chrám v Tallinnu
Místo
StátEstonskoEstonsko Estonsko a Ruské impériumRuské impérium Ruské impérium
Souřadnice
Map
Základní informace
ZasvěceníAlexandr Něvský
Architektonický popis
ArchitektMichail Timofejevič Preobraženskij
Stavební slohRuský sloh
Výstavba1895
Další informace
Kód památky1102
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chrám svatého Alexandra Něvského v Tallinnu (rusky Собо́р Алекса́ндра Не́вского в Таллине, estonsky Püha Aleksander Nevski katedraal) je pravoslavný katedrální chrám Estonské pravoslavné církve Moskevského patriarchátu. Chrám ruského architekta Michaila Timofejeviče Preobraženského byl vybudován na konci 19. století v tradičním moskevském slohu. Nachází se na náměstí před někdejším Gubernátorským palácem (dnes budova estonského parlamentu).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Fasáda Katedrály sv. Alexandra Něvského
Interiér chrámu

V 19. století se postupně rozšiřovala pravoslavná komunita v dnešní estonské metropoli, proto vznikla potřeba vybudovat větší pravoslavný chrám.

Chrám byl vybudován na připomenutí záchrany cara Alexandra III. při železničním neštěstí 17. října 1888, které imperátor zázračně a bez následků přežil. Vybíralo se z osmi návrhů stavby. Nakonec byl vybrán projekt v tradičním ruském (moskevském) architektonickém stylu.

Výstavba nového chrámu byla zahájena položením základního kamene 20. srpna 1895 a byl slavnostně vysvěcen 30. dubna 1900 biskupem z Rigy a Jelgavy.

Zdobí ho pět pozlacených hlav a mozaiky. Chrám byl zasvěcen sv. Alexandrovi Něvskému, který byl symbolem obránce ruského pravoslaví před náporem ze Západu. Alexandr Něvský představuje pro Rusy a pravoslavné věřící hrdinu, vojevůdce, ale i světce, který se stal před svou smrtí mnichem.

Po roce 1918 byla existence chrámu nejistá, neboť se stal trnem v oku Estonců, kteří vyhlásili samostatnost a pravoslavný chrám považovali za symbol ruské nadvlády. Jen díky úsilí představitelů světového pravoslaví[zdroj?] byl chrám zachráněn. V roce 1924 přešel pod jurisdikci Estonské pravoslavné církve, která byla podřízena přímo pravoslavnému patriarchovi v Konstantinopoli. Během německé okupace Estonska v letech 1941 až 1944 byl chrám nacistickými úřady uzavřen.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Po roce 1945 byl znovu otevřen a sloužil pravoslavným věřícím. I v 60. letech se objevily úvahy o jeho zbourání. Velké úsilí o záchranu chrámu vyvinul tehdejší tallinnský biskup Alexej (Ridiger), příští patriarcha Alexej II. Nyní slouží jako důstojný svatostánek pro pravoslavné věřící v Estonsku a i jako muzeum pro tisíce turistů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chrám svätého Alexandra Nevského (Tallinn) na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]