Chlodwig zu Hohenlohe-Schillingsfürst

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chlodwig zu Hohenlohe-Schillingsfürst
Chlodwig zu Hohenlohe-Schillingsfürst.png
Stranická příslušnost
Členství Říšská liberální strana

Narození 31. března 1819
Rotenburg an der Fulda
Úmrtí 6. července 1901 (ve věku 82 let)
Bad Ragaz
Choť Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ23658298
Rodiče Franz Josef a Caroline Friederike Constanze Prinzessin zu Hohenlohe-Langenburg
Děti Philipp Ernst zu Hohenlohe-Schillingsfürst
Příbuzní Victor I, vévoda ratibořský, Gustav Adolf zu Hohenlohe-Schillingsfürst a Konstantin zu Hohenlohe-Schillingsfürst (sourozenci)
Profese politik a diplomat
Ocenění Řád černé orlice
Řád sv. Ondřeje
Podpis Chlodwig zu Hohenlohe-Schillingsfürst, podpis
Commons Kategorie Chlodwig zu Hohenlohe-Schillingsfürst
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chlodwig Carl Viktor zu Hohenlohe-Schillingsfürst (31. března 1819 Rotenburg an der Fulda – 6. července 1901 Bad Ragaz) byl německý politik, v letech 1866 až 1870 bavorský premiér a v letech 1894 až 1900 německý kancléř a pruský ministerský předseda.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Byl druhým z pěti synů starobylé a vysoce postavené šlechtické rodiny a jako jeho otec kníže Franz-Joseph zu Hohenlohe-Schillingsfürst (1787–1841) byl pokřtěn katolicky, zatímco jeho matka princezna Konstanze zu Hohenlohe-Langenburg (1792–1847) byla evangelička.

Chlodwig zu Hohenlohe-Schillingsfürst studoval právo na univazitách v Göttingenu, Bonnu, Lausanne a Heidelbergu, poté v Prusku nastoupil kariéru právníka a úředníka. Po získání panství Schillingsfürst v Bavorsku z pruských služeb odešel, stal se dědičným členem bavorského parlamentu a zastával politiku sjednocení Německa pod vedením Pruska. Zprvu narážel na odpor většiny ostatní bavorské šlechty, po porážce Bavorska a jeho spojenců v prusko-rakouské válce v létě 1866 však myšlenka spolupráce s Pruskem převládla a Hohenlohe-Schillingsfürst byl 31. prosince 1866 jmenován bavorským ministerským předsedou a ministrem zahraničí. Prosadil spojenectví Bavorska se Severoněmeckým spolkem. Jeho politika však byla považována za příliš propruskou a protikatolickou, a to vedlo k jeho odvolání oběma komorami parlamentu roku 1870.

Po sjednocení Německa byl Hohenlohe-Schillingsfürst v letech 1871 až 1881 poslancem Říšského sněmu a působil jako diplomat. 29. října 1894 byl Vilémem II. překvapivě jmenován německým kancléřem. Jako kancléř se dostal s císařem do konfliktu o reformu vojenského zákonodárství, v níž Hohenlohe-Schillingsfürst zastával liberálnější pozici než Vilém II. I když Hohenlohe-Schillingsfürst určité reformy v tomto ohledu prosadil, vcelku bylo jeho postavení slabé a v posledních letech jeho vlády již moc přebíral jeho designovaný nástupce Bernhard von Bülow.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Chlodwig zu Hohenlohe-Schillingsfürst ve Wikimedia Commons