Cecilia Payne-Gaposchkinová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cecilia Payne-Gaposchkinová
Cecilia Helena Payne Gaposchkin (1900-1979) (3).jpg
Narození 10. května 1900
Wendover
Úmrtí 7. prosince 1979
Cambridge
Alma mater Dívčí škola svatého Pavla (1918–1919)
Newnham College (1919–1923)
Harvardova univerzita (1923–1925)
Radcliffe College
Pracoviště Harvardova univerzita
Observatoř Harvardovy univerzity
Obor astronomie
Ocenění Cena Annie Jump Cannonové za astronomii (1934)
společník Americké akademie umění a věd (1943)
Rittenhouse Medal (1961)
Henry Norris Russell Lectureship (1976)
Rodiče Edward John Payne
Příbuzní Humfry Payne[1] (sourozenec)
Dilys Powell (švagrová)
Podpis Cecilia Payne-Gaposchkinová – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cecilia Helena Payne-Gaposchkinová, rodným jménem Cecilia Payne (10. května 1900 Wendover7. prosince 1979 Cambridge) byla britsko-americká astronomka. Založila kvantitativní chemickou analýzu hvězdných atmosfér.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v rodině s pruskými kořeny. Získala stipendium na Univerzitě v Cambridgi, kde navštěvovala přednášky z botaniky, fyziky a chemie. Pro astronomii ji v roce 1919 nadchla přednáška Arthura Eddingtona o jeho měřeních v Guinejském zálivu, jimiž chtěl potvrdit či vyvrátit Eisteinovu teorii relativity. Závěr studia se tedy věnovala astronomii, avšak v Cambridgi nezískala akademický titul, neboť ten zde nemohl být udělován ženám až do roku 1948. To byl také jeden z důvodů, proč roku 1923 odešla do méně konzervativních Spojených států amerických.

Na základě nabídky ředitele Harvard College Observatory při Harvardově univerzitě, Harlowa Shapleyho, nastoupila jako teprve druhá ženská studentka na tento astronomický výzkumný ústav. Shapley ji přiměl udělat si doktorát na Radcliffe College (dnes součást Harvardovy univerzity). Její disertační práce s názvem Stellar Atmospheres, A Contribution to the Observational Study of High Temperature in the Reversing Layers of Stars (1925) z ní učinila hvězdu oboru. Otto Struve ji označil za nejdůležitější dizertaci v dějinách astronomie. V této dizertační práci dokázala, že chemické složení většiny hvězd tvoří ze 70% vodík a 28% helium. Pouhá další 2% v průměru připadají na lehčí prvky jako kyslík, uhlík, neon nebo dusík, ještě mnohem méně na těžší prvky. Poté se věnovala studiu hvězd vysoké jasnosti a proměnných hvězd (práce Stars of High Luminosity z roku 1930). V roce 1931 získala americké občanství. V roce 1933 potkala astronoma ruského původu Sergeje Gaposchkina, který se o rok později stal jejím manželem. Vyučovala na Harvardově univerzitě, avšak jako žena mohla dlouho působit jen jako Shapleyho asistentka, což ji frustrovalo. Až v roce 1956 se stala první ženou, která byla uvedena do pozice řádného profesora fakulty umění a věd Harvardovy univerzity. Později pak jako první žena vedla na Harvardově univerzitě institut astronomie. Již v roce 1943 se stala členkou Americké akademie věd a umění (American Academy of Arts and Sciences). Výuku na univerzitě ukončila v roce 1966, následně byla jmenována emeritní profesorkou.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. Oxford Dictionary of National Biography. Oxford. 2004. Dostupné online.