Cathartes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxCathartes
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída ptáci (Aves)
Podtřída letci (Neognathae)
Řád kondoři (Cathartiformes)
Čeleď kondorovití (Cathartidae)
Rod Cathartes
Illiger , 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cathartes je rod ptáka patřící do čeledi kondorovití (Cathartidae) obývající Severní, Střední a Jižní Ameriku. Název pochází z řeckého καθαρτης, což znamená čistič. Zařazení tohoto rodu do systému je nejasné. Podobnost se supy je dána konvergenční fylogenezí. Po změnách v taxonomii dravců na počátku 21. století zařadily novější výzkumy kondory a supy do dvou samostatných čeledí v řádu dravci, zatímco jiné do samostatného řádu kondoři (Cathartiformes). South American Classification Committee kondory vyřadila z brodivých a označila jej jako incertae sedis. V roce 2008 byla celá čeleď kondorovití Hackettem a kol. zařazena do řádu dravci. V rodu Cathartes jsou zařazeny tři žijící druhy: kondor krocanovitý, kondor menší a kondor větší.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Všichni kondoři z rodu Cathartes mají černé peří a lysou hlavu, kterou má kondor krocanovitý jako jediný z rodu červenou. Kondor krocanovitý je dlouhý 66 až 81 cm a váží průměrně 1,4 kg. Kondor menší měří na délku 53−66 cm a váží 0,95 až 1,55 kg a kondor větší je dlouhý 64–75 cm a jeho hmotnost se odhaduje na 1,65 kg. K letu všechny druhy používají plachtění.

Chování[editovat | editovat zdroj]

Kondoři se živí především mršinami včetně zvířat přejetých auty, málokdy svou kořist zabíjejí. Při hledání potravy se řídí zrakem, ale především čichem. Specializují se především na rozpoznávání plynu ethylmerkaptanu. Všechny tři druhy si v období rozmnožování nestaví hnízda, ale hnízdí na zemi, útesech nebo v dutinách stromů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cathartes na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]