Calp

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Calp
Calp – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška59 m n. m.
StátŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Autonomní společenstvíValencijské
ProvincieAlicante
ComarcaMarina Alta
Calp
Calp
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha23,5 km²
Počet obyvatel25 854 (2023)[1]
Hustota zalidnění1 099,7 obyv./km²
Správa
StarostaAna Sala Fernández (od 2023)
Oficiální webwww.calp.es
PSČ03710
Označení vozidelA
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Calp (valencijskou katalánštinou a oficiálně)[2] či Calpe (kastilsky a do roku 2008 též oficiálně) je město na pobřeží Středozemního moře, které je oblíbeným turistickým letoviskem. Nachází se na východě Španělska, ve Valencijském autonomním společenství, v provincii Alicante. Rozkládá se na úpatí ostrohu (a přírodního parku) Peñón de Ifach.

V Calpe žije přibližně 26 tisíc[1] obyvatel, z nichž 60 % tvoří cizinci. Většina usedlíků se živí rybářstvím, převážná část příjmů města pochází z turistického ruchu. Hlavními turistickými lákadly jsou staré centrum města s ruinami Los baños de la Reina (Královniny lázně) a gotickým kostelem. Velká část turistů pochází z Británie a Německa.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Oblast dnešního Calp byla osídlena již ve starověku, některé pozůstatky se datují až do doby bronzové. Oblast získala na významu zejména v době romanizace Iberského poloostrova. Pobývali zde Féničané, Řekové, Římané i Arabové. Turistický rozvoj zde nastal v 50. letech 20. století.

V polovině 18. století vzniklo ve městě několik projektů na vybudování nové opevněné zdi, neboť díky nárůstu populace byla část nucena žít mimo opevněné centrum. Začátkem 19. století se obec rozšiřovala směrem na západ.

Během druhé poloviny roku 1960, jako téměř po celém pobřeží Costa Blanca, zažívalo město obrovský boom ve stavebnictví. Zejména díky politickým změnám se v této oblasti stal cestovní ruch fenoménem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Národní statistický institut: Municipal Register of Spain of 2023. 13. prosince 2023. Dostupné online.
  2. DECRET 125/2009, de 28 d’agost, del Consell, pel qual s’aprova el canvi de denominació del municipi de Calp/Calpe per la forma exclusiva en valencià de Calp
  3. Oficiální web města Calp [online]. [cit. 2010-12-27]. Dostupné v archivu. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]