Calp

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Calp
Calp
Calpe vista general.JPG
Calp – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 59 m n. m.
Stát ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Calp
Calp
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 23,5 km²
Počet obyvatel 22 725 (2019)[1]
Hustota zalidnění 966,6 obyv./km²
Správa
Starosta Cesar Sanchez Perez
Oficiální web www.calp.es
PSČ 03710
Označení vozidel A
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Calp (valencijskou katalánštinou a oficiálně)[2] či Calpe (kastilsky a do roku 2008 též oficiálně) je město na pobřeží Středozemního moře, které je oblíbeným turistickým letoviskem. Nachází se na východě Španělska, ve Valencijském společenství v provincii Alicante. Rozkládá se na úpatí ostrohu (a přírodního parku) Peñón de Ifach.

V Calpe žije bezmála 30 000 obyvatel, z nichž 60 % tvoří cizinci. Většina usedlíků se živí rybářstvím, převážná část příjmů města pochází z turistického ruchu. Hlavními turistickými lákadly jsou staré centrum města s ruinami Los baños de la Reina (Královniny lázně) a gotickým kostelem. Velká část turistů pochází z Británie a Německa.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Oblast dnešního Calp byla osídlena již ve starověku, některé pozůstatky se datují až do doby bronzové. Oblast získala na významu zejména v době romanizace Iberského poloostrova. Pobývali zde Féničané, Řekové, Římané i Arabové. Turistických rozvoj zde nastal v 50. letech 20. století.

V polovině 18. století vzniklo ve městě několik projektů na vybudování nové opevněné zdi, neboť díky nárůstu populace byla část nucena žít mimo opevněné centrum. Začátkem 19. století se obec rozšiřovala směrem na západ.

Během druhé poloviny roku 1960, jako téměř po celém pobřeží Costa Blanca, zažívalo město obrovský boom ve stavebnictví. Zejména díky politickým změnám se v této oblasti stal cestovní ruch fenoménem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Národní statistický institut: Městský registr Španělska 2019. In: Boletín Oficial del Estado. 27. prosince 2019. Dostupné online.
  2. DECRET 125/2009, de 28 d’agost, del Consell, pel qual s’aprova el canvi de denominació del municipi de Calp/Calpe per la forma exclusiva en valencià de Calp
  3. Oficiální web města Calp [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]