Byšičky (Lysá nad Labem)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Byšičky
Státem chráněný půdorys vesnice

Státem chráněný půdorys vesnice

charakter sídla: vesnice
obyvatel: 55 (SLDB 2001)
domů: 185
(44 domů a 141 chat)
PSČ: 289 22
součást obce: Lysá nad Labem
okres: Nymburk
historická země: Čechy
kód části obce: 89648
nadmořská výška: 176 m
Byšičky
Red pog.svg
Byšičky
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Byšičky je jedna z nejzachovalejších barokních vesnic na území České republiky, v současnosti jedna ze čtyř místních částí středočeského města Lysá nad Labem. V bezprostřední blízkosti centra Byšiček se nalézá část přírodní rezervace Hrbáčkovy tůně.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Byšičky stojí na místě bývalého pravěkého sídliště, jak dokládají nálezy z šedesátých let 20. století, které jsou k vidění v muzeu Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem. Předpokládá se zde osídlení Kelty i Germány. Původně se osada jmenovala Byšice. V Byšici stál most přes Labe, z něhož zbyl do dnešní doby jen zbytek nájezdu. Osada Byšice a most byly poničeny roku 1421 během husitských válek, kdy vojska vypálila i augustiniánský klášter v Lysé. V průběhu 15. století ves stejně jako většina ostatních vsí v okolí postupně zanikala a zkázu dovršila třicetiletá válka.

O obnovu vsi se zasloužil místní hrabě František Antonín Špork, který v roce 1717 nařídil založit novou vesnici s názvem Byšičky. Půdorys vesnice je nyní stavební památka chráněná státem. Hrabě Špork údajně podle pravzoru původních slovanských osad nechal postavit osm velkých stavení do kruhu okolo návsi. Uprostřed ní stojí pseudogotická kaple sv. Václava vysvěcená 3.10.1888. Uvnitř je mj. vyzdobena votivním obrazem od Jana Heřmana.

Kapličku obklopuje čtveřice památných lip velkolistých, jejichž ochrana byla vyhlášena 25. dubna 2002.


Panoramatický pohled na kruhovou náves
Panoramatický pohled na kruhovou náves

Byšičky ve filmu[editovat | editovat zdroj]

V Byšičkách se natáčela řada českých filmů; nejznámější je Procesí k panence (režie Vojtěch Jasný, 1961). Natáčel se zde i film Příliš hlučná samota s Philippem Noiretem (1994).

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]