Buzuluk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Buzuluk (město))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Buzuluk (rozcestník).
Buzuluk
Бузулук
Budova firmy Orenburgněftěgaz
Budova firmy Orenburgněftěgaz
Buzuluk – znak
znak
Buzuluk – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 70 m n. m.
Časové pásmo UTC+5[1]
Stát RuskoRusko Rusko
federální okruh Povolžský federální okruh
oblast Orenburská oblast
Buzuluk na mapě
Orenburská oblast na mapě Ruska
Buzuluk
Buzuluk
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 54 km²
Počet obyvatel 82 655 (2010[2] )
Hustota zalidnění 1531 obyv./km²
Správa
Vznik 1736
Oficiální web www.бузулук.рф
Telefonní předvolba (+7)35342
PSČ 461040–461059
Označení vozidel 56
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Buzuluk (rusky Бузулу́к) je město v západní části Orenburské oblasti v Rusku. Počátkem roku 2007 mělo město 87 700 obyvatel.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Město se nachází na řece Samara a jejím přítoku Buzuluk zhruba na půl cesty mezi hlavním městem oblasti Orenburg a metropolí Samara jihozápadně od výběžku pohoří Ural. Vzdálenost do hlavního města oblasti Orenburgu činí 246 kilometrů a nejblíže položeným městem je město Soročinsk, které je vzdálené 70 kilometrů.

Zhruba 15 kilometrů severně od města se nachází Buzulucký les (rusky: Бузулукский бор), jehož rozloha má více než 1000 km². Tato rozlehlá lesní oblast byla v lednu roku 2008 prohlášena za národní park.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město Buzuluk bylo založeno roku 1736 jako síť deseti pevností na řece Samaře poblíž pramene řeky Buzuluku. Název města Buzuluk pochází z turečtiny jako název oblasti. Avšak existuje více verzí o původu jména města.

Během Pugačovova povstání vtrhli vzbouřenci do pevnosti a pevnost tak později začala postrádat jakýkoliv větší význam. Později se síť pevností pozvolně vyvinula v běžné město. Oficiálně se obec stala městem za reforem Kateřiny Veliké, které povýšily obec na město v roce 1781.

Rychlý vývoj města zajistil výstavbu železnice mezi hlavním městem oblasti Orenburgem a metropolí Samarou. Město Buzuluk se tak stalo zastávkou na této trati v roce 1877. Tehdy vznikla ve městě i první elektrárna, školy, knihovny a začala tak výstavba další infrastruktury. Díky nynější příznivé dopravní situaci ve městě se začal silně vyvíjet obchod s obilím. Od konce 19. století až do roku 1926 vzrostl počet obyvatel téměř dvojnásobně.

Během druhé světové války posloužil Buzuluk jako základna pro 1. československý samostatný polní prapor, který byl sestaven a vyzbrojen pod velením pplk. Ludvíka Svobody a bojoval po boku Rudé armády proti německým jednotkám, když bylo Československo okupováno.

14. září 1954 Byla v blízkém okolí města testována jaderná bomba o síle 40 kilotun bez předchozího varování a evakuace civilistů – mnoho z nich sovětský jaderný test zastihl přímo na ulici. Evakuovány byly jen rodiny přítomných vojáků. Svědci výbuchu i jejich potomci se i ve třetím pokolení potýkají se zdravotními problémy.[3]

Hospodářství a doprava[editovat | editovat zdroj]

Hospodářský život města tvoří hlavně těžba ropy v oblasti a její zpracování a dále pěstování obilí a lehký průmysl. Buzuluk vděčí své dopraví situaci hlavně díky dálkové silnici M5, která spojuje města Orenburg a Samara a dále také díky železniční trati Samara–Orenburg.

Významné osobnosti narozené v Buzuluku[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ruský federální zákon 248-ФЗ Moskva: Правительство Российской Федерации, 2014-07-21 [cit. 2014-11-05]. (rusky) 
  2. Численность населения районов и городских населённых пунктов субъектов Российской Федерации [online]. Moskva: Федеральная служба государственной статистики, 2011 [cit. 2014-12-21]. (xls) Dostupné online. (rusky) 
  3. GAZDÍK, Jan. Sovětskou jadernou bombu Kreml otestoval přímo na lidech. Následky nesou i jejich vnoučata. Aktuálně.cz [online]. 2018 [cit. 2018-09-14]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]