Brusnice chocholičnatá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxBrusnice chocholičnatá
alternativní popis obrázku chybí
Brusnice chocholičnatá - kanadská borůvka
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádvřesovcotvaré (Ericales)
Čeleďvřesovcovité (Ericaceae)
Rodbrusnice (Vaccinium)
Binomické jméno
Vaccinium corymbosum
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum), známá též jako kanadská borůvka, je rostlina z čeledi vřesovcovitých. Pochází ze Severní Ameriky a v Evropě zdomácněla a je pěstována.

Stavba těla[editovat | editovat zdroj]

Brusnice chocholičnatá je opadavý keř dorůstající do výšky až 2,5 m. Listy jsou eliptické nebo vejčité, na stonku střídavě postavené. Květy jsou stopkaté, v hroznovitém květenství. Barva květu je bílá přes narůžovělou do růžové. Kvete v dubnu a květnu. Plody jsou modré až fialové, větší než plody brusnice borůvky a dozrávají průběžně během léta.

Význam a pěstování[editovat | editovat zdroj]

Domovskou oblastí jsou vlhké lesy, louky a rašeliniště ve východní části severoamerického kontinentu od Ontaria po východní Texas. Kanadskou borůvku pěstovaly odpradávna různé indiánské kmeny pro její sladké plody. Od počátku 20. století byla šlechtěna, známo je několik odrůd, např.: 'Bluecrop', 'Blueray', 'Bluetta', 'Darrow', 'Herbert', 'Jersey', 'Patriot', 'Sunrise', 'Weymouth'. Dnes je nejvýznamnější komerčně pěstovanou borůvkou v USA, ale je rozšířená i v Evropě (Polsko), Japonsku, na Novém Zélandu, a to i v okrasných zahradách.

Jen některé odrůdy jsou samosprašné, proto se doporučuje vysadit alespoň dva keře poblíž sebe. Vyžaduje výrazně kyselou půdu (pH 4,5÷5,5).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Borówka wysoka na polské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]