Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu
Základní informace
Původní název Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
Jazyk Angličtina
Hebrejština
Délka 84 min
Žánr Komedie
Scénář Sacha Baron Cohen
Peter Baynham
Anthony Hines
Dan Mazer
Todd Phillips
Režie Larry Charles
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Sacha Baron Cohen
Ken Davitian
Luenell
Pamela Anderson
Produkce Sacha Baron Cohen
Jay Roach
Hudba Erran Baron Cohen
Kamera Luke Geissbuhler
Anthony Hardwick
Střih Craig Alpert
Peter Teschner
Výroba a distribuce
Premiéra Spojené království
2. listopad 2006
USA
3. listopad 2006
Česká republika
23. listopad 2006
Slovensko
23. listopad 2006
Distribuce 20th Century Fox
Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu na ČSFD FDb IMDb

Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu (v originále podobně špatnou angličtinou Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan) je americká filmová komedie, fiktivní dokument, v němž britský komik Sacha Baron Cohen v roli kazašského reportéra Borata cestuje po USA.

Americká premiéra proběhla 3. listopadu 2006, česká 24. listopadu. Film, který měl díky popularitě Cohenových dřívějších televizních pořadů již předem kultovní status, má velký divácký úspěch a řada recenzí ho označuje za nejlepší komedii roku a přelomové dílo žánru.[1] Film se nevyhýbá sexuálním ani rasovým narážkám dost silného ražení, proto se stal trnem v oku nejen nejvíce „postižených“ Kazachů a Američanů, ale i mnohých menšin, Židů, Romů či homosexuálů.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Borat Sagdiyev, populární kazašský 34letý reportér, se spolu se svým přítelem vydává do "nejskvělejší zemi na světě" na příkaz fiktivního ministra informatiky Kazachstánu, aby natočil dokumentární film. Opouští svou matku, svoji ženu - Oksanu a ostatní lidi z vesnice. K Boratovi se přidává jeho kamarád a producent - Azamat Bagatov (Ken Davitan) a jeho mazlíček - kuře, Buh-Kaw. Několik části filmů jsou rozhovory. Borat navštěvuje a hovoří s lidmi,kteří věří že je cizinec.

Když dorazí Borat do New Yorku, vidí epizodu Pobřežní hlídky a okamžitě se zamiluje do Pamely Anderson. Když později rozpráví s feministkami (a potichu se směje jejich cílům) naučí se Pamelino jméno a zjistí, že žije v Kalifornii. Borat je informován telegramem, že jeho žena byla znásilněná a zabita medvědem. Nakonec se rozhodne že pojede do Kalifornie a Pamela se stane jeho ženou. Borat a Azamat předpokládají, že zůstanou, ale Borat výlet do Kalifornie ospravedlní tím, že skeptickému Azamatovi řekne že Pearl Harbor je právě v Kalifornii. V Texasu. "Protože Azamat má obavy o opakování útoku 11. září, a věří že útoky zavinili Židé, nechce letět, Borat si vezme řidičské kurzy a koupí rozpadající se zmrzlinářské auto na cestu.

Během cesty Borat získá knížku o Pobřežní hlídce a pokračuje na natáčení dokumentu. Borat potkává politiky a další osobnosti. Borat přespí u rodiny, která najímá pokoje hostům, ale nakonec je Borat a Azamat ohromen tím, že hostitelé jsou Židé. Nakonec se leknou, že by je židé mohli zabít, a utečou raději pryč. Azamat radí vrátit se do New Yorku, kde podle něho nejsou žádní židé. Borat se pokouší koupit zbraň na ochranu před Židy. Ovšem zbraň si koupit nemůže, protože není americkým občanem. Borat na to odpoví, že když si nemůže koupit zbraň, sežene si na ochranu medvěda, který je pojmenován po jeho ženě.

Borat později navštíví soukromý jídelní klub na jihu USA, na kterých (neúmyslně) uráží hosty nebo jinak poškodí ostatní hosty, nakonec ho z klubu vyhodí, protože si pozval Luenell, černou prostitutku ukazovat na stole. Borat se s Luenell skamarádí a poté se ho zeptá, jestli má nějaký vztah a jestli by mohli mít společný vztah, ale Borat ji laskavě řekne, že už je do někoho zamilován. Borat pak navštíví starožitnictví, kde rozbije plno památek, zničí sklo a rozbije nádobí.

Cesta je přerušena, když Borat vyjde z vany a poté i z koupelny a vidí Azamata masturbovat nad obrázkem Pamely Anderson v knížce "Pobřežní hlídka". Borat se rozzuří a odhalí skutečný Azamatův motiv jízdy do Kalifornie. Azamat se také rozzuří a situace vyvrcholí nahou rvačkou, která má homosexuální podtext. Nakonec v sále, kam se dorvou, přivolají hosté stráž a ta oba dva od sebe odtrhne.

V důsledku toho Azamat opouští Borata a bere jeho pas, všechny peníze a jejich medvěda. Medvědova hlava je později vidět na ledničce v pokoji motelu Azamata. Borat pokračuje na cestu do Kalifornie a potkává členy opilého bratrství - Anthonyho, Justina a Davida z University of South Carolina. Když Borat odpoví, proč jede do Kalifornie, pustí mu video, kde mají Pamela a Tommy sex. Poté, co opustí studenty, rozhodne se spálit knihu Pobřežní hlídky a omylem spálí i svoji letenku do Kazachstánu. Poté znovu získá svoji víru a odpustí Azamatovi a Pamele. Borat nakonec začne hledat Azamata, který je oblečený jako Oliver Hardy (ale Borat si myslí že je oblečen jako Adolf Hitler). Nakonec se oba smíří a Azamat řekne Boratovi, kde je Pamela.

Borat přichází čelit tváří tvář Anderson na autogramiádu na Virgin Megastore. Pamela mu poté oznámí, že by to byla "další její potentované manželství". Borat se rozhodne sledovat Pamelu a nakonec ho chytí ochranka. Poté si Borat vezme Luenell a vrací se s ní zpět do Kazachstánu.

Film končí pravou kazašskou vlajkou a falešnou hymnou Kazachstánu.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Baron Cohen, představitel Borata, na premiéře v Kolíně nad Rýnem.
 • Ken Davitan jako Azamat Bagatov: Producent Boratova dokumentu. Azamat je nový charakter pro film. Davitian, jako "ten tlustej týpek z Borata" byl zařazen na druhé místo v příčce "100 nejnepřitahovanějších mužů" v novinách Phoenix.
 • Luenell Campbell jako Luenell - prostitutka: Luenell je poprvé vidět když ji Borat zavolá aby přišla na jižanské jídlo
 • Pamela Anderson sebe: Pamela Anderson hraje jednu z hlavních rolí jako důvod Boratova cestování přes celou zemi. Vystupuje na konci filmu když Boratovi řekne že nechce žádné kulturní "manželství"

Fakta o filmu[editovat | editovat zdroj]

 • Ve filmu nebylo proneseno ani napsáno ani jedno kazašské slovo, samotný film nemá nic společného s Kazachstánem nebo kazašským národem.
 • Borat není kazašské jméno.
 • Scény odehrávající se jakoby v Kazachstánu byly ve skutečnosti natočeny v rumunské vesnici jménem Glod.
 • Některé postavy, které mluví jakoby kazašsky, ve skutečnosti mluví rumunsky.
 • Žena hrající Boratovu manželku, se ve skutečnosti narodila v Kazachstánu, ale emigrovala do Rumunska.
 • Na začátku filmu, kde je zobrazena mapa Kazachstánu se sousedními státy, název státu Kazachstán nahrazuje soubor písmen v cyrilici, jenž ve skutečnosti nemá žádný smysl, nicméně sousední státy jsou nazvány pravými jmény a latinkou. Rusko raději zmiňováno není.
 • Na konci filmu je zobrazena vlajka Kazachstánu a portrét Nursultana Nazarbajeva, ve skutečnosti je zobrazen portrét prezidenta Ázerbájdžánu Ilhama Alijeva.
 • Soused Borata se podle filmu jmenuje Nursultan Tuyakbay, Nursultan je jméno prezidenta Kazachstánu a Tuyakbay je příjmení významného kazašského politika.
 • Většina scén ve filmu byla natáčena bez scénáře a většina postav ve filmu nejsou herci (kromě Borata, Azamata, Pamely Anderson, afroamerické prostitutky a Boratovy rodiny).
 • Borat ve filmu mluví převážně hebrejsky, jeho kolega Azamat mluví arménštinou. Některé fráze jsou odvozeny ze slovanských jazyků (např.: „Jak še máš!“ tuto frázi používá Borat jako pozdrav, ve skutečnosti je to polské „Jak się masz?“, což znamená „Jak se máš?“)
 • Film byl zakázán v Kazachstánu, Rusku a arabských zemích.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Reportér Borat už je v USA. A ve vatě, aktuálně.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]