Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu
Základní informace
Původní názevBorat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazykyangličtina
hebrejština
Délka84 min
Žánrkomedie
ScénářSacha Baron Cohen
Peter Baynham
Anthony Hines
Dan Mazer
Todd Phillips
RežieLarry Charles
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleSacha Baron Cohen
Ken Davitian
Luenell
Pamela Anderson
ProdukceSacha Baron Cohen
Jay Roach
HudbaErran Baron Cohen
KameraLuke Geissbuhler
Anthony Hardwick
StřihCraig Alpert
Peter Teschner
Výroba a distribuce
PremiéraSpojené království
2. listopad 2006
USA
3. listopad 2006
Česká republika
23. listopad 2006
Slovensko
23. listopad 2006
Produkční společnost20th Century Studios
Distribuce20th Century Fox
Rozpočet18 mil. HK$
Tržby262,6 mil. $ (celosvětově)[1]
128,5 mil. $ (USA)[1]
Předchozí a následující díl
Borat Subsequent Moviefilm
Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu na ČSFDFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu (v originále podobně špatnou angličtinou Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan) je americká filmová komedie, fiktivní dokument, v němž britský komik Sacha Baron Cohen cestuje v roli kazašského reportéra Borata po USA.

Americká premiéra proběhla 3. listopadu 2006, česká 24. listopadu. Film, který měl již předem kultovní status díky popularitě dřívějších Cohenových televizních pořadů, měl velký divácký úspěch a řada recenzí ho označila za nejlepší komedii roku a přelomové dílo.[2] Film se nevyhýbá sexuálním ani rasovým narážkám silného ražení, proto se stal trnem v oku nejen nejvíce „postižených“ Kazachů a Američanů, ale i Židů, Romů, feministek či homosexuálů.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Borat Sagdijev, populární 34letý reportér, se vydává spolu se svým přítelem Azamatem Bagatovem (Ken Davitan) do "nejskvělejší zemi na světě" na příkaz fiktivního ministra informatiky Kazachstánu, aby natočil dokumentární film. Opouští svou matku, svoji ženu Oksanu a ostatní lidi z vesnice. K Boratovi se přidal nejen jeho kamarád a producent Azamat, ale také jeho mazlíček, kuře, Bů-Ká.

V Americe pak Borat vedl rozhovory s místními obyvateli, kteří věří že je cizinec. Když dorazí do New Yorku, uvidí epizodu Pobřežní hlídky a okamžitě se zamiluje do Pamely Anderson. Když později mluví s feministkami (a potichu se směje jejich cílům), naučí se Pamelino jméno a zjistí, že žije v Kalifornii. Boratovi v ten moment dorazí telegram, že jeho žena byla znásilněná a zabita medvědem. Rozhodne se, že pojede do Kalifornie a Pamela se stane jeho ženou. Borat pak skeptickému Azamatovi výlet do Kalifornie ospravedlní tím, že mu namluví, že je Pearl Harbor právě v Kalifornii. Protože má ale Azamat obavy z opakování útoků z 11. září a věří, že je zavinili Židé, nechce letět. Borat se tedy přihlásí do řidičského kurzu a koupí na cestu napříč státy rozpadající se zmrzlinářské auto. Když Borat zazpívá kazachstánskou hymnu (falešnou) na melodii americké hymny, lidi tím rozzuří, neboť v té písni vychválí Kazachstán a pomluví ostatní asijské země. Během cesty získá knížku o Pobřežní hlídce a pokračuje v natáčení dokumentu pro domovský Kazachstán, kdy potkává politiky a další osobnosti. Borat s Azamatem přespí u rodiny, pronajímající pokoje hostům, ale jsou ohromeni skutečností, že jejich hostiteli jsou Židé. Obávají se, že by je tito Židé mohli zabít, tak utečou raději pryč. Azamat radí vrátit se do New Yorku, kde žádní podle jeho názoru nejsou, ale Borat se místo toho pokouší koupit zbraň na ochranu před Židy. Neuspěje, protože není americkým občanem. Borat na to odpověděl, že když si nemůže koupit zbraň, sežene si na ochranu medvěda, kterého pojmenuje po své zesnulé ženě.

Později navštíví soukromý jídelní klub na jihu USA, na kterém (neúmyslně) uráží nebo jinak poškodí hosty, odkud ho nakonec vyhodí, protože tam ukazoval Luenell, černošskou prostitutku, na stole a předem se nezeptal, jestli si ji smí pozvat na večeři. Borat se s ní spřátelil a ta se ho zeptala, má-li už nějaký vztah a zdali by ji chtěl. Ten ji laskavě odmítnul, že už je do někoho zamilován. Borat pak navštívil starožitnictví, kde, ač neúmyslně rozbil plno památek, skla a nádob, než ho provozovatel obchodu vyhodil. Rozbité zboží stálo 425 dolarů a to bylo skoro všechno co Borat měl.

Cesta byla přerušena, když Borat vyšel z koupelny a přistihl Azamata při masturbaci nad obrázkem Pamely Anderson v knížce "Pobřežní hlídka". To Borata rozzuřilo a ze vzteku odhalil svému příteli skutečný motiv jízdy do Kalifornie. Azamat se také rozzuřil, že mu Borat o Kalifornii lhal a situace vyvrcholila nahou rvačkou s homosexuálním podtextem. Nakonec skončili rvoucí se v sále, kde oba od sebe odtrhla přivolaná stráž. V důsledku toho konfliktu opustil Azamat Borata a sebral i jeho pas, všechny peníze a jejich medvěda. Medvědova hlava je později vidět na ledničce v pokoji motelu Azamata.

Borat pokračoval v cestě do Kalifornie sám a potkal členy opilého bratrství: Anthonyho, Justina a Davida z University of South Carolina. Když Borat odpověděl, proč jede do Kalifornie, pustili mu pornografické video s Pamelou. Borat byl otřesen a poté, co opustil studenty, spálil knihu Pobřežní hlídky a omylem spálil i svou zpáteční letenku do Kazachstánu. Jak se teď dostane domů? Dorazil na mši jedné místní křesťanské komunity, kde znovu získal svoji víru, odpustil Azamatovi i Pamele, a vydal se svého přítele hledat. Nakonec ho našel v obleku ve stylu Olivera Hardyho (ale Borat si myslel, že je oblečen jako Adolf Hitler) a usmířili se. Azamat pak Boratovi prozradil, že zjistil, kde Pamela bude.

Borat tedy přišel čelit Pamele Anderson tváří tvář na autogramiádě na Virgin Megastore, kde se ji pokusí požádat o ruku. Pamela se nenechala vyvést z míry "domnělým fanouškem" a odbyla ho, že by to bylo "další potentované manželství". Borat se ji tedy rozhodl po autogramiádě sledovat a unést ji dle "domácí tradice" v pytli, ale nakonec ho zadržela ochranka.

Borat si tedy místo Pamely vzal za ženu Luenell a vrátil se s ní zpět do Kazachstánu, do své rodné vesnice. Film končí pravou kazašskou vlajkou a falešnou hymnou Kazachstánu, ale ne té verze, kterou zpíval Borat v Americe, na melodii její hymny.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Baron Cohen, představitel Borata, na premiéře v Kolíně nad Rýnem.
 • Sacha Baron Cohen jako Borat Sagdijev: Borat je fiktivní novinář a reportér z Kazachstánu, antisemita a anticikanista. Nejraději je doma. Postava je vymyšlena samotným Cohenem pro jeho pořad Ali G in da House, kde se objevoval v každé epizodě.
 • Ken Davitan jako Azamat Bagatov: Producent Boratova dokumentu. Davitian byl jako "ten tlustej týpek z Borata" zařazen na druhé místo v příčce "100 nejnepřitahovanějších mužů" v novinách Phoenix.
 • Luenell Campbell jako Luenell: prostitutka, kterou Borat zavolal, aby přišla na jižanské jídlo
 • Pamela Anderson jako sebe: Pamela Anderson je důvodem Boratova cestování přes celou Ameriku. Vystupuje až na konci filmu, když Boratovi řekne, že nechce žádné kulturní "manželství".

Fakta o filmu[editovat | editovat zdroj]

 • Ve filmu nebylo proneseno ani napsáno žádné kazašské slovo, samotný film nemá nic společného s Kazachstánem nebo kazašským národem.
 • Borat není kazašské jméno.
 • Scény odehrávající se jakoby v Kazachstánu byly ve skutečnosti natočeny v rumunské vesnici jménem Glod.
 • Některé postavy, které mluví jakoby kazašsky, ve skutečnosti mluví rumunsky.
 • Žena hrající Boratovu manželku, se ve skutečnosti narodila v Kazachstánu, ale emigrovala do Rumunska.
 • Na začátku filmu, kde je zobrazena mapa Kazachstánu se sousedními státy, název státu Kazachstán nahrazuje soubor písmen v cyrilici, jenž ve skutečnosti nemá žádný smysl, nicméně sousední státy jsou nazvány pravými jmény a latinkou. Rusko raději zmiňováno není.
 • Na konci filmu je zobrazena vlajka Kazachstánu a portrét Nursultana Nazarbajeva, ve skutečnosti je zobrazen portrét prezidenta Ázerbájdžánu Ilhama Alijeva.
 • Soused Borata se podle filmu jmenuje Nursultan Tuyakbay, Nursultan je jméno prezidenta Kazachstánu a Tuyakbay je příjmení významného kazašského politika.
 • Většina scén ve filmu byla natáčena bez scénáře a většina postav ve filmu nejsou herci (kromě Borata, Azamata, Pamely Anderson, afroamerické prostitutky a Boratovy rodiny).
 • Borat ve filmu mluví převážně hebrejsky, jeho kolega Azamat mluví arménštinou. Některé fráze jsou odvozeny ze slovanských jazyků (např.: „Jak še máš!“ tuto frázi používá Borat jako pozdrav, ve skutečnosti je to polské „Jak się masz?“, což znamená „Jak se máš?“)
 • Film byl zakázán v Kazachstánu, Rusku a arabských zemích..

Ocenění a nominace[editovat | editovat zdroj]

Rok Ocenění Kategorie Nominovaný Výsledek
2006 Alliance of Women Film Journalists EDA Awards nejlepší zobrazení nahoty nebo sexuality nominace
Chicago Film Critics Association Awards nejslibnější herec Sacha Baron Cohen vítězství
Los Angeles Film Critics Association Awards nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli Sacha Baron Cohen vítězství
New York Film Critics Circle Awards nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli Sacha Baron Cohen nominace
nejlepší ne-fikční film nominace
Oklahoma Film Critics Circle Awards nejlepších deset filmů vítězství
San Francisco Film Critics Circle Awards nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli Sacha Baron Cohen vítězství
Satellite Awards nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (komedie/muzikál) Sacha Baron Cohen nominace
Toronto Film Critics Association Awards nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli Sacha Baron Cohen vítězství
Utah Film Critics Association Awards nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli Sacha Baron Cohen vítězství
Women Film Critics Circle Awards nejurážlivější mužská postava Sacha Baron Cohen vítězství
2007 Austin Film Critics Association Awards nejlepší film 7. místo
Ceny amerického filmového institutu nejlepší film vítězství
Central Ohio Film Critics Association Awards nejlepší film 3. místo
nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli Sacha Baron Cohen nominace
objev roku Sacha Baron Cohen (za herectví a scénář) nominace
Critics' Choice Movie Awards nejlepší film (komedie) vítězství
Filmová cena MTV nejlepší film nominace
nejlepší souboj Sacha Baron Cohen a Ken Davitian nominace
nejlepší komediální výkon Sacha Baron Cohen vítězství
London Critics Circle Film Awards nejlepší britský herec Sacha Baron Cohen nominace
Online Film & Television Association Awards objev roku: muž Sacha Baron Cohen nominace
Online Film Critics Society Awards nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli Sacha Baron Cohen nominace
objev roku Sacha Baron Cohen vítězství
Oscar nejlepší adaptovaný scénář Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Peter Baynham, Dan Mazer a Todd Phillips nominace
Teen Choice Awards nejlepší herec (komedie) Sacha Baron Cohen nominace
Writers Guild of America Awards nejlepší scénář Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Peter Baynham, Dan Mazer a Todd Phillips nominace
Zlatý globus nejlepší film (komedie/muzikál) nominace
nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (komedie/muzikál) Sacha Baron Cohen vítězství

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]