Velké divadlo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Bolšoj těatr)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o Velkém divadle v Moskvě, zvaném též Bolšoj těatr. Další významy jsou uvedeny na stránce Velké divadlo (rozcestník).
Velké divadlo
2014 Moscow Bolshoi Theatre Большой театр.JPG
Budova moskevského Velkého divadla, v pozadí se nachází obchodní dům CUM a Malé divadlo
Budova moskevského Velkého divadla, v pozadí se nachází obchodní dům CUM a Malé divadlo
Vznik 1776
Typ umělecká instituce
Místo Moskva, RuskoRusko Rusko
Souřadnice
Úřední jazyk ruština
Oficiální web www.bolshoi.ru
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Velké divadlo (rus.: Государственный академический Большой театр, český překlad: Státní akademické Velké divadlo) je ruská divadelní společnost a divadlo sídlící v hlavním městě Ruské federace Moskvě a produkující činoherní, operní a baletní představení.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Divadlo založil v roce 1776 kníže Pjotr Urusov. Zpočátku soubor hrál jen v soukromých rezidencích, teprve o čtyři roky později v roce 1780 získal budovu Petrovského divadla, která se stala jeho domovskou scénou. Zde vznikala jeho první činoherní a operní představení.

V roce 1805 požár zničil budovu Petrovského divadla, na jehož místě vyrostla nová budova, ve které divadlo sídlí od roku 1825 dodnes. Budovu navrhl ruský architekt s italskými kořeny Osip Bové, jenž také navrhl nedalekou budovu Malého divadla, kterou dokončili o rok později v roce 1824.

Interiér hlediště Moskevského Velkého divadla

Divadlo nazvali „velkým“, protože v té době byla opera s baletem považována za umělecky nadřazené žánry činohře. Činoherní představení byla přesunuta do sousední budovy moskevského Malého divadla.

Budova byla slavnostně otevřena 18. ledna 1825 prologem Triumfu múz s hudbou Alexeje Verstovského a Alexandra Aljabjeva. Divadlo se zpočátku zaměřovalo zejména na prezentaci děl ruských autorů a skladatelů. Svoje premiéry zde měla díla Petra Ijiče Čajkovského nebo Sergeje Rachmaninova. Zahraniční autoři se postupně dostávali do repertoáru divadla až od 40. let 19. století.

V roce 1853 vnitřní vybavení divadla zničil požár. Následně, architekt Albert Cavos vybavil budovu ještě vznešenějším interiérem. Tato výzdoba se dochovala s menšími úpravami dodnes. Budova byla opět poškozena v době druhé světové války, kdy na ni dopadla německá bomba. Velmi rychle byla opravena. Díky své architektuře v ruském klasicistickém stylu patří Velké divadlo mezi nejkrásnější divadelní budovy na světě.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Hlediště po rekonstrukci divadla, 2014

V současnosti pracuje v divadle více jak 900 herců, zpěváků, hudebníků a tanečníků. Velké divadlo je také domovskou scénou nejstaršího a nejlepšího baletního souboru, Velkého baletu, který byl založen v roce 1773.

Návštěva Velkého divadla patří do programu nejednoho moskevského turisty. Jelikož jde o jedno z nejslavnějších divadel v celém Rusku, odpovídají tomu i ceny vstupenek, které jsou dražší, než je tomu v jiných moskevských či ruských divadlech. Cena lístků na baletní představení je porovnatelná s cenami lístků v divadlech v Západní Evropě, avšak ceny vstupenek na operní představení a koncerty jsou relativně dostupné. Dobrý lístek je zde možné pořídit již od 200 do 1000 rublů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Boľšoj teatr na slovenské Wikipedii.