Bodlín Telfairův

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Bodlín Telfairův

Popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: afrosoricidi (Afrosoricida)
Čeleď: bodlínovití (Tenrecidae)
Podčeleď: bodlíni ježkovití (Tenrecinae)
Rod: bodlín (Echinops)
Martin, 1838
Binomické jméno
Echinops telfairi
Martin, 1838
mapa rozšíření
mapa rozšíření

Bodlín Telfairův, též bodlín drobný, bodlín menší nebo ježkobodlín Telfairův (Echinops telfairi) je malý druh bodlína, ježkovi podobný savec, který je endemitem ostrova Madagaskar.

Popis[editovat | editovat zdroj]

  • hmotnost: 100-230 g
  • délka těla: 14–18 cm
  • délka ocasu: cca 1 cm

Zbarvení bodlin na hřbetě kolísá od bělavé po téměř černou v závislosti na množství melaninu, spodní stranu těla pokrývá jemná světlejší srst.

Rozšíření a stanoviště[editovat | editovat zdroj]

Bodlín Telfairův je endemit Madagaskaru, vyskytuje se hlavně v suchých lesích, křovinách, v polopouštních a suchých pobřežních oblastech na západě a jihozápadě ostrova.

Biologie[editovat | editovat zdroj]

Jsou aktivní v noci, přes den spí v dutinách stromů, pod kořeny nebo ve vlastních vyhrabaných norách. Nepříznivé období od května do září stráví ve stavu strnulosti. V přírodě občas hibernují v párech, v zoologických zahradách jsou k sobě relativně tolerantní, několik dospělých samic nebo pár mohou sdílet klec, samci se ale napadají.

Páří se v listopadu, během období páření vylučují samci z předočních žláz mléčně zbarvený výměšek. Březost trvá 62-65 dní, obvykle se narodí 5-7 mláďat, které jsou už po měsíci samostatná.

Bodlín Telfairův se živí hlavně bezobratlými, případně myšími holátky. Potravu si hledá na zemi i ve větvích stromů, velmi dobře šplhá.

V případě ohrožení se brání ostny; dovede se stočit do klubíčka, podobně jako ježci, také se pokouší vrazit bodliny do protivníka nebo kousnout.

Kam do ZOO[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]