Blýskalka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxBlýskalka
alternativní popis obrázku chybí
Blýskalka Photinia serratifolia
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádrůžotvaré (Rosales)
Čeleďrůžovité (Rosaceae)
Rodblýskalka (Photinia)
Lindl., 1821
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Blýskalka (Photinia), někdy též uváděný jako blýskavka, je rod rostlin patřící do čeledi růžovité (Rosaceae). Jsou to opadavé nebo stálezelené dřeviny s bílými květy a červenými plody, rozšířené v počtu asi 65 druhů zejména ve východní Asii. Některé druhy se pěstují jako okrasné dřeviny. V současné taxonomii je součástí tohoto rodu i bývalý rod stranvésie (Stranvaesia).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Blýskalky jsou stálezelené nebo opadavé keře a stromy s jednoduchými střídavými listy. Zimní pupeny jsou drobné, kryté několika střechovitými šupinami. Listy jsou tenké nebo tuhé, krátce řapíkaté, na okraji většinou pilovité, řidčeji celokrajné. Palisty jsou obvykle šídlovité. Květy jsou uspořádány v poměrně bohatých okolících nebo chocholících, řidčeji v krátkých latách, případně jsou květy ve svazečcích po 2 až 3 nebo i jednotlivé. V květu je miskovitá až zvonkovitá češule, která je volná nebo přirostlá k semeníku. Kalich je tvořen 5 vytrvalými, krátkými lístky. Korunní lístky jsou na bázi nehetnaté. Tyčinek bývá asi 20. Semeník je polospodní, ze 2 až 5 ve spodní části srostlých plodolistů a se stejným počtem komůrek, řidčeji tvořené jediným plodolistem. Čnělky jsou volné nebo víceméně srostlé. V každém plodolistu jsou 2 vajíčka. Plodem je kulovitá, vejcovitá nebo elipsoidní malvice. Na vrcholu plodu jsou vytrvalé zahnuté kališní lístky.[1][2]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod blýskalka zahrnuje asi 65 druhů. Je rozšířen ve východní, jižní a jihovýchodní Asii a v Mexiku. Nejvíce druhů (celkem 48, z toho 34 endemických) se vyskytuje v Číně.[1][2] V evropské květeně tento rod není zastoupen.[3]

České jméno[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv se v odborné literatuře udává české jméno blýskalka, v nabídce zahradnických firem převažuje název blýskavka.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Taxonomie rodu Photinia a příbuzných rodů Aronia (temnoplodec), Pourthiaea a Stranvaesia (stranvésie) je stále ještě ve vývoji. Výsledky fylogenetické studie z roku 2011 naznačují, že část druhů rodu Photinia by měla být vyčleněna do rodu Pourthiaea a rod Stranvaesia by měl být naopak vřazen do rodu Photinia.[4] V převládajícím současném pojetí je rod Pourthiaea součástí rodu Photinia,[5] zatímco rod Stranvaesia je často chápán jako samostatný.

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

[6][7]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Blýskalka Fraserova 'Red Robin', jarní olistění

Některé druhy blýskalky jsou pěstovány jako okrasné dřeviny, nápadné zejména velkými a lesklými listy a bílými květy, které jsou následovány červenými plody.[1] V České republice jsou poměrně zřídka pěstovány pouze nejodolnější druhy rodu, zejména opadavé druhy blýskalka chlupatá (Photinia villosa), blýskalka drobnolistá (Photinia parvifolia) a blýskalka Beauverdova (Photinia beauverdiana) a stálezelená blýskalka Davidova (Photinia davidiana).[7][6] V posledních letech se objevuje v několika různých kultivarech též stálezelený kříženec blýskalka Fraserova (Photinia x fraseri), vyznačující se nápadně červenými rašícími listy. Je vhodný pouze pro zvlášť chráněné a teplé polohy.

Ve sbírkách některých botanických zahrad se lze setkat i s dalšími druhy, jako je Photinia koreana nebo Photinia serrulata.[8]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c LINGDI, Lu; SPONGBERG, Stephen A. Flora of China: Photinia [online]. [cit. 2015-01-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b LINGDI, Lu; SPONGBERG, Stephen A. Flora of China: Stranvaesia [online]. [cit. 2015-01-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Flora Europaea [online]. Royal Botanic Garden Edinburgh. Dostupné online. (anglicky) 
  4. GUO, Wei et al. A phylogeny of Photinia sensu lato (Rosaceae) and related genera based on nrITS and cpDNA analysis. Plant Systematics and Evolution. 2011, čís. 291, s. 91-102. 
  5. The Plant List [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. a b KOBLÍŽEK, J. Jehličnaté a listnaté dřeviny našich zahrad a parků. 2. vyd. Tišnov: Sursum, 2006. ISBN 80-7323-117-4. (česky) 
  7. a b HIEKE, Karel. Praktická dendrologie 2. Praha: SZN, 1978. 07-105-78. (česky) 
  8. Florius - katalog botanických zahrad [online]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]