Přeskočit na obsah

Bazilika svatého Štěpána (Székesfehérvár)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bazilika svatého Štěpána
Místo
StátMaďarskoMaďarsko Maďarsko
Souřadnice
Map
Základní informace
ZasvěceníŠtěpán I. Uherský
Architektonický popis
Stavební slohbarokní architektura
Výstavba1768
Další informace
AdresaSzékesfehérvár, MaďarskoMaďarsko Maďarsko
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Katedrální bazilika svatého krále Štěpána ve Stoličném Bělehradě (maďarsky Székesfehérvári Szent István-székesegyház) nebo též katedrála v Székesfehérváru / Stoličném Bělehradě je římskokatolická katedrála diecéze Stoličný Bělehrad v Maďarsku. Chrám se zasvěcením svatému Štěpánovi uherskému králi, má také titul basilica minor [1] a je chráněn jako kulturní památka. [2]

Hlavní oltář od Vinzenze Fischera (1775): Král Štěpán I. zasvěcuje uherskou korunu Panně Marii
Oltářní místnost během postní doby

V roce 1010 byla dokončena původní bazilika ve Stoličném Bělehradě králem Štěpánem I. Ta však byla zničena během tureckých válek v roce 1601. Nedaleko od ní na kopci jižním směrem se nacházela první panovnická rezidence, palác velkoknížete Gézy, nejstarší část města. To zahrnovalo také gotickou baziliku sv. Petra a Pavla, na jejíž základech byl v letech 1758 - 1768 postaven nový farní kostel székesfehérvárské diecéze v barokním slohu podle návrhu Martina Grabnera.

Výstavba byla financována z darů, včetně příspěvku od císařovny Marie Terezie. Ta také v roce 1777 s požehnáním papeže Pia VI. založila zdejší biskupství a kostel byl povýšen na katedrálu.

V letech 1805 až 1815 byly navýšeny chrámové věže.

V roce 1938 papež Pius XI udělil katedrále titul baziliky minor.

Nad portálem se tyčí dvojvěžní průčelí, na jehož římse jsou umístěny sochy svatých uherských králů Štěpána, Ladislava a Emmericha. Obě věže jsou opatřeny hodinami.

Chór s oltářem a kazatelnou navrhl slavný rakouský architekt Franz Anton Hillebrandt. Oltář znázorňuje klečícího sv. Štěpána, kterak předává uherskou korunu Panně Marii. Autorem oltáře z červeného mramoru s korintskými sloupy je Vinzenz Fischer.

Impozantní nástropní fresky s výjevy ze života sv. Štěpána jsou dílem Johanna Cymbala. Zastavení Křížové cesty jsou od sochaře Barny Búzy z 50. let 20. století.

V kryptě kostela je jsou v sarkofágu uloženy ostatky krále Bély III. a jeho manželky Anežky ze Châtillonu. [3]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kathedrale St. Stephan (Székesfehérvár) na německé Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]