Bagel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bagel
Bagely se smetanovým sýrem a uzeným lososem jsou považovány za tradiční součást americké židovské kuchyně

Bagel je chlebový produkt z pšeničného těsta. Bývá tradičně ručně tvarován do podoby prstence, který se vejde do dlaně. Existují i bagely celozrnné či z žitné mouky.

Těsto se nejdříve na krátkou dobu vloží do vroucí vody a teprve poté se peče. Výsledkem je bagel s hutnou, dobře žvýkatelnou střídou a s hnědavou a často křupavou kůrkou.

Bagely bývají často ozdobeny semínky zapečenými do kůrky. Tradičně to bývají maková či sezamová semínka. Někdy tuto úlohu přebírají zrnka soli.

Bagely se staly oblíbeným chlebovým produktem ve Spojených státech, v Kanadě a ve Velké Británii, zejména v městech, kde je značný počet židovského obyvatelstva. Tak jako jiné pekařské výrobky lze v těchto zemích bagely zakoupit v řadě velkých supermarketů čerstvé či zmražené a na výběr často bývá celý sortiment chutí.

Tvar bagelu[editovat | editovat zdroj]

Základní prstencovitý tvar bagelu (tvar torusu) je stovky let starý. Umožňuje rovnoměrné propečení těsta a měl i další praktické výhody: otvorem uprostřed bagelu se dal protáhnout provázek, což usnadňovalo jejich přepravu ve větším množství a vystavování ve výkladních skříních prodejců.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bagel na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]