Přeskočit na obsah

Bažant Edwardsův

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxBažant Edwardsův
alternativní popis obrázku chybí
bažant Edwardsův, samec
Stupeň ohrožení podle IUCN
kriticky ohrožený
kriticky ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádhrabaví (Galliformes)
Čeleďbažantovití (Phasianidae)
RodLophura
Binomické jméno
Lophura edwardsi
(Oustalet, 1896)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bažant Edwardsův (Lophura edwardsi) je jeden z nejvíce ohrožených druhů bažanta. Divoká populace se odhaduje maximálně na 50–250 jedinců, v letech 2000 až 2010 však nebylo zaznamenáno jediné potvrzené pozorování, a tak je možná již zcela vyhubena. V zajetí je chována necelá tisícovka jedinců. Je organizován záchranný program přímo v oblasti jeho původního výskytu (tzv. in-situ program) ve Vietnamu.

Bažant Edwardsův obývá deštné lesy do nadmořské výšky 900 metrů, a to pouze ve Vietnamu - je tamním endemitem. Obvykle žije v párech. Samec je modře zbarvený, hlavu má jako většina jiných bažantů červenou. Vybarvuje se v prvním roce života. Samice je nenápadně zbarvená. Snáší 4–7 vajec, která se líhnou po 22 dnech.

Jde o druh blízce příbuzný bažantu vietnamskému (Lophura hatinhensis).

Objeven byl v roce 1896. Poslední známý jedinec tohoto druhu byl v přírodě odchycen v roce 1997 a umístěn do Zoo Hanoi.

Chov v zoo

[editovat | editovat zdroj]

Do Evropy byl poprvé dovezen roku 1926.

Bažant Edwardsův je v současnosti v Česku chován ve čtyřech zoologických zahradách: Zoo Liberec, Zoo Ostrava, Zoo Plzeň a Zoo Praha.[2] Právě Zoo Praha řídí jeho evropský záchovný program (EEP). Dále je k vidění v Ptačím ráji Číněves na Nymbursku. V minulosti patřily k chovatelům tohoto vzácného opeřence také zoo v Děčíně, Chlebech u Nymburka a rovněž v Zoo Zlín.[2] Na Slovensku je chován tento druh bažanta v Zoo Bojnice a Zoo Košice. [2] V celé Evropě je chován přibližně v šesti desítkách veřejných chovatelských zařízení, nejvíce pak ve Spojeném království.

Chov v Zoo Praha

[editovat | editovat zdroj]

Historie chovu tohoto vzácného a chovatelsky náročného bažanta v Zoo Praha je poměrně dlouhá. Zahájil ji první pár, který přišel v roce 1949. První mláďata se však vylíhla až roku 1977. První úspěšný odchov je doložen o dva roky později (1979).[3] Od té doby se již narodilo 135 mláďat. Na konci roku 2018 byly chovány dva páry.[4] V květnu 2019 přišlo na svět dalších pět mláďat[5], která se podařilo úspěšně odchovat.[6] Mládě se vylíhlo i v květnu 2020.[7] K srpnu 2024 se v pražské zoo vylíhlo a úspěšně odchovalo 187 mláďat. Pro bažanta Edwardsova vede program EEP (EAZA Ex situ Programme) a evropskou plemennou knihu.[8]

O vytvoření životaschopné populace bažanta Edwardsova se snaží mnoho organizací, včetně české pobočky Světové bažantí asociace (World Pheasant Association Czech Republic and Slovakia), a to mj. i ve spolupráci se zoologickými zahradami v Praze, Plzni, Liberci a Ostravě.

V roce 2015 zrealizovala Zoo Praha transport čtyř jedinců bažantů Edwardsových do Zoo Hanoi, kde žijí potomci posledního jedince známého z volné přírody. Jeden samec a tři samice byli převezeni do Vietnamu, aby utvořili páry právě s těmito cennými potomky. Tím by měla vzniknout geneticky čistá linie, díky níž by se mohli někteří jedinci vrátit do volné přírody. V roce 2023 odjela z pražské zoo šestice bažantů (tři samci a tři samice) do Taipei Zoo.

Akce proběhla ve spolupráci s mezinárodními asociacemi a evropskými zoologickými zahradami, konkrétně v kooperaci s World Pheasant Association (WPA), European Conservation Breeding Group (ECBG), Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií (EAZA), Zoo Hanoi, Zoo Bojnice, Zoo London, Fasanerie Erfurt, Zoo Plzeň a ptačím parkem ve Walsrode s severním Německu.[9]

Bažant Edwardsův je jedním z cílových druhů mezinárodní kampaně Vietnamazing (složenina ze slov Vietnam a amazing, což anglicky znamená „úžasný“).[10]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Edwards's Pheasant na anglické Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-27].
  2. a b c www.Zootierliste.de. www.zootierliste.de [online]. [cit. 2018-03-22]. Dostupné online. 
  3. Bažant Edwardsův - lexikon zvířat. www.zoopraha.cz [online]. [cit. 2018-03-22]. Dostupné online. 
  4. Ročenka Unie českých a slovenských zoologických zahrad 2018
  5. Přírůstky. www.zoopraha.cz [online]. [cit. 2019-06-07]. Dostupné online. 
  6. Výroční zpráva 2019. Zoo Praha [online]. [cit. 2020-08-07]. Dostupné online. 
  7. Přírůstky. www.zoopraha.cz [online]. [cit. 2020-06-24]. Dostupné online. 
  8. Vietnamazing: Společně na pomoc vietnamským druhům. Zoo Praha [online]. [cit. 2024-09-04]. Dostupné online. 
  9. Naděje pro bažanty Edwardsovy. Zoo Praha. Dostupné online [cit. 2018-03-22]. 
  10. Vietnamazing: Společně na pomoc vietnamským druhům. Zoo Praha [online]. [cit. 2024-09-04]. Dostupné online. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Ročenka Unie českých a slovenských zoologických zahrad 2016.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]