Běžník kopretinový

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxBěžník kopretinový
alternativní popis obrázku chybí
Běžník kopretinový
Vědecká klasifikace
Říše Živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Podkmen klepítkatci (Chelicerata)
Třída pavoukovci (Arachnida)
Řád pavouci (Araneae)
Podřád dvouplicní (Labidognatha)
Čeleď běžníkovití (Thomisidae)
Rod běžník (Misumena)
Binomické jméno
Misumena vatia
Clerck, 1757
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Běžník kopretinový (Misumena vatia) je pavouk spadající do čeledi běžníkovití (Thomisidae). Je velmi hojný ve střední Evropě, zdržuje se na suchých loukách, zahradách a poblíž polních cest.

U tohoto druhu běžníka jsou nápadné rozdíly mezi pohlavími (dimorfismus) . Zatímco samice může dosáhnout velikosti až 10 mm, samec je nanejvýš 4 mm dlouhý. Samice je barevně velmi proměnlivá, projevuje se zde paleta od bílé, přes žlutou až k zelené, po stranách zadečku se mohou vyskytovat červené pruhy. U samců je zbarvení jednotné – hlavohruď je tmavě hnědá s úzkým světlým podélným pruhem, zadeček je kontrastně bíle a hnědě pruhovaný, na rozdíl od samice jsou nohy vždy světle a tmavě proužkované.

Běžník kopretinový číhá na svou kořist většinou na květech rostlin, může se ale vyskytovat i na listech. Své zbarvení obvykle přizpůsobuje barvě podkladu – tento proces se uskutečňuje na základě přesunu tělesných pigmentů hlouběji do těla. Této barevné proměny, která je řízena zrakem běžníka, je schopná jenom samice, přičemž tento proces trvá několik dní, než je zcela dokončen. Zaměnit se dá za běžníka květinového, od kterého se liší oblým zadečkem. Běžník květinový má na zadečku výrazné růžky.

Běžník kopretinový
Běžník kopretinový – samice

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Zoologická encyklopedie – pavoukovci a jiní bezobratlí. Praha: Knižní klub, 2003. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]