Assassin's Creed (knižní série)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Knižní série Assassin's Creed je sbírka románů, napsaných Oliverem Bowdenem podle předloh jednotlivých dílů stejnojmenné série videoher Assassin's Creed. Knihy jsou zasazené do světa Assassin's Creed a sledují jednotlivé postavy, především asasíny, kteří se zapojili do nekonečné války s templáři. Knihy jsou zpravidla překládány Kateřinou Niklovou.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

  1. Renesance (2010)
  2. Bratrstvo (2011)
  3. Tajná křížová výprava (2012)
  4. Odhalení (2012)
  5. Opuštěný (2013)
  6. Černá vlajka (2014)
  7. Jednota (2015)
  8. Podsvětí (2016)
  9. Pouštní přísaha (2018)

Assassin's Creed: Renesance[editovat | editovat zdroj]

V češtině kniha vyšla roku 2010 v překladu Kateřiny Niklové. Děj vychází z druhého dílu hry. Hlavní postavou románu je mladý italský šlechtic Ezio Auditore da Firenze, muž který se chce pomstít za vraždu své rodiny. Ezio začne sám sebe trénovat jako asasín a je zatažen do války mezi asasínským řádem a řádem Templářů. Tyto dvě tajné organizace bojovaly proti sobě po staletí kvůli zajištění prastaré technologie, artefaktu zvaném "Apple of Eden" (Jablko ráje), relikvie, kterou lze ovládat lidskou mysl. Obě skupiny také usilovaly o moc v Itálii, která obsahuje znalosti a technologie starověké, technologicky nadřazené civilizace.

Assassin's Creed: Bratrstvo[editovat | editovat zdroj]

V češtině kniha vyšla roku 2011 v překladu Kateřiny Niklové. Kniha vychází z populární hry Assassin's Creed: Brotherhood. Stejně jako v předchozí knize, Assassin's Creed: Renesance, neobsahuje žádnou z herních událostí v přítomnosti, včetně Desmonda Milese, obsahuje jen odkaz na Eziova "fantoma" . Příběh se odehrává čtyři roky po příběhu videohry (1499), v roce 1503. Ezio Auditore se snaží osvobodit Řím od tyranie Cesara Borgii, který se snaží převzít moc nad Itálií.

Assassin's Creed: Tajná křížová výprava[editovat | editovat zdroj]

Tajná křížová výprava vychází z prvního dílu série a sleduje příběh Altaira Ibn-La'Ahada, vyprávěný Niccolem Polem. Ten popíše život asasína Altaïra, který začíná smrtí jeho otce. Altaïr sleduje popravu svého otce za neúmyslné zabití šlechtice. Z pocitu viny nad smrtí otce prověřuje i zabití jednoho z otcových kolegů asasínů. Altaïra brzy začne trénovat Al Mualim, vůdce asasínského řádu. Al Mualim mu zakázal informovat svého kolegu asasína Abbase o sebevraždě jeho otce. Navzdory tomu to Altaïr řekne Abbasovi, který ale zprávě nevěří. Zpráva, že Abbasův otec spáchal sebevraždu způsobí mezi nimi roztržku.

Tajná křížová výprava pak pokračuje o mnoho let později, kde postarší Altaïr se svou manželkou Marií a s jejich synem Darimem se vracejí do Masyafu - Altairovo domovu poté, co úspěšně zavraždil Čingischána. V jejich nepřítomnosti, Abbas se prohlásil za "mentora asasínů" a převzal Masyaf, kde vládl s tyranií. Altaïr se setkal s chladnou lhostejností. Ten zjistí, že přesto, že bylo řečeno, že jeho syn Sef odcestoval do Alamutu, jeho syn byl vlastně zavražděn Malikem. Malik byl uvězněn, ale tvrdil, že je nevinný. Altaïr vypukne ho z plánování vězení konfrontovat Abbas a kultivovat jeho místo jako hlavní asasín. Tyto plány jsou zmařeny, kdy Abbás Malik zabil a rámy Altair za jeho smrt. Ze vzteku, Altaïr použije Jablko Ráje k zabití člověka zodpovědného za Sefovu smrt, ale také neúmyslně způsobí Mariinu smrt. Zdevastovaný Altaïr prchne z Masyafu.

O několik let později obchodník jménem Muhklis je Altaïrem zachráněn od pouštních banditů; starým sedmdesátiletým mužem. Muhklis bere zraněného Altaira zpět do svého domova v Masyafu a souhlasí s tím, aby mu pomohl kultivovat jeho místo. Doufají, že získat zpět Masyaf s co nejmenším krveprolitím, je dost možné. Jsou spojenci několika mladých mužů, kteří jsou vyrovnány proti Abbásem a trénují v tradičních způsobech asasínů, které byly během Abbásovou vlády ignorovány. Oni, spolu s lidmi z Masyafu, zaútočí na hrad a probojují se Abbasovými muži, ale zabíjejí je pokud je to nezbytně nutné. Altaïr čelí Abbasovi poprvé za poslední dobu a zabije ho pistolí. Se smrtí svého vůdce Abbasovi muži složili zbraně a Altaïr je prohlášen za vůdce asasínů. Závěrečná kapitola ukazuje, že Ezio Auditore da Firenze, je vypravěč a je na lodi přijíždějící do Konstantinopole, v druhém sledu událostí v knize Odhalení. Na rozdíl od knihy, hra Assassin's Creed, která představuje Altaira, byla provedena před hrami s Eziem.

Assassin's Creed: Odhalení[editovat | editovat zdroj]

Kniha vychází ze hry Assassin's Creed: Revelations. Opět následuje Ezia Auditore, když zanechá svůj život za sebou při hledání pravdy o asasínském řádu a "těch, kteří přišli před nimi". Výsledná cesta ho dovede do Konstantinopole, kde rostoucí armáda byzantských templářů ohrožuje region. V češtině kniha vyšla roku 2012 v překladu Kateřiny Niklové.

Assassin's Creed: Opuštěný[editovat | editovat zdroj]

Kniha se odehrává v roce 1735 a vychází částečně ze třetího dílu série. Opuštěný je osobní deník Haythama Kenwaye a sleduje jeho život, od jeho raného dětství v Anglii, přes jeho vzestup do řad templářů. Na rozdíl od Odhalení, je kniha napsána v první osobě a následuje příběh pouze Haythama Kenwaye. Závěr knihy byl dopsán Connorem poté, co zabil Haythama. V češtině kniha vyšla roku 2013 v překladu Kateřiny Niklové.

Assassin's Creed: Černá vlajka[editovat | editovat zdroj]

V češtině kniha vyšla roku 2014 v překladu Kateřiny Niklové. Černá vlajka vychází ze čtvrtého dílu herní série a následuje život Edwarda Kenwaye, otce Haythama Kenwaye a děda Connora Kenwaye. Edward Kenway je mladý pirát (privatýr), který si klade za cíl stát se světovým nejhrozivějším pirátem, jen aby byl vtažen do staleté války mezi asasíny a templáři. Kniha je založena na hře Assassin's Creed IV: Black Flag.

Assassin's Creed: Jednota[editovat | editovat zdroj]

Děj knihy vychází ze hry Assassin's Creed Unity, popisuje události tohoto dílu z pohledu Elise de la Serre. Kniha byla psaná formou deníku a navíc se v ní prolínaly výňatky z deníku Élise i Arna. Ovšem deník Arna byl spíše takovým komentářem a zasazováním do souvislostí. Hlavní slovo měla v knize Élise. To nám příběh ukazuje zase z jiné strany než hra a hlavně, opět se zde dozvídáme více o templářích než o asasínech. Většina knihy se odehrává během Velké francouzské revoluce v Paříži. V angličtině kniha vyšla 20. listopadu 2014, v češtině vyšla kniha v dubnu či květnu 2015 v překladu Kateřiny Niklové. Knihu vydalo nakladatelství Fantom Print

Assassin's Creed: Podsvětí[editovat | editovat zdroj]

Děj knihy popisuje život Henryho Greena a sourozenců Evi a Jacoba Fryea šest let před událostmi v AC Syndicate, v roce 1862. Pro tuto dobu je znám pod jménem The Ghost. Kniha vyšla 5. listopadu 2015 (v češtině v dubnu 2016).

Assassin's Creed: Pouštní přísaha[editovat | editovat zdroj]

Hlavní postavou je chlapec Bayek žijící v Siwě ve starověkém Egyptě. Události se konají před událostmi hry Assassin's Creed Origins. Kniha vyšla v říjnu 2017, v češtině o rok později.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Assassin's Creed (book series) na anglické Wikipedii.


Související články[editovat | editovat zdroj]