Assassin's Creed (knižní série)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Assassin's Creed
Renesance
Bratrstvo
Tajná křížová výprava
Odhalení
Opuštěný
Černá vlajka
Jednota
Podsvětí
Kacířství
Pouštní přísaha
Odysea

AutorOliver Bowden
Christie Golden
Matthew Kirby
Gordon Doherty
Jazykangličtina
Žánrfantasy, historická fikce
VydavatelPenguin Books
Ace Books
Počet knih11
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Assassin's Creed je sérií románů, napsaných Oliverem Bowdenem, Christiou Goldenovou, Matthewem Kirbym a Gordonem Dohertym. Předlohou se staly jednotlivé díly stejnojmenné série videoher Assassin's Creed. Knihy jsou zasazené do světa Assassin's Creed a sledují jednotlivé postavy, především asasíny, kteří se zapojili do nekonečné války s templáři. Do českého jazyka jsou knihy zpravidla překládány Kateřinou Niklovou.

Knihy[editovat | editovat zdroj]

 1. Renesance (2010)
 2. Bratrstvo (2011)
 3. Tajná křížová výprava (2012)
 4. Odhalení (2012)
 5. Opuštěný (2013)
 6. Černá vlajka (2014)
 7. Jednota (2015)
 8. Podsvětí (2016)
 9. Kacířství (2017)
 10. Pouštní přísaha (2018)
 11. Odysea (2019)

Assassin's Creed: Renesance[editovat | editovat zdroj]

V češtině kniha vyšla roku 2010 v překladu Kateřiny Niklové. Děj vychází z druhého dílu hry. Hlavní postavou románu je mladý italský šlechtic Ezio Auditore da Firenze, muž který se chce pomstít za vraždu své rodiny. Ezio začne sám sebe trénovat jako asasín a je zatažen do války mezi asasínským řádem a řádem templářů. Tyto dvě tajné organizace bojovaly proti sobě po staletí kvůli zajištění prastaré technologie, artefaktu zvaném Apple of Eden (Jablko ráje), relikvie, kterou lze ovládat lidskou mysl. Obě skupiny také usilovaly o moc v Itálii, která obsahuje znalosti a technologie starověké, technologicky nadřazené civilizace.

Assassin's Creed: Bratrstvo[editovat | editovat zdroj]

V češtině kniha vyšla roku 2011 v překladu Kateřiny Niklové. Kniha vychází z populární hry Assassin's Creed: Brotherhood. Stejně jako v předchozí knize, Assassin's Creed: Renesance, neobsahuje žádnou z herních událostí v přítomnosti včetně Desmonda Milese, obsahuje jen odkaz na Eziova „fantoma“. Příběh se odehrává čtyři roky po příběhu videohry (1499), v roce 1503. Ezio Auditore se snaží osvobodit Řím od tyranie Cesara Borgii, který se snaží převzít moc nad Itálií.

Assassin's Creed: Tajná křížová výprava[editovat | editovat zdroj]

Tajná křížová výprava vychází z prvního dílu série a sleduje příběh Altaira Ibn-La'Ahada, vyprávěný Niccolem Polem. Ten popíše život asasína Altaïra, který začíná popravou jeho otce, jíž je Altaïr svědkem. Takovýto trest byl vyřčen kvůli neúmyslnému zabití šlechtice. Z pocitu viny nad smrtí otce prověřuje i zabití jednoho z otcových kolegů asasínů. Altaïra brzy začne trénovat Al Mualim, vůdce asasínského řádu. Al Mualim mu zakázal informovat svého kolegu asasína Abbase o sebevraždě jeho otce. Navzdory tomu to Altaïr řekne Abbasovi, který ale zprávě nevěří. Zpráva, že Abbasův otec spáchal sebevraždu způsobí mezi nimi roztržku.

Tajná křížová výprava pak pokračuje o mnoho let později, kdy se starší Altaïr se svou manželkou Marií a synem Darimem vracejí do Masyafu – Altaïrova domovu poté, co úspěšně zavraždil Čingischána. V jejich nepřítomnosti se prohlásil Abbas za „mentora asasínů“ a převzal Masyaf, kde jako tyran vládl. Altaïr se setkal s chladnou lhostejností a zjistí, že přesto, že bylo řečeno, že jeho syn Sef odcestoval do Alamutu, byl doopravdy zavražděn Malikem. Ten byl za tento čin uvězněn, ale tvrdil, že je nevinný. Altaïr vypukne ho z plánování vězení konfrontovat Abbas a kultivovat jeho místo jako hlavní asasín. Tyto plány jsou zmařeny, kdy Abbás Malik zabil a rámy Altair za jeho smrt. Ze vzteku Altaïr použije Jablko Ráje k zabití člověka zodpovědného za Sefovu smrt, ale také neúmyslně způsobí Mariinu smrt. Zdevastovaný Altaïr prchne z Masyafu.

O několik let později obchodník jménem Muhklis je Altaïrem zachráněn před pouštními bandity – starým sedmdesátiletým mužem. Muhklis bere zraněného Altaira zpět do svého domova v Masyafu a souhlasí s tím, aby mu pomohl kultivovat jeho místo. Doufají, že získat zpět Masyaf s co nejmenším krveprolitím, je dost možné. Jsou spojenci několika mladých mužů, kteří jsou vyrovnány proti Abbásem a trénují v tradičních způsobech asasínů, které byly během Abbásovou vlády ignorovány. Oni, spolu s lidmi z Masyafu, zaútočí na hrad a probojují se Abbasovými muži, ale zabíjejí je pokud je to nezbytně nutné. Altaïr čelí Abbasovi poprvé za poslední dobu a zabije ho pistolí. Se smrtí svého vůdce Abbasovi muži složili zbraně a Altaïr je prohlášen za vůdce asasínů. Závěrečná kapitola ukazuje, že Ezio Auditore da Firenze, je vypravěč a je na lodi přijíždějící do Konstantinopole, v druhém sledu událostí v knize Odhalení. Na rozdíl od knihy, hra Assassin's Creed, která představuje Altaira, byla provedena před hrami s Eziem.

Assassin's Creed: Odhalení[editovat | editovat zdroj]

Kniha vychází ze hry Assassin's Creed: Revelations. Opět následuje Ezia Auditore, když zanechá svůj život za sebou při hledání pravdy o asasínském řádu a „těch, kteří přišli před nimi“. Výsledná cesta ho dovede do Konstantinopole, kde rostoucí armáda byzantských templářů ohrožuje region. V češtině kniha vyšla roku 2012 v překladu Kateřiny Niklové.

Assassin's Creed: Opuštěný[editovat | editovat zdroj]

Kniha se odehrává v roce 1735 a vychází částečně ze třetího dílu série. Opuštěný je osobní deník Haythama Kenwaye a sleduje jeho život, od jeho raného dětství v Anglii, přes jeho vzestup do řad templářů. Na rozdíl od Odhalení, je kniha napsána v první osobě a následuje příběh pouze Haythama Kenwaye. Závěr knihy byl dopsán Connorem poté, co zabil Haythama. V češtině kniha vyšla roku 2013 v překladu Kateřiny Niklové.

Assassin's Creed: Černá vlajka[editovat | editovat zdroj]

V češtině kniha vyšla roku 2014 v překladu Kateřiny Niklové. Černá vlajka vychází ze čtvrtého dílu herní série a následuje život Edwarda Kenwaye, otce Haythama Kenwaye a děda Connora Kenwaye. Edward Kenway je mladý pirát (privatýr), který si klade za cíl stát se světovým nejhrozivějším pirátem, jen aby byl vtažen do staleté války mezi asasíny a templáři. Kniha je založena na hře Assassin's Creed IV: Black Flag.

Assassin's Creed: Jednota[editovat | editovat zdroj]

Děj knihy vychází ze hry Assassin's Creed Unity, popisuje události tohoto dílu z pohledu Élise de la Serre. Kniha byla psaná formou deníku a navíc se v ní prolínaly výňatky z deníku Élise i Arna. Ovšem deník Arna byl spíše takovým komentářem a zasazováním do souvislostí. Hlavní slovo měla v knize Élise. To nám příběh ukazuje zase z jiné strany než hra a hlavně, opět se zde dozvídáme více o templářích než o asasínech. Většina knihy se odehrává během Velké francouzské revoluce v Paříži. V angličtině kniha vyšla 20. listopadu 2014, v češtině vyšla kniha v dubnu či květnu 2015 v překladu Kateřiny Niklové. Knihu vydalo nakladatelství Fantom Print

Assassin's Creed: Podsvětí[editovat | editovat zdroj]

Děj knihy popisuje život Henryho Greena a sourozenců Evie a Jacoba Fryea šest let před událostmi v AC Syndicate, v roce 1862. Pro tuto dobu je znám pod jménem The Ghost. Kniha vyšla 5. listopadu 2015 (v češtině v dubnu 2016).

Assassin's Creed: Kacířství[editovat | editovat zdroj]

Děj knihy se odehrává v současnosti a sleduje Simona Hathawaye, který se zrovna stal vedoucím historického výzkumu v templářské společnosti Abstergo Industries a jedním z devíti nejvýše postavených templářů. Má pouhých sedm dní na to, aby dokázal přesvědčit zbylých osm templářů, že jeho metoda historického výzkumu pomocí přístroje Animus má pro templáře relevantní přínos. Tak se pomocí Animu vydává do vzpomínek svého předka, Gabriela Laxarta, který byl blízkou osobou samotné Johanky z Arku. Tato kniha, jako jedna z mála Assassin's Creed knih, není v přímém spojení s žádnou konkrétní hrou herní série a sleduje tak vlastní příběh. Knihu napsala spisovatelka Christie Goldenová a v roce 2016 ji vydal Ubisoft Publishing pro americký trh. O rok později vyšla kniha pro český trh pod nakladatelstvím[1] přeložená Kateřinou Niklovou.

Assassin's Creed: Pouštní přísaha[editovat | editovat zdroj]

Hlavní postavou je chlapec Bayek žijící v Siwě ve starověkém Egyptě. Události se konají před událostmi hry Assassin's Creed Origins. Kniha vyšla v říjnu 2017, v češtině o rok později.

Assassin's Creed: Odysea[editovat | editovat zdroj]

Kniha se odehrává v Řecku v 5. století př. n. l. a sleduje příběh spartské žoldnéřky Kassandry. Jedná se o novelizaci videohry Assassin's Creed Odyssey. Na rozdíl od dalších knih v této sérii ji napsal Gordon Doherty.[2] Nakladatelství Ace Books vydalo knihu 30. října 2018.[3] O rok později vyšla v českém jazyce. Překlad, jehož autorkou je Kateřina Niklová, vydalo nakladatelství Fantom Print.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Assassin's Creed (book series) na anglické Wikipedii.

 1. Fantom Print
 2. REPARAZ, Mikel. Assassin’s Creed Odyssey Novel Q&A With Author Gordon Doherty [online]. Ubisoft, 2018-11-02 [cit. 2021-01-25]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. Assassin’s Creed Odyssey (The Official Novelization) [online]. [cit. 2021-01-25]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]