Aristides Pereira

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Aristides Pereira
Aristide Pereira detail DF-SC-84-10021.jpg
Stranická příslušnost
Členství African Party for the Independence of Guinea and Cape Verde
African Party for the Independence of Cape Verde

Narození 17. listopadu 1923
Boa Vista
Úmrtí 22. září 2011 (ve věku 87 let)
Coimbra
Profese politik
Ocenění Řád Josého Martího
velkořetěz Řádu prince Jindřicha
Grand Cross of the National Order of the Lion
Řád svatého Jakuba od meče
Řád Agostinha Neta
… více na Wikidatech
Commons Kategorie Aristides Pereira
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aristides Pereira (17. listopadu 1923, Boa Vista, Kapverdy22. září 2011 Coimbra) byl první prezident Kapverd.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po dokončení základní školy na ostrově Boa Vista se stal technikem v oblasti rádiové a telegrafní techniky. Koncem 50. let získal místo šéfa telekomunikací v Guineji-Bissau a začal se angažovat v odborovém hnutí. Poté, co byl svědkem střelby portugalských sil do demonstrantů, připojil se k rozrůstajícímu se osvobozeneckému hnutí a brzy se stal členem ústředního výboru Africké strany nezávislosti Guineje a Kapverd (Partido Africano da Independencia da Guine e Cabo Verde – PAIGC). Nejvyššího postavení ve straně dosáhl poté, co byl roku 1973 zavražděn její dlouholetý vůdce Amílcar Cabral.

Po převratu, který v Portugalsku ukončil diktaturu, získaly Kapverdy 5. července 1975 nezávislost, Pereira se stal jejich prvním prezidentem a vyhlásil, že vláda v republice bude na demokratických základech. Jednotná PAIGC vládla úspěšně v obou bývalých portugalských koloniích až do roku 1980, kdy došlo v Guineji-Bissau k převratu.

V obavách z podobného vývoje ve vlastní zemi opustil Pereira své demokratické sliby, dal uvěznit několik potenciálních oponentů a zavedl v zemi jednostranický politický systém. Tento krok jen posílil nespokojenost obyvatelstva, které strádalo častým nedostatkem potravin.

Dosáhnout ekonomické nezávislosti ostrovů chtěl Pereira prostřednictvím pozemkové reformy a znárodňování. Tento levicový program však byl v porovnání s jinými africkými státy socialistické orientace prováděn citlivě a pragmaticky. Přesto vláda jedné strany vyvolávala sílící opoziční protesty.

V roce 1991 Pereira souhlasil s konáním demokratických voleb, ve kterých posléze sám kandidoval. V prezidentských volbách jasně zvítězil kandidát opozice António Manuel Mascarenhas Gomes Monteiro, Pereira uznal svoji porážku a odešel z aktivní politiky. V následujících letech příležitostně publikoval své komentáře k dění v zemi i k událostem jinde v Africe.

Od roku 2011 nese jeho jméno mezinárodní letiště Boa Vista Rabil.

Prezident Kapverd
Předchůdce:
-
19751991
Aristides Pereira
Nástupce:
António Mascarenhas Monteiro