Aristides Pereira

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Aristides Pereira
1. Prezident Kapverd
Ve funkci:
8. července 1975 – 22. března 1991
Předseda vládyPedro Pires
Předchůdcenově vytvořený úřad
NástupceAntónio Mascarenhas Monteiro
Stranická příslušnost
ČlenstvíAfrican Party for the Independence of Guinea and Cape Verde
African Party for the Independence of Cape Verde

Narození17. listopadu 1923
Boa Vista
Úmrtí22. září 2011 (ve věku 87 let)
Coimbra
Místo pohřbeníBoa Vista
ChoťCarlina Pereira
Profesepolitik
Náboženstvíkatolická církev
OceněníOrder of Eduardo Mondlane, 1st class (1985)
velkokříž s řetězem Řádu prince Jindřicha (1986)
velká kolana Řádu svatého Jakuba od meče (1989)
Řád Amílcara Cabrala I. třídy
velkokříž Řádu Jižního kříže
… více na Wikidatech
CommonsAristides Pereira
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aristides Pereira (17. listopadu 1923, Boa Vista, Kapverdy22. září 2011 Coimbra) byl první prezident Kapverd.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po dokončení základní školy na ostrově Boa Vista se stal technikem v oblasti rádiové a telegrafní techniky. Koncem 50. let získal místo šéfa telekomunikací v Guineji-Bissau a začal se angažovat v odborovém hnutí. Poté, co byl svědkem střelby portugalských sil do demonstrantů, připojil se k rozrůstajícímu se osvobozeneckému hnutí a brzy se stal členem ústředního výboru Africké strany nezávislosti Guineje a Kapverd (Partido Africano da Independencia da Guine e Cabo Verde – PAIGC). Nejvyššího postavení ve straně dosáhl poté, co byl roku 1973 zavražděn její dlouholetý vůdce Amílcar Cabral.

Po převratu, který v Portugalsku ukončil diktaturu, získaly Kapverdy 5. července 1975 nezávislost, Pereira se stal jejich prvním prezidentem a vyhlásil, že vláda v republice bude na demokratických základech. Jednotná PAIGC vládla úspěšně v obou bývalých portugalských koloniích až do roku 1980, kdy došlo v Guineji-Bissau k převratu.

V obavách z podobného vývoje ve vlastní zemi opustil Pereira své demokratické sliby, dal uvěznit několik potenciálních oponentů a zavedl v zemi jednostranický politický systém. Tento krok jen posílil nespokojenost obyvatelstva, které strádalo častým nedostatkem potravin.

Dosáhnout ekonomické nezávislosti ostrovů chtěl Pereira prostřednictvím pozemkové reformy a znárodňování. Tento levicový program však byl v porovnání s jinými africkými státy socialistické orientace prováděn citlivě a pragmaticky. Přesto vláda jedné strany vyvolávala sílící opoziční protesty.

V roce 1991 Pereira souhlasil s konáním demokratických voleb, ve kterých posléze sám kandidoval. V prezidentských volbách jasně zvítězil kandidát opozice António Manuel Mascarenhas Gomes Monteiro, Pereira uznal svoji porážku a odešel z aktivní politiky. V následujících letech příležitostně publikoval své komentáře k dění v zemi i k událostem jinde v Africe.

Od roku 2011 nese jeho jméno mezinárodní letiště Boa Vista Rabil.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b ENTIDADES ESTRANGEIRAS AGRACIADAS COM ORDENS PORTUGUESAS - Página Oficial das Ordens Honoríficas Portuguesas. www.ordens.presidencia.pt [online]. [cit. 2019-07-12]. Dostupné online. 
  2. 1989: Granma Archives Index - LANIC. lanic.utexas.edu [online]. [cit. 2020-06-23]. Dostupné online. 
  3. a b Aristides Maria Pereira / Personalities / Identity / Start - CABO VERDE info. www.caboverde-info.com [online]. [cit. 2019-11-11]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Prezident Kapverd
Předchůdce:
-
19751991
Aristides Pereira
Nástupce:
António Mascarenhas Monteiro