Pedro Pires

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pedro Pires
Prezident Kapverd
Ve funkci:
22. března 2001 – 9. září 2011
Předseda vládyJosé Maria Neves
PředchůdceJorge Carlos Fonseca
NástupceAntónio Mascarenhas Monteiro
Předseda vlády Kapverd
Ve funkci:
8. července 1975 – 4. dubna 1991
Předchůdcenikdo, funkce nově vytvořena
NástupceCarlos Veiga
Stranická příslušnost
ČlenstvíAfrican Party for the Independence of Cape Verde

Narození29. dubna 1934 (89 let)
São Filipe
Alma materLisabonská univerzita
Profesepolitik
OceněníMo Ibrahim Prize for Achievement in African Leadership (2011)
velkokříž s řetězem Řádu prince Jindřicha
Řád Josého Martího
Řád republiky
CommonsPedro Pires
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pedro Verona Rodrigues Pires (* 29. dubna 1934, ostrov Fogo, Kapverdy) je kapverdský politik. V letech 1975–1991 působil jako premiér ostrovního afrického státu Kapverdy, v letech 2001–2011 byl jeho prezidentem.

Rodák z malé vesnice ležící pod sopkou Pico do Cano na jednom z ostrovů jižní kapverdské skupiny získal inženýrský diplom v Portugalsku. Již během studií se připojil k protikoloniálnímu hnutí. Před povolávacím rozkazem do portugalské armády uprchl do Ghany, kde se sblížil s Amílcarem Cabralem a jeho Africkou stranou za nezávislost Guineje a Kapverd (Partido Africano da Independência da Guine e Cabo Verde - PAIGC).

Z Ghany odešel do Alžírska, kde prodělal vojenský výcvik, a následně na Kubu, kde se roku 1966 podílel na přípravě plánů invaze PAIGC na Kapverdy. Plán se nakonec nikdy neuskutečnil a Kapverdy dosáhly nezávislosti vyjednáváním. Byl to právě Pires, kdo byl hlavním vyjednavačem PAIGC.

Po osamostatnění Kapverd v roce 1975 byl Pires Lidovým národním shromážděním jmenován prvním premiérem země. Spolu s prezidentem Pereirou zastával Pires politiku nezúčastněnosti ve studenoválečném konfliktu, byl ostrým odpůrcem jihoafrického apartheidu. Často vystupoval proti zahraničním intervencím v Africe a apeloval na to, aby sami Afričané prostřednictví Organizace africké jednoty nesli odpovědnost za africké záležitosti.

Po převratu v Guineji-Bissau byla vládní strana přejmenována na Africkou stranu kapverdské nezávislosti (Partido Africano da Independência de Cabo Verde - PAICV) a začala uplatňovat represe vůči opozici.

Roku 1991, poté, co v prvních volbách, ve kterých mohlo své kandidáty postavit více stran, PAICV prohrála, stal se Pires po Pereirovi šéfem strany. V následujících letech vlády strany Hnutí za demokracii (Movimento para a Democracia - MPD) zastávala PAICV pod Piresovým vedením pozici konstruktivní a státotvorné opozice, což je v afrických podmínkách spíše ojedinělé chování opoziční strany. Tato politika se Piresovi vyplatila, PAICV se roku 2001 navrátila po vyhraných demokratických volbách k moci a Pires byl zvolen třetím prezidentem země.

Výsledek voleb byl ve druhém kole velmi těsný. Volby se tak staly zkouškou demokracie na Kapverdách. Pedro Pires, porazil kandidáta MPD, premiéra předchozích vlád v letech 1991–2001 Carlose Alberta Wahnona de Carvalho Veigu o pouhých 17 hlasů. Výsledky voleb byly uznány i MPD a nedošlo tak k žádnému zpochybnění demokratických institucí.

Ve volbách v únoru 2006 se opakoval souboj Pires-Veiga. Pires v těchto volbách obhájil svůj úřad, i když výsledek byl opět poměrně těsný a rozdíl v poměru hlasů představoval jen necelá dvě procenta.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b ENTIDADES ESTRANGEIRAS AGRACIADAS COM ORDENS PORTUGUESAS - Página Oficial das Ordens Honoríficas Portuguesas. www.ordens.presidencia.pt [online]. [cit. 2019-08-26]. Dostupné online. 
  2. a b c d e f g Instituto Pedro Pires for Leadership - Forming tomorrow's leaders.. Instituto Pedro Pires for Leadership [online]. [cit. 2020-04-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Story Map Tour. www.arcgis.com [online]. [cit. 2020-04-12]. Dostupné online. 
  4. TARDE, Duarte F. : 1:01 da. Senegâmbia: Pedro Pires condecorado por Fidel Castro [online]. [cit. 2020-06-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Prezident Kapverd
Předchůdce:
António Mascarenhas Monteiro
20012011
Pedro Pires
Nástupce:
Jorge Carlos Fonseca